Outoa - Taksit eivät ole nostaneet hintoja

Kaikki on mutta taksit ei Hämmästelin asiaa kun mittarilla menin. Ei se tili helposti tule heilläkään että ihan hyvin voisivat 15
- 20 prosenttia hintoja nostaa?

8

85

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Käytätkö kuin paljon ko palveluita?
      Mun mielestä voisivat sen 15 pinnaa hintoja nostaa.

      Muutenkin ovat jo kärsijöitä, kiitos esim Koronan. 😐

    • Anonyymi

      Kyllä voisi nostaa kuski on palkkansa ansainnut.

      • Kyllä. Monet painaa yli 200 tuntia kuussa jotta saa inhimillisen tulotason. Helpolla ei leipä pöytään tule.

        Siispä voisivat joo taksoja nostaa..


    • Anonyymi

      Matka 1,1 km. 26,40€ kiitos. Eikös tuo nyt ole aikamoista ? Tunnissa neljä tommosta keikkaa ja vuorossa se noin 20. Eikös siinä päivän aikana paremmin kuin hyvin tienaa?

      • En tiedä millä taksilla olet matkustanut. Tuo pitäis olla vitosen lähtö ja vähän yli euron per kilometri. Eli abaut 7 euroa. Tää siis päiväsaikaan.

        Esimerkkisi oli erittäin huono. Ei mene asiat noin. Että keikkaa pukkaa koko ajan saati sitten että kirjoittamallasi taksalla. Tuommonen reilun kilsan matka on sen abaut 7 euroa.


      • Korona kuritti taksikuskeja. Ravintolat kiinni ja ei koulukyytejä. Iso siivu tuloista haihtui pois. Nyt tilanne pikku hiljaa normalisoituu mutta palaako koskaan tasolleen. Plus bensan ja varsinkin dieselin hinta.


      • Anonyymi
        Timmyy kirjoitti:

        En tiedä millä taksilla olet matkustanut. Tuo pitäis olla vitosen lähtö ja vähän yli euron per kilometri. Eli abaut 7 euroa. Tää siis päiväsaikaan.

        Esimerkkisi oli erittäin huono. Ei mene asiat noin. Että keikkaa pukkaa koko ajan saati sitten että kirjoittamallasi taksalla. Tuommonen reilun kilsan matka on sen abaut 7 euroa.

        Linkki noin halpaan hintaan, muuten vale.



    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      70
      4505
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      105
      3759
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      127
      3426
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      35
      1958
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      69
      1911
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      89
      1209
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      94
      979
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      125
      922
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      55
      905
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      25
      827
    Aihe