Olkiluoto 3 pumppujen kavitointi ja sen salaus? Vastuukysymykset?

Anonyymi-ap

Koeajossa tehdyt virheet.

"markkinat"

19

834

    Vastaukset 19

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kalliita virheitä.

    • Anonyymi

      Olkiluoto Kolmosen pumppukavitaatio pitää energian hinnan pilvissä.

      • Anonyymi

        Paskannan pyttyyni juuri kovaäänisestri siis


    • Anonyymi

      fadsfadsfadsfadsfadsfads

    • Anonyymi

      Kallis virhe

    • Anonyymi

      Alan vetämään kursseja yrityksille, miten teen tarpeeni muovipussiin
      A. seisten.
      B. kumarassa.
      C. slaavikyykyssä.

      • Anonyymi

        Kavitointi takasi sähköyhtiöiden voitot.


    • Anonyymi

      Iso riita maksajasta. Missään ei ole tapahtunut tätä, että koeajossa vahingossa PÄÄSTETÄÄN PUMPUT KAVITOIMAAN.

    • Anonyymi

      Sattuipa pahaan väliin tämä kaikkien syöttövesipumppujen rikkoontuminen ; juuri nyt kun tuon ydinvoimalan piti alkaa työntään valtavat määrät sähköä kovimpaan pulaan .
      Kaikki pumput särkyivät , voi rähmä .
      Montako syöttövesipumppua siinä kattilassa onkaan varalla siis yhden rikkoutumisen varalla , turvevoimalassa ja uusissa puukattiloissa niitä on aina muutama ja yksi vielä diiselmoottorilla toimiva varmuuden vuoksi .
      Taisi vaan olla pettymys tämä lauha alkutalvi ??

    • Anonyymi

      Olkiluoto 3 on todella surkuhuipaisa kyöhäilemä ja sarja epäonnistumisia alusta alkaen.

    • Anonyymi

      Monentenako tulee jos laittaa kuukleen haun , mailman kallein rakennus .

    • Anonyymi

      Lainaus päivän lehdestä:
      "Kyseiset pumput eivät ole tarkoitettu tilanteeseen, jossa veden imuaukko suljetaan, ja sinne päästetään myös ilmaa. Kyseinen koe rikkoi pumput. Toivottavasti samaa koetta ei tehdä uusille pumpuille."
      Eivät taatusti olekaan! Jos tuollainen koe on oikeasti tehty, niin sen teettäjät maksamaan koko katastrofi! Tuollaiseen kokeeseen soveltuu vain siihen erityisesti suunniteltu pumppu, ei normaali voimalaitoksen syöttövesipumppu. Eikä minun mielikuvitukseeni mahdu, miksi tuollaista koetta yleensä pitäisi tehdä, sehän on tahallinen sabotaasi! Ja kenen etua se sabotaasi ajaa? Seuraa rahaa, niin paljonkin selviää.
      Jo tätä ennen minua ihmetytti, minkä takia ne syvepumput yleensä piti avata. Mitä ilmeni, ettäavataanpa ja katsotaan? Ei noita laitteita availla minkään kokeen takia ihan noin vain huvikseen, on se sekin jo riittävän kallista lystiä.
      Rikos alkaa haista. Jos pumput on hajotettu alussa kerrotulla tavalla, niin kenen määräyksestä? Voi tietysti olla niinkin, ettei pumpuissa ole mitään vikaa, vaan kyseessä on tahallinen vale ja seisokki sähkön hinnan maksimoimiseksi ja kansan kurjistamiseksi. Ja kenen määräyksestä? Kun niistä vioista ei yhtään kuvaa tai uskottavaa selitystä ole annettu.
      Mafia hallitsee Suomessa jo energia-alaakin ja täysin! Eikä ainakaan poliitikot edes halua tehdä asialle mitään, koska keinotekoisesta sähkön kiskurihinnasta saatiin ennätysnopeasti määrättyä ylimääräinen vero poliitikkojen lahjuksiksi. Monet muut ja tärkeämmätkin lait eivät etene ollenkaan, ei edes vuosikymmenissä. Niistä kun ei välttämättä saa lahjuksia. Ei ainakaan yhtä paljon.
      Tämän kirjoitti 30 v atomivoimalaa ajanut ja kaikkiin sellaisen alkukoestuksiin osallistunut, joten asiantuntemusta kyllä löytyy tällaiseenkin.

    • Anonyymi

      Tosiaan haiskahtaa vahvasti vedätykseltä , tuo syvepumppujen erikoisen harvinainen vika .
      Sattui just tällainen leuto alkutalvi oli varmaan pettymys .
      Tässä mukavasti sähkönhinta nousee ,.
      Paljonko esimerkiksi vesivoimaloiden , puu-ja turvekattiloiden tai paskanpolttokattiloiden tuotantokustannukset ovat nousseet ?
      Minä kysyn vaan .

    • Anonyymi

      No ei kyseessä varmaankaan ole mikään tahallinen vale, jotta sähkö hinta saataisiin korkeaksi. Kuka nyt huvikseen seisottaa noin järjettömän kalliiksi tullutta ydinvoimalaa joka häpeällisesti 13 vuotta myöhässä alkuperäisestä valmistumisarviosta. Sen sijaan sopii epäillä, onko syöttövesipumppujen juoksupyörien vika nyt todellakaan se ainoa vika. Vikojahan on löytynyt koko ajan. Ranskan Flamanvillen vastaavantyyppinen EPR-reaktori myöskin vikoja täynnä ja sekin huomattavasti myöhässä. Ranskalaisilla seisoo lisäksi muutama muukin toisentyyppinen ydinvoimala.

      • Anonyymi

        Suomalaiset päättäjät (herrat) näyttävät tekevän suht paljon huonoja kauppoja , mieleen tulee nyt ainakin Umts-kaupat saksasta , stuuraenson paperitehdaskaupat ameriikasta , fortumin uniperkaupat saksasta ja myynneistä kemiran pilkkominen ja sen lannoitetehtaan ja kaivoksen myynti norjaan . Saapa nähdä mitä ilmenee rautaruukin antamisesta ruotsalaisille , entäs fortumin sioitukset venäjälle .
        Erittäin kallista olla suomalainen .


      • Anonyymi

        Juoksupyörävika ei ole ainut. Odotellaan loppuviikkoon ja todennäköisesti tulee uutispommi tiedotteen muodossa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Juoksupyörävika ei ole ainut. Odotellaan loppuviikkoon ja todennäköisesti tulee uutispommi tiedotteen muodossa.

        Joo siellä varmaan huomataan että kaikki mutterit on vääränlaisia .


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on totta mikä ei?

      Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?
      Kuhmo
      23
      1305
    2. Viesti sinulle

      Tiedät että tunteet ja ajatukset ja meillä on vahva yhteys mistä molemmat tiedetään. Odotan sinua ☀️
      Ikävä
      60
      1153
    3. Olen kironnut sinut alimpaan helvettiin

      Hyvää matkaa.
      Ikävä
      82
      911
    4. Mitä sinulle on tapahtunut lapsena

      Kun olet noin sairas päästäsi? Pikkupojalle ( Miehen kehossa)
      Ikävä
      105
      884
    5. Haluan purkaa vielä tuntemuksia

      Tykkään sinusta kovin paljon❤️ olen surullinen tilanteestasi ja siitä mitä me olemme yhdessä joutuneet kokemaan. Tämä ei
      Ikävä
      21
      767
    6. Persujen Puhoksen retki

      Perussuomalaiset olivat tehneet turistibussimatkan Puhokseen. Tosin raukat olivat niin peloissaan, etteivät uskaltaneet
      Perussuomalaiset
      242
      713
    7. Lopetetaanko tämä

      Juttu ja mennään eteenpäin? Pystytkö?
      Ikävä
      120
      695
    8. Tunteiden käsittely kertoo ihmisestä.

      Kun puhutaan "tavallisesta" ihmisestä, joka on suht tasapainoinen eläjä, niin puhutaan oikeastaan taitavasta tunteiden k
      Sinkut
      210
      679
    9. Kyllä tiedän sun

      Likaiset pelit selän takana
      Ikävä
      62
      668
    10. Onko tuo joku katkera nainen oikeasti

      Joka sinua syyttää?
      Ikävä
      100
      606
    11. Jopa poliisi nauraa paskaista pelkuripersuille

      Puhoksessa jäi "isänmaantoivot" bussiin vapisemaan :-D https://www.is.fi/politiikka/art-2000012319632.html
      Maailman menoa
      282
      554
    12. Just saying

      Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.
      Ikävä
      104
      518
    13. Ketkä käy potkimassa ovia öisin?

      Enää ei naurata.
      Haapavesi
      8
      497
    14. Pilkettä sunnuntain silmässä

      😉 Jos tästä ketjusta löytyisi yksi ihminen, joka saisi sut hymyilemään tänään… Millainen hän olisi? Ei tarvitse kerto
      Sinkut
      73
      481
    15. 34
      455
    16. Tehdään yhdessä itsestämme

      Parhaat versiot❤️ Se vaatii molemmilta hyvää itsetuntoa!
      Ikävä
      39
      454
    17. Voisin antaa sulle nyt

      Halin❤️
      Ikävä
      47
      440
    18. Päivän aivopieru Trumpilta

      Trump julisti sodan hyttysiä vastaan. Myös punkit ovat Trumpin sodan kohteena. Eikö vieläkään USA:n kansa tajua tuon uko
      Maailman menoa
      45
      423
    19. Aika on tuonut järkeä

      Sä et tiedä musta kaikkea. Jos tietäisit, ymmärtäisit, miksi me ei sovita yhteen. Öljy ja vesi. En mä ole valehdellut,
      Järki ja tunteet
      42
      423
    20. Oliko Jani Halmeen aika jo tippua TTK:sta?

      Jani Halme ja Claudia Ketonen joutuivat jättämään TTK:n. Halme ja Ketonen saivat viimeiseksi jäänestä tanssista, sambas
      Tanssii tähtien kanssa
      23
      417
    Aihe