Ettekö te tajua hallituksessa että kiristäminen ei auta

Se luo vain lisää köyhiä ja onnettomia tähän maahan. Yli 50-vuotiaita ei enää haluta töihin.
Missä pilvilinnoissa te oikein elätte?
https://www.hs.fi/politiikka/art-2000009233353.html
565
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

tottakai yli 50 halutaan töihin. nimenomaan töihin ei sosiaalituille. työllistämiskuluja alas ja niineespäin. veroja alas niin palkasta jää enemmän käyttöön

Äänestä
  • Kukaan ei palkkaa kokemusta on.

    Äänestä

  • Anonyymi00002 kirjoitti:

    Kukaan ei palkkaa kokemusta on.

    Aina keksitään joku tekosyy miksi ei haluta palkata. Voisin laittaa paikkojen nimi muillekin tiedoksi missä ikäsyrjintää harjoitetaan, mutta antaa nyt olla.

    Äänestä

Suomessa on 130 000 köyhää lasta. Vanhempien ansiotulo ei riitä lasten harrastamiseen.

Jos vanhemmalla ei ole yhtään työtuloja, lapset pystyvätkin herrojen kakaroiden harrastuksiin, jopa enempäänkin, jos toimii itsekin aktiivisesti.

11 lapsinen somalialainen yh.äidin perhe sai sosiaalisia rahansiirtoja vastaten 151 700 euron br.vuosituloja. Äiti oli naimisissa sharialain mukaisesti ja isällä olin oma yhteiskunnan tuki ja asunto, joten isä onkin kahden asunnon loukussa.

151 700 euron tuloja vastaava sosiaalituki isän tuet mahdollistavat lapsilla niitä harrastuksia, joista 130 000 suomalaista lasta jää paitsi.

Äänestä

Suomessa on 130 000 suomalaista köyhää lasta ja kaikkein köyhimmistä köyhimmän maahanmuuttaja yh.äidin sosiaalituki vastaa bruttona suomalaisen .151 700.euron vuosituloja.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Se luo vain lisää köyhiä ja onnettomia tähän maahan. Yli 50-vuotiaita ei enää haluta töihin.
Missä pilvilinnoissa te oikein elätte?
https://www.hs.fi/politiikka/art-2000009233353.html

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu