Mitä helvettiä, paremmassa kunnossa nuoret naiset obvat taistelemaan kuin vanhat miehet. Laittakoot akoillekin pakolliseksi intin/sivarin ja kun kaikki kata koulutettu mniin sitten voi alkaa puhua reservin ikärajan nostosta ja akoillehan senkin ptiää olla ainakin 5 vuotta korkeampi kun elävätkin pitempään.
Tosin tuo ikärajan nosto taitaa koskea vain upseereita, mutta itse en lähtisi sotiman minkään ikäisenä ellei koskisi tasa-arvoisesti myös naisia.
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000009225446.html
Reservin ikärajan nosto
Anonyymi-ap
1
130
Vastaukset
- Anonyymi
"Pidän erityisesti siitä, että puolustaminen on kaikkien asia. Se ei ole vain armeijan asia vaan rajavartiolaitoksen ja myös siviiliväestön. Pidämme teitä hyvin valveutuneina ja valmistautuneena kansana, joka ottaa turvallisuutensa vakavasti mutta myös näkee sen kaikkien yhteisenä asiana, hän sanoo."
https://www.is.fi/turun-seutu/art-2000009224884.html
Onpas kumma käsitys ulkomaalaisilla, lähes puolet kansasta ei halua kantaa mitään velvoitteita maan puolustuksesta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä
Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain34712165Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?
Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-16911198Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin2806553Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli
Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.2555337Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia
Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom2013832- 1763623
L/OVER ikuisesti minun
Aivan järkyttävä sarja. Ei voi olla katsomatta, mutta tuo omat muistot mieleen. Näyttelijät näyttelevät turhankin hyvin612685Purra vaatii: Työvelvoite maahanmuuttajille ja kantasuomalaisille pitkäaikaistyöttömille
Jos Perussuomalaiset ja Kokoomus ovat seuraavan hallituksen kaksi johtavaa puoluetta, on suomalaisille pitkäaikaistyöttö1732369Nyt on kova paikka "suvaitsevaisille" naisille", kun naisille tuli oma taksi
ja syy siihen on kehitysmaalaiset taksisuharit, joista on koitunut paljon "ongelmia" naismatkustajille. Nimittäin "suva472205Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!
Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov131904