Enkä ihmettele, sillä esim. Yle 1, 2 ja femman ohjelmat ovat pääosin täyttä roskaa. Välillä voi tulla joku hyvä sarja ja dokkari, mutta siinä se sitten on, ja 500 miljonaa veronmaksajien rahaa.
Suurin osa kansasta haluaa leikata Ylen rahoitusta
Anonyymi-ap
45127
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 45
Vanhimmat
Linkki aloituksen väitteeseen, kiitos.
Toki sinun pitää ensin väittää aloitus.
🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑
❤️ Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#176563303
🔞💋❤️💋❤️💋🔞💋❤️💋❤️💋🔞
Ylen luonto-ohjelmat parasta ohjelmatarjontaa. Ylen esittämät ostosarjat sen sijaan eivät ole milenkiintoisia. Ilmeisesti halpoja hankintoja. Tarkoitan ulkomaisia sarjoja joita esitetään arkisin kello viiden uutisten jälkeen. Teema/femmalla meilenkiintoisia dokumentteja ja tykkään myös Ruotsin kielisistä ajankohtaisohjelmista kuten Spotlight ja Svenskfinland runt vaikka en ole Suomen ruotsalainen mutta niissä on ajankohtaisia juttuja Suomen Ruotsin kielisiltä alueilta jotka eivät ole mulle niin tuttuja.
katson kyllä Ylen ja Femin ohjelmia, kukaan jaksa niitä mainosohjelmiakaan, kun puolet ajasta on pelkkiä mainoksia.
"kun puolet ajasta on pelkkiä mainoksia."
Miksi puhut paskaa?
No jos persut saavat tahtonsa läpi tulee televisiosta vain ja ainoastaan mainosrahoitteista maikkariviihdettä.
YLE-sontatuutti sai vastikään yli puolen miljardin rahoihinsa korotuksen.
Virat ja määräaikaiset työllistävät n. 3500 puoluekirjapätevöitynyttä.
Linkki eka lauseeseesi, kiitos.
Edes yli puoli miljardia euroa vuodessa ei enää riitä Yleisradiolle polyamorian ja intersektionaalisen feminismin lobbaukseen sekä tiedon pimittämiseen. Vaikka tyytymättömyys Yleisradion toimintaan kasvaa kansan keskuudessa, Sanna Marinin hallituksesta väläytellään Yle-veron korottamista. Samaan aikaan esimerkiksi Iso-Britannia harkitsee lähivuosina ajavansa alas BBC:n julkisen rahoituksen.
Korotus on vasta suunnitteilla mutta todennäköinen.
Tällä hetkellä Yleisradiolla on käytettävissään noin 550 miljoonaa vuodessa eli yli 1,5 miljoonaa euroa per päivä.
Linkki toka lausessasi esittämääsi väitteeseen, muutoin porvarihourailua.
Validi linkki myös viimeiseen lauseeseesi, muutoin mutuilua.
Saman verran on jo tähän mennessä mennyt Suomelta Ukrainaan.
Laitatko linkin?
Laitatko linkin, mistä selviää että on porvarihouretta?
Valetta ihan järjetön raha 1 miljoona olis kohtuulinren lähetykset nerttiib
Urheilun voisi lopettaa kokonaan.
Ajankohtais- ja kulttuuriohjelmat ovat ok...!
Jos nuo tiivistäisi ykdeksi kanavaksi siitä voisi vähän maksaakin. Vero sitten jotain 10 miljoonaa. Säästö hirveä puoleen miljardiin verrattuna. Mihin ihmeeseen sitä noin paljon voi edes tarvita. Muutama ukko voi kuvata noita ohjelmia esim uutisia vaikka hyvällä kännykällä. Eikä maksa lähes mitään.
Puoli komppaniaa tekniikkaväkeä mobilisoivat pieneenkin klippiin.
Mistä kuulit?
"Muutama ukko voi kuvata noita ohjelmia esim uutisia vaikka hyvällä kännykällä. Eikä maksa lähes mitään."
Hienosti taas todisti miten yksinkertaisia suomalaiset ovat. Kaltaisiani pölkkypäitä on liikaa.
Tuosta olen samaa mieltä. Juuri tuo että myönnät että olet pölkkypää. Harvoin tuota kukaan myöntää vaikka kyllä sen jokainen on huomannut.
Eli sulla on vielä toivoa👍.
Alfateeveen tuotanto oli kuvattu juuri lähes ilmaiseksi. Saivat silti konkkaan. Vetikö joku lisää rahaa välistä?
Lukiaitekki voi kuvata känny telineeseen
Saisikohan saman ihan suomeksi? En puhu persua.
Se meni konkkaan juuri sen takia. Jos valtio olisi avustanut edes 50.000€ toiminnot olisi jatkuneet.
Yle ei voi käytännössä mennä konkkaan. Hullu pakkorahoitus ilman minkään valtakunnan kilpailua. Ohjelmat sen mukaisia.
Olisipa hauska nähdä miten "suuri" yle olisi vuoden päästä jos koko hoito laitettaisiin maksukortille. Veikkaan että ihan puolen miljardin budjettiin ei pääsisi 😂.
Miksi valtion pitäisi avustaa mainosrahoitteista televisiokanavaa? Sehän olisi kommunismia. Eikö teille markkinatalous kelpaakaan?
Nykyinen vasemmistohallitus saattaa siitä huolimatta nostaa Yle-veron 2,5 % ja madaltaa alapään rajaa koskemaan käytännössä kaikkia suomalaisia.
Linkki tähän "tietoon", kiitos.
Ja aseisiin miljardeja, kokoomuksen leikkuri julkisista menoista, on tässä maassa ainakin järki jäätynyt.
Tämä linkin kyselijä on hauska veijari. Ei osaa itse selvittää mitään.
Linkki, muutoin porvaripropagandaa?
Olen kuitenkin insinööri, ja minulla on firma. Mitä sulla on?
Mulla on kohta päättyvä poliitikon ura ja grilli Juvalla.
Ylen tarjonta on heikentynyt valitettavasti. Telkkarissa uusintoja uusintojen perään. Radio Suomen ohjelmavirta on sietämätöntä lässytystä - paikallinen sisältö on ajettu alas. Ykkösenkin tarjonnassa on alkanut näkyä formaattiradion piirteitä.
Lineaarinen tv ja radio on varmaan kirosana, mutta olisiko niin, että Ylen budjetista liian suuri osa menee nettisisältöön - ja tietenkin kasvavaan hallintoon.
Yle tuhlaa rahaa. Ei tarvita tuollaista rahasyöppöä. Yle on vielä niin viherpunikkinen media