Kuinka paljon ukrainan kansalaisia on menehtynyt yhteensä tässä ukrainassa meneillään olevassa Venäjän sotilaallisessa erikoisoperaatiossa.
kiinnostaisi tietää että
Anonyymi-ap
77<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 77
Vanhimmat
Noin 75 000 ukrainalaista ihmistä on kuollut meneillään olevassa Ukrainan sodassa.
Luku noin 450000 kaatuneessa ja haavoittuneessa sekä kadonneessa, Ukrainan presidentti tapattanut kohta koko Ukrainan armeijan 20 - 60 vuotiaat miehet.
Putleristin( ent.stallari) pötyä.
Kaatuneita on noin13 000 ja kokonaistappiot ehkä noin 50 000.
Asevoimien vahvuus on noin 900 000. Siinä on paikallisjoukot mukana.
” Ukrainan presidentti tapattanut kohta koko Ukrainan…”!
Osaisiko Putinisti itse kertoa, että KETKÄ TAI MIKÄ OSAPUOLI HEIDÄT ON TAPPANUT JA MISTÄ SYYSTÄ? Tuskin sentään väität Zelenskyä tekijäksi`
Jos tarkoja ollaan, niin ukrainalaisetkin on ryssiä. Venäjä on saanut alkunsa kiovan venäjästä.
Opi realismia. Usan vallan halun takia ne tapetaan!
Venäjä siis muka tappaa ukrainalaisia USA:n vallanhalun takia? Tiltuhan on mielipuoli.
Siviilejä heistä suurin osa.
Naisia, lapsia ja vanhuksia.
Venäläiset sotivat kuin eKr eli Vapahtajansa Vladimir Putinin ohjeilla.
Pakene jos näet vihollisarmeijan, käy päälle jos näet siviilin tai isohkon kotieläimen.
Ei vielä paljoa mutta jos venäjä joutuu käynnistämään sodan niin sitten porukkaa häviää paljon ukrainasta
Eikös sitä porukkaa pitäisi olla silloin enemmän Ukrainassa kuin lähtötilanteessa?
Mitähän se auttaa jos miljoona venäläistä hyökkää Ukrainaan kurwa kädessä?
Erikoisoperaation aikana menehtyneitä siviilejä on tosi vaikeaa arvioida kenenkään, ei ainakaan tässä vaiheessa.
Ukrainan militantit syyllistyivät noin 140.000 ihmisen kuolemaan ennen erikoisoperaation alkua. Ja se tiedetään, että julmuuksien kohdistaminen siviileihin ja siviilikohteisiin on jatkunut koko operaation ajan ja jatkuu parasta aikaa.
Tosiasia, joiusta kukaan ei puhu mitään.
Pelkkää valhetta ja siksi noista Venäjän valheista ei puhuta mitään. Venäjän aloittamassa ja ylläpitämässä konfliktissa itä-Ukrainassa kuoli vuosina 2014-2021 hieman yli 3400 siviiliä, joista useimmat vieläpä Venäjän tai sen tukemien maanpettureiden itsensä tappamina. Viime vuosina eli vuosina 2019, 2020 ja 2021 siellä kuoli alle 30 siviiliä vuodessa ja hekin useimmiten miinoihin tai löytämiensä ammusten räjähdyksiin.
"Civilian victims were between 3,400 and 3,500. The latter were in turn not all victims of attacks and of drones and rockets launched by Ukraine against the pseudo-republics. In fact, a part died in the portions of the oblasts of Luhansk and Donetsk that remained under Ukrainian control during attacks by separatists."
https://bitterwinter.org/donbass-did-ukraine-kill-14000-pro-russians/
Ja nyt sitten on jo yli 140 000 ukrainalaista ihmistä menettänyt henkensä tuossa kyseisessä sodassa. Eikä minkäänlaista loppumista tuolle todella järjettömälle tappamiselle ole missään edes näkyvissä.
Aivan. Niin kauan kuin Putin Kalsarimyrkyttäjä on vallassa, ukrainalaisten ja venäläisten tappaminen jatkuu.
Nyt vielä tulevana talvena ukrainalaisia ihmisiä menehtyy todella paljon paleltumalla kun lämmön- ja sähköntekolaitteet on tuhottu ukrainasta vallan kokonaan.
Ei niitä kaikkia ole tuhottu ja Ukrainaa autetaan, mutta jo tällä hetkellä venäläiset itse värjöttelevät jopa -38 asteen pakkasessa, koska liikekannallepano on vienyt lämpölaitosten työntekijät ja kunnossapitäjät useilta eri alueilta:
https://www.businessinsider.com/freezing-russians-angry-putin-is-spending-billions-in-ukraine-report-2022-12?amp
Taitaa tulla nyt Ukrainasta uusi todella suuri pakolaistulva Eu maihin kun ukrainalaiset ihmiset pakenevat Ukrainasta hengenhädässä pois.
Kovaa tulee olemaan. Mutta ne voittaa vaikeudet... hassua että venäläiset juuri on eniten kusessa Ukrainan maassa... ja ne vihaa Puttea
Aivan. Sieltä on lähtenyt jo yli 10 miljoonaa ihmistä pakoon fasistisen Venäjän sotaa ja kansanmurhaa ja nyt kun Venäjä terrorisoi ukrainalaista siviili-infrastruktuuria, niin ilman muuta pakolaisia tulee lisää. Siksi Ukrainaa pitäisikin tukea nopeasti kaikin tavoin, jotta se voisi ajaa miehittäjät maastaan.
Eipä näytä nyt kovinkaan ruusuiselta Ukrainan tulevaisuus, kun se on jo tuhottu vallan kokonaan. Ukrainalaiset ihmiset ovat hätää kärsimässä ihan jatkuvasti Ukrainassa.
Niin, mutta Venäjän tulevaisuus näyttää vielä huonommalta, koska sen tulevaisuus on tuhottu kymmeniksi vuosiksi.
Missä moisia pakkasia?
Onko teho-hoitaja nyt liikuttuneessa tilassa?
Tuskinpa vain, Sillä Ukrainan tulevaisuus on jo nyt tuhottu täysin ikuisesti.
Siperiassa, siellä, missä ihmisillä ei ole kunnallista lämmitystä, koska huoltomiehet ja muut työntekijät on mobilisoitu.
Haha. Ei. Kunhan fasistiset venäläiset miehittäjät saadaan ajettua Ukrainasta, Ukrainan jälleenrakennus alkaa. Venäjän ei ala.
Heiksti käy Ukrainalle Biden sodassa!
Opettele Suomea Puten kurva
Èi Biden sodi missään! Putler sotii!
biden tukee us. aseteollisuutta ja toimittaa aseita sota-alueelle.
Us. keinottelee kaasulla.,, joten eu maksaa us. aseteollisuuden kulut!!!
se on suuri tulonsiirto!!
itsemurha hyökkäyksissä on ukrainalta menny jo noin 150 000 miestä, ja 100 000 invalidena ja haavoittuneina.
Siviilejä on uhrattu, kun on käytetty siviilejä suojakilpinä, noin 40 000...
Raakaa menoa tämä on.
Ja brysselissä ja washingtonissa on verenhimoisilla politikoilla nyt haluttu verikylpy !!!
Haha ei tehoa Suomessa Suomalaisiin toi ropakanta kurvana vaan luulet niin
” Ja brysselissä ja washingtonissa on verenhimoisilla politikoilla nyt haluttu verikylpy !!!”
Vaikka eivät ole edes sodan osapuoli? Eikö Putinisti näe itse Putinilla olevan mitään osuutta asiaan?
tämä on etupiirisota, venäjä - us.nato..... ( 2006 - 2022).
ja sota-hulluimmat on suojassa brysselissä ja washingtonissa.
-vain busines meinaa !!
Kun Venäjä hyökkää Ukrainaan, tiltun mielestä syyllisiä ovat EU ja USA ja Venäjä on muka vain viaton uhri, jonka nyt vain oli pakko hyökätä valtaamaan alueita, ryöstämään luonnonvartoja ja tekemään kansanmurhaa. Niin viaton Venäjä on kaikkii sotiinsa ja syyllisiä ovat aina kaikki muut.
Ongelma on mediassa, se luo vihaa ja pelkoa, jättää tekemättä sen, mitä journalismin perussääntöihin kuuluu, kertoa totuus.
Nyt on tilanne, että kansa ei tiedä totuutta, miksi erikoisoperaatio aloitettiin, kuinka jouduttiin siihen pisteeseen, kaikki on käsittelemättä?
Ongelma on vain sinun omassa mielessäsi, koska uskot kaikki Venäjän valheet.
Meinaat sota a meillä päin sitä nimitetään meillä päin trolli parka. Ja teillä joksikin erikoisoperaadoxi.. Tosta trolli huomasimme heti et oot Puten lätissä Pietarissa oleva kurva
Ymmärsitkö, mistä ongelmasta on kyse?
Ymmärsin mainiosti, päässäsi on paha ongelma.
"kiinnostaisi tietää että Kuinka paljon ukrainan kansalaisia on menehtynyt yhteensä tässä ukrainassa meneillään olevassa Venäjän sotilaallisessa erikoisoperaatiossa."
jOO. BRITII TIEDUSTELUN MUKAAAN vENÄLÄISIÄ ON KUOLLUT N 20 000 / PÄIVÄ.
