Siihen siirto päälle, niin johan alkaa. Mökin mummoa/vaaria naurattaa sähköpatterinsa kanssa.
Vielä kun ruoka ja lääkkeet kallistuvat satakertaisesti, niin jotain pitää jättää ostamatta.
https://www.talouselama.fi/uutiset/sahkon-hinnan-nousu-4-euroon-kilowattitunnilta-on-nyt-todella-pienesta-kiinni-suomen-tilanne-pohjoismaiden-kirein/98a30a01-159c-40eb-b50f-d3b67eb8e321?ref=facebook:d6d9
Vielä kun ruoka ja lääkkeet kallistuvat satakertaisesti, niin jotain pitää jättää ostamatta.
https://www.talouselama.fi/uutiset/sahkon-hinnan-nousu-4-euroon-kilowattitunnilta-on-nyt-todella-pienesta-kiinni-suomen-tilanne-pohjoismaiden-kirein/98a30a01-159c-40eb-b50f-d3b67eb8e321?ref=facebook:d6d9
Vastaukset 42
Vanhimmat
Kinkku? En minä olis sitä halunnutkaan.
Ihminen pärjää loppujen lopuksi aika vähällä. Aikaisemmilla vuosisadoilla ei ollut sähköä ja juoksevaa vettä olemaskaan, ja silti ihminen eleli, metsästäen ja keräillen. Ei ollut kauppaa, mistä olis haettu mikropizzaa, tai woltti tuonu kotiin jos ei jaksa eikä huvita.
Ihmiset elää yltäkylläisyydes, elintasoa on varaa ajaa huomattavasti alemmas, eikä siltikään olla lähelläkään 1800-luvun perus meininkejä.
vielä 1900-luvun alkupuolella enimmäkseen vain varakkaammilla oli sähkö.
ettei loppujen lopuksi kovin kauan, vain sata vuotta sitten.
Niin, mutta nämä nykyajan ihmiset eivät osaa muuta kuin hakea valmisaterioita kaupasta tai ms, ja äiteet eivät edes ole opettaneet kuinka ruokaa tehdään.
Eivät ymmärrä perunoita keittäessä laittaa vettä kattilaan, saatika munan paistamisesta tai keittämisestä yhtikäs mitään.
Nyt näkyykin se saamattomuus niin vanhemmissa kuin niissä kakaroissakin. Mutta, näinhän se on: Kannattaa vetää peittoa korville ja huuttaa V: apuun sen ne osaa.
Hyväveli sopimus pitää sovitusti. Ruotsin varavoimastamme hajosi generaattori juuri sovittuun aikaan. On se kumma kun tulevat sähkökatkotkin sovittiin etu käteen kyllä vapaamurarius on maailmaa kantava voima. On se Bill Gats myös vapaamurai joka kehitti Korona piikin ja vapari media myi sen Maailmalle.
Köyhän itkua on kiva kuunnella.
Mitä nyt sähkön hinnasta? Kuinkavaa kissien käy?
Haluan nähärä sen veheriääsen joka kiältää puiren polton.
Takkavero!
Koskahan tua pimiä klapikauppa saadaan loppumaan?
Ei ikinä! Syynkin joku tietää. 😅
Eiku kaksi, myyjä ja ostaja.
Se pimiä myyjä ei mainosta...
Niin, sähkön siirto Carunan mukaan nostaa hintoja, kun ruoka ja polttoaine kallistunut.
Kuluuko siinä naftaa ja bensaa, kun siirtää sähköä?
Ennen sähkö kulki ilman siirtämistä. Nykyään sitä sähköä vissiin pitää oikein tuuppimalla tuuppia, kun ei se tahdo millään siirtyä, ilman että pitää maksaa vatunmoisia siirtomaksuja. Sillä rahalla ne varmaan sitä sähköä käy tuuppimassa etiäppäin. Kyllä on vaikiaksi maailma menny. Kyllä ennen kaikki oli helepompaa, sähkökin siirtyi ihan itsestään lman tuuppimista.
Kerra oon kohorannu, rehellisen klapimyyjän. Kauhavalla, ku hain säkillisen klapia. Oli kirijoottanu kuitin.
Mäsanoon notten tartte.
Myyjä sanoo, mä tartten, moon klapikauppias. Sytytä vaikka ensimmääne pesä kuitillas.
On mun vakiopaikka, nykyään.
Voipi sanua. Oot ilima tuuppimista. T.h.m..
Taitaa nämä paikalliset ottaa klapia omaan pesäänsä 😂🤣 Terv härmis
Paikkansa pitää. Jouduin laittamaan kameran halkopinolle ja klapivarastolle. Varastivat jo aikalailla.
kepulaista viisautta, ensin lintilä myi hyvin tuottavat sähköverkot, ja sitten osti UNIPERIN,voiko yksi ihminen näinkin pienessä ajassa näin suuren vahingon tehrä,kyllävoi ja vielä lisäksi lintilä korotti rajusti sähkönsiirronhintaa
Kyllä taasen tietämättömyys ja tyhmyys tulee esiin. Sun kirjoittelun mukaan Lintilä on Suomen pitkäaikaisin elinkeinoministeri? Muista nyt vielä mainita UMTS listaasi.
Minäkin sain marraskuun kulutuslukeman 75 kwh , oli kutistunut viimevuoden 80 kwh hieman . Lääkkeitä olen myös ottanut enää joka kolmaskerta niin säästyy . Eläkkeen maksaja kannustaa lopettamaan lääkkeet että tämäkin rahanreikä sammuisi . No se todellakin teen jossainvaiheessa
lääkkeet on kalliita lisätä siihen "ruoka" menoihin.
vitamiineja ostanut, ja siihen menee 50 e , ihan "ei näyt missään",
kaikkia lääkärin määräämiä lääkkeitä en ole pystynyt edes hakeen, kyllähän ne lääkärit sieltä näkee, mitä lääkkeitä haettu ja mitä ei, se on vähä huono juttu hoidon kannalta.
Muuta ei voi kuin toivoa parasta, ettei oireet pahene.
Sähköllä saisi olla hintakatto kuten lääkkeillä. Kun tarpeeksi ostaa, niin loppuvuoden saa ilman.
vitamiineista ei saa mitään kela - korvausta.
Ostaako vitamiineja vai jauhelihaa? Molempiin ei rahat riitä.
just pitäis ostaa vitamiineja, mutta taidan säästää nekin rahat jouluruokiin.
Ostan jouluruoat vasta alennuksesta välipäivinä.
Ei sun taudin parannusta saa vitamiineista. Luulotauti on luulotauti.
Viina on aina hintansa väärti.
Kysy metsästäjiltä, ne trokaa sitä.
Mutta ei myidä KELAn rahoilla eläville.
Mä saa sitäkään, kun oon "yrittäjä"..
Paljonko kuittasit koronahilloja?
0€.
Mummo kylmässä pirtissä-20pakkasessa.Ei saa mennä auttamaan kun tuo koronan vakava tautimuoto tarttuu.Kurkitaan vain ikkunasta.Perkele mitä touhua!!!
Voi voi reppanoita!
Caruna nostaa taas sähkönsiirto maksuja kahdesti, hu huh, kyllä pistää miettimään mitä hallituksen päättäjät menivät tekemään, olisi erottamisen aikakausi käsillä.
Kyllä nyt on kaikki sähkölämmitteiset kämpät Pannassa niin kaupungin kuin muutkin. Muuttoliikettä alkaa tapahtumaan ja tapahtunut jo, ei kenenkään perse kestä tuollaista menoa, saatika vielä pienituloiset ja eläkeläiset.
Näyttää joillakin olevan hussaamisen meininki ja kenenkä rahoilla: Veronmaksajien tietysti. Kun tarkasti katsoo kuinka veroekuja laitetaan turhuuteen.
Ihme kun on vielä teollisuutta Suomessa näillä energianhinnoilla.
Ei valtio tälle mitään tee, kun se saa miljardi tulot verottamalla sähköyhtiöiden mammuttimaisiksi räjähtäneitä voittoja.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/sahkoyhtioiden-jattivoittoja-suitsiva-vero-lausuntokierrokselle-valtio-arvioi-sen-tuovan-jopa-1-3-miljardia-verokarhun-kassaan/8583992 .
Kannattaa tekeytyä saamelaiseksi tai vielä paremmin nee keriksi, niin saa vähemmistön etuja, kaikki maksetaan puolestasi. https://yle.fi/a/3-12680886
Kato tuo linkki, ihan pientä jelppiä saattaa olla https://www.kansalaisaloite.fi/fi/aloite/11121