https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/639603c3-ef2c-4006-b09b-970cb9d14644
"Lohduttavia uutisia joulusähkön hinnasta
Sähkönkulutus pienenee joulunpyhinä, sillä monet tehtaat seisovat."
Koko ajan on syyllistetty kansalaisia, että pitää säästää sähkönkulutusta, ettei jouduta tilanteeseen, että tulee sähkökatkoja, kun sähkö ei riitä.
Kotitalouksien sähkönkulutus ei aiheuta sähköpulaa, johan tuo sen todistaa, kun todetaan, että sähkönkulutus pienenee, kun monet tehtaat seisovat.
Tehtaat kiinni kylmimpinä aikoina, niin sähköä riittää, eikä kiertäviä sähkökatkoja tarvitse järjestää.
Tehtaat ovat suurimpia sähkönkuluttajia, eivät kotitaloudet.
Tehtaat kiinni, niin riittää sähkö
11
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Todella viisaasti päätelty. Laitetaan kaikki muutkin työpaikat ja koulut talveksi kiinni, sitten kaikille riittää sähköä ja rahaa sähkölaskujen maksamiseen. Lisäksi saadaan suunnattomat määrät säästettyä sähköä varastoon tulevaisuutta varten.
Sinun pitäisi saada Nobelin palkinto.- Anonyymi
Tehtaat voidaan laittaa kiinni vain suurimman sähköpulan aikaan, ei siis kokonaan. Suljetaan tehdas vaikka muutamaksi tunniksi pahimpaan aikaan. Kotitalouksilla ei silloin olisi ollenkaan sähkökatkoja.
Kotitalouksia on syyllistetty sähkön käytöstä, vaikka kotitalouden käyttävät vain 25% sähköstä. Teollisuus käyttää puolet sähköstä. Ensimmäisenä sähkökatkot pitää kohdistaa tehtaisiin. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tehtaat voidaan laittaa kiinni vain suurimman sähköpulan aikaan, ei siis kokonaan. Suljetaan tehdas vaikka muutamaksi tunniksi pahimpaan aikaan. Kotitalouksilla ei silloin olisi ollenkaan sähkökatkoja.
Kotitalouksia on syyllistetty sähkön käytöstä, vaikka kotitalouden käyttävät vain 25% sähköstä. Teollisuus käyttää puolet sähköstä. Ensimmäisenä sähkökatkot pitää kohdistaa tehtaisiin.Tehtaita ei sammutella niin kuin sinä räpsyttelet paskahuussisi valoja, alasajo saattaa kestää viikon ja käynnistäminen jopa kaksi.
Ja kun kotitaloudet käyttävät vain 25% sähköstä, meiltä voi katkaista sähköt pois, annetaan sähkö niille jotka sitä oikeasti tarvitsevat ja joitten sähkönkäyttö on kansantalouden kannalta hyödyllistä.
Koko "sähköpula" on hintojen puolesta keinotekoinen ja varsinainen vajaus, joka tulee vielä lisääntymään johtuu nykypolitiikasta. Jos kannatat nykyhallitusta tai vihreää siirtymää niin älä kitise, olet tilannut yhteiskunnan alasajon. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tehtaita ei sammutella niin kuin sinä räpsyttelet paskahuussisi valoja, alasajo saattaa kestää viikon ja käynnistäminen jopa kaksi.
Ja kun kotitaloudet käyttävät vain 25% sähköstä, meiltä voi katkaista sähköt pois, annetaan sähkö niille jotka sitä oikeasti tarvitsevat ja joitten sähkönkäyttö on kansantalouden kannalta hyödyllistä.
Koko "sähköpula" on hintojen puolesta keinotekoinen ja varsinainen vajaus, joka tulee vielä lisääntymään johtuu nykypolitiikasta. Jos kannatat nykyhallitusta tai vihreää siirtymää niin älä kitise, olet tilannut yhteiskunnan alasajon.Sitten ajetaan alas tehdas. Ei talous kaadu vaikka tehdas olisi kiinni pari viikkoa.
- Anonyymi
Kumiankka ja suksi ja sompa tehtaat voidaan pitää, pimeänä tarpeen vaatiessa!!😼
- Anonyymi
Kukaan ei tosissaan pohdi syitä, miksi tähän on päädytty. Erona viime talveen on ainoastaan se, ettemme enää osta sähköä Venäjältä. Aiemmin syksyllä kehotettiin boikotoimaan venäläistä energiaa, jotta saamme maan talouden romahtamaan. No, kaatuuko Venäjä siihen, etteivät palelevat suomalaiset suostu enää ostamaan heiltä?
- Anonyymi
Puolet sähköstä kuluttaa teollisuus.
- Anonyymi
Teollisuuden paskamahaökyt voisivat itse tuottaa oman sähkönsä. Nyt rosvoavat sitä puoli-ilmaiseksi.
- Anonyymi
Juuri näin. Ihmiset ensin, työpaikat sitten.
- Anonyymi
Juuri näin. Sosiaaliset tulonsiirrot on korotettava niille kuuluvalle tasolle, jotta kenenkään ei tarvisisi käydä töissä, missä saattaa tulla hiki ja deodorantti pettää.
- Anonyymi
Pääkaupunkiseudulta voisi ratikoista ja junista 2/3 osaa jättää varikolle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 931702
Kolme miestä joukkoraiskasi nuoren naisen metsässä Helsingissä.
https://www.hs.fi/helsinki/art-2000011193871.html?utm_medium=promobox&utm_campaign=hs_tf&utm_source=is.fi&utm_content=pr2231397- 871321
Sunnuntai terveiset kaivatulle
Maa on vielä valkoinen vaikka vappu lähestyy, otetaan pitkästä aikaa pyhä terveiset kaivatullesi tähän ketjuun !!62985Aika usein mietin sitä
Että miksi juuri minä olen se jonka kanssa haluaisit vakavampaa? Mikä minusta voi tehdä sellaisen että koet niin syviä t46911- 47908
Miksei voitaisi vaan puhua asiat selväksi?
Minulla on ollut niin kova ikävä sinua, etten oikein edes löydä sanoja kuvaamaan sitä. Tuntuu kuin jokainen hetki ilman38898Eräästä kalastuksenvalvojasta leviää video !
Ennemmin tai myöhemmin tänne palstalle tulee videonpätkä, jossa kerrotaan paikallisesta "kalastuksen valvojasta". Ei si9854- 46832
IS Viikonloppu 26.-27.4.2025
Koviksen ovat laatineet Eki Vuokila ja piirrospuolista vastaa Lavonius, jolloin 2,5 vaikeusasteen ristikko on saatu aika35809