On se rankkaa tuo sotilaan arki. 😭
https://www.verkkouutiset.fi/a/ovatko-he-venajan-epaonnisimmat-sotilaat-komentaja-hylkasi-ja-omat-ampuivat/#ede7bccc
https://www.verkkouutiset.fi/a/ovatko-he-venajan-epaonnisimmat-sotilaat-komentaja-hylkasi-ja-omat-ampuivat/#ede7bccc
Vastaukset 12
Vanhimmat
Venäjä ei välitä putinin yksityissodasta eikä sotilaistaan eikä sotilaat välitä putinista tai sen sodasta. Venäjä on hävinnyt jo ja saanut 100 vuodeksi vihollisen naapuristaan. Tyhmiä ovat.
Sata vuotta ei riitä alkuunkaan. Holodomor osta on 90 vuotta ja se on edelleenkin kristalli kirkkaana jokaisen ukrainalaisen mielessä.
🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒
💋 Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#176512399
🔞❤️💋❤️💋❤️🔞💋❤️💋❤️💋🔞
Ruki veer, ruski soltaat, iti sutai !
Venäläinen palkka-armeija Wagner värvää rikollisia Afrikasta sotimaan Ukrainaan
Wagner Group on jo pitkään toiminut useissa Afrikan maissa. Nyt The Daily Beastin lähteiden mukaan se värvää Keski-Afrikan tasavallassa rikollisia sotilaiksi Ukrainaan.
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000009235390.html
Putin pesee käsiään, " en minä mutta nuo afrikkalaiset ". Sotarikolliset on muita kuin venäläisiä. Vanha menetelmä.
Sen takia naapureita pitää valloittaa ja alistaa mahdollisimman laajalta alueelta, että heidät voi pakottaa sotimaan toisella laidalla.
Jos Ukraina häviäisi tämän sodan, niin Putin voisi määrätä sen asukkaita valloittamaan taas Suomea, kuten he 1939 yrittivät.
Ukrainan sodassa on ollut jo jos jonkinlaisia heimoja venäjän eri kulmien oeriferiosta tapettavana.
Nyt värvätään jo afrikkalaisia, kun Moskovasta ei uskalleta vallankumouksen pelossa pakottaa ketään.
Välillä on hyvä muistuttaa mitä tuo "ihana" naapurimme on meille(kin) tehnyt.
Talvisodan tuhoisin pommitus koettiin Tampereella 2. maaliskuuta 1940. Yli sata konetta pommitti kaupunkia kolmen tunnin ajan. Tulipaloja oli ympäri kaupunkia. Aleksanterinkatu 35:ssä ollut talo tuhoutui täysin. Bertel Strömmer sattui kameroineen paikalle juuri, kun talon ulkoseinä romahti. KUVA: BERTEL STRÖMMER/TAMPERE-SEURAN ARKISTO
https://sndp.mediadelivery.fi/img/658/df974b6a-88b3-540d-9d8d-6ffd6e3a8fb6.jpg.webp
Pommikoneet lähestyivät ensin Lempäälästä, sitten Pispalasta, ja lopulta yli 4000 tamperelaista menetti kotinsa – Ainutlaatuiset kuvat näyttävät tuhon
Tamperelaiset joutuivat sotatalvena 1939–1940 todistamaan kotikaupunkinsa tuhoamista. Tuhoisin pommitus koettiin hieman vajaa 83 vuotta sitten, 2. maaliskuuta 1940. Asukkaat pakenivat maalle tai piileksivät suojissa. Tutuille kaduille palanneita odottivat usein järkyttävät näyt. Arkkitehti Bertel Strömmer tallensi kamerallaan talvisodan ilmapommitusten jäljet.
Tämä on valitettavasti vain tilaajille. https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000007420746.html
Juu, ei auttanu vaikka kaupunki oli sosialistia täynnä.
Pekka Toverin hyytävä näkemys: Putin haluaa nyt hävittää Ukrainan kokonaan
Venäläisiä sotilaita kuolee useita satoja päivässä, ja Putin virittelee ”peiteltyä ” liikekannallepanoa. Mikä on Bahmutin verisen lihamyllyn salaisuus?
Turha väittää että Putin haluaa rauhaa...
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000009235068.html
Tsetseenit käy jihadia ja ampuu kaikkia mikä liikkuu. Kaikilla mehiläispesä leuan alla. Parrattomat ammutaan ensin, naiset ja lapsetkin.