Ullatus ullatus tuulimylläreille vaan ei tavan kansalaisille. Talvella kun vesihöyry tuppaa jäätymään. Ja vielä haikaillaam merituulivoimaloita Perämeren jäätäviin olosuhteisin.
https://www.kauppalehti.fi/uutiset/yllattava-syy-nostaa-nyt-sahkon-hintaa-tuulivoimalat-jaatyvat-eivatka-ennusteet-osaa-laskea-vaikutusta/6fee0995-fa98-4df9-838b-0cbe1884e47e
Tuulivoimala jäätyvät talvella
10
360
Vastaukset 10
- Anonyymi
Linkki joka ei ole maksumuurin takana
https://www.talouselama.fi/uutiset/te/ca1f9ec1-0dc1-4a1e-84a5-7747fe92631e?ref=ampparit:6f37 - Anonyymi
Vaikka tuuvoimakapasiteettia on rakennettuna lähes 5000MW tositarpeen tullen tuotato painuu nollaan.
https://www.fingrid.fi/sahkomarkkinainformaatio/tuulivoiman-tuotanto/ - Anonyymi
On se säälittävä sähköntuotantomuoto tuo tuulivoima. Pohjanmaan metsät raiskataan tuollaisen mitäänsanomattoman sähköntuotantomuodon takia. Toivottavasti nämä tuulikoijarit ja tästä tuulivoimasta päättävät tahot saavat joskus tästä tuhotyöstä rangaistuksen.
- Anonyymi
Sanopa muuta. Suututtaa s*******i, että päättäjät antavat tämä kaiken tuulivoimahulluuden jatkua. Sinne menee metsät, kalliot, maisemat, virkistysalueet, kun pitää saada pyhää tuulivoimaa.
- Anonyymi
vesivoima on tuulta varmempi. Tehdään vaan tuulimyllyjä, mutta ei unohdeta vesimyllyjä jotka toimivt silloinkin kun tuulta ei ole
- Anonyymi
Kuluvan vuoden marraskuussa tuulivoimaa oli saatavissa keskimäärin 835 MW:n teholla, mikä on 17% rakennetusta keskimääräisestä kokonaiskapsiteetista.
Klikkaa "viime kuukausi ".
https://www.fingrid.fi/sahkomarkkinainformaatio/tuulivoiman-tuotanto/- Anonyymi
Ja joulukuun alkupäivät ovat tuulivoiman kannalta suorastaan naurettavan säälittävän surkeita. Eikös talvella pitänyt tuulla eniten?
https://tuulivoimayhdistys.fi/tietoa-tuulivoimasta-2/tietoa-tuulivoimasta/tuulivoimatuotanto/talvella-tuulee-eniten
- Anonyymi
Ei tuule talvella kun on 20 astetta pakkasta.
Tuon tietää jokainen tavallinen kansalainen.
Paitsi tietysti asiantuntija- Anonyymi
Niin, mikä se totuus tässä talvituuliasiassa on? Osa väittää, että talvi on juuri tuulisinta aikaa sillä korkeudella, jolla tuulivoimalat ovat. Onko se totta vai vain tuulilobbareiden höpinää? Ja miten voi olla mahdollista, ettei siipien jäätämistä ole osattu ennakoida paremmin?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Niin, mikä se totuus tässä talvituuliasiassa on? Osa väittää, että talvi on juuri tuulisinta aikaa sillä korkeudella, jolla tuulivoimalat ovat. Onko se totta vai vain tuulilobbareiden höpinää? Ja miten voi olla mahdollista, ettei siipien jäätämistä ole osattu ennakoida paremmin?
Piti kirjoittaa: ... sillä korkeudella, jolla tuulivoimaloiden siivet ovat.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???411907Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha7101310- 1011057
- 102918
Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk88904- 66761
- 33652
Olinko yhden viestin arvoinen?
Sen verran olit valmis panostamaan ja selvittämään umpisolmuja. Kukkuluuruu vaan sinullekin mies.69522Kuka om uusi kylän mies?
Ajelee polkupyörällä. Vaalea, melkein kalju. Ilmestyi katukuvaan tänä kesänä. Viettää aikaa kauppojen tuulikaapeissa. Ku13518- 78501