UKRAINALAISIA OLI KUOLLUT KOLME / PÄIVÄ TAI JOTAIN SINNE PÄIN. LISÄKSI VENÄJÄLLÄ OLO TANKIT JA OHJUKSET SEKÄ TYKISTÖN KRANAATIT JA MIEHET LOPPU!!!
Tiltua kyrsii, koska Venäjä häviää Ukrainassa.
Voi olla mutta Ukrainalaisia ei ole kuollut yhtään, mikä tuli todistettua. ;)
Mitä paskaa sinä tänne kirjoittelet?
Ihan sitä samaa paskaa kuin sinäkin.
Haha. Tiltun ymmärrys on vajaa.
Samoin sinun ymmärrys on todella vajaa.
Jaa. Minäkö esim. kirjoitin, että ukrainalaisia ei olisi kuollut yhtään?
Ymmärryksesi asioista edelleenkin näyttää olevan todella surkean matalalla tasolla.
Eikös ne ole ollut loppu jo yli puolivuotta sitten mediatietojen mukaan?
Juu, juu. Ymmärrys on tietysti minulla heikkoa eikä tiltulla, joka valehtelee, ettei yhtään ukrainalaista ole kuollut. Niin sitä pitää.
aika sekaisin näytät nyt olevan sieltä päänupistasi.
paranemisia !
Venäläinen Z-natsitiltu yrittää väittää muiden olevan sekaisin. Haha.
Noooo tota. Ukrainan kansalaisia kuoli JO enne vuotta 2014 n. 700 000 / Vuosi.
Venäläisiä kuoli noin 2 miljoonaa per vuosi. Mitä sitten?
Jooo'o.
Stubb: " Sain 90 prosentin luvun päästäni
Lännessä on ylikuolleisuutta hirvittävä prosentti, en tiedä, onko Venäjä tässä mukana, mutta kaamealta näyttää.
Myrkkypiikit ovat osoittautuneet erittäin pirulliseksi aseeksi ihmiskuntaa vastaan.
Vuonna 2021 venäläisiä kuoli 2,1 miljoonaa virallisten venäläisten tilastojen mukaan, joten lopeta se päästäsi vetäminen.
Venäjällä ylikuilleisuutta on yli miljoona ihmist sitten koronapandemian alun. Suomen ylikuolleisuuden selittää väestön ikääntyminen ja korona.
Venäjän hyviä puolia on alhainen keski-ikä.
On kyllä ja sodan myötä se keskimäärin alenee lisää! Se taas ei Puttea sureta!
Ukrainalaisia kuoli JO enne 2014 yli 700 000 / vuosi!
#Noin 75 000 ukrainalaista ihmistä on kuollut meneillään olevassa Ukrainan sodassa.#
Ukrainalaisia kuoli JO enne 2014 yli 700 000 / vuosi!
Ja venäläisiä kuoli n. 2 miljoonaa per vuosi. Joten mitä sitten?
Media on ongelma, koska johtaa harhaan, eikä toimi kuten sen pitäisi toimia.
Tätä ei huomata, koska propaganda 'uutisista' suolletaan ja sen suomalainen on mieltänyt totuudeksi....aina.
Ehkä, kun Ukrainan operaatiot on ohi, saadaan myös mediaan uskottavuutta, mielenkiintoista nähdä tämä toivottava asia.
Joka tapauksessa on selvää, että Venäjä jyrää nyt yli Ukrainan ja Kiovaan tulee uusi demokraattinen hallinto, muusta ei voi olla kysymys.
Kohta kaikki ukrainalaiset ovat kuolleet mutta Venäjä jatkaa perääntymistä.
Miten jatkaa perääntymistä, kerro?
ei mitenkään.
Oletko kuullut Kharkovasta ja Hersonista, Pian Kreminnasta? Kannattaisi nyt edes vähän seurata uutisia, jos täällä asiasta kirjoittaa.
taitaa ukrainalaisille käydä tuolla nyt todella pahasti.
Ja venäläisille vielä pahemmin ja siksi he ovatkin joutuneet vetäytymään.
Kharkova on joku teidän juutalaisten pyhä paikka?
Niinkuin on Khersonkin. Ja Czhiova.
En ole juutalainen, vaikka sinä yrität taas sellaista valehella, tiltunen.
Miten jatkaa perääntymistä, kerro?
Noh.
Menet vaan yyrterin junaan etumieheksi perse paljaana kontalleen.
Kyllä se siitä Natoa kohti nytkyttelee...
Missä kohtaa nytkyttelet taas?
Nato Tiltulla on nyt suu niin täynnä ja kohta pitää niellä, niin että Nato Tiltu vastaa sitten ehkä huomenna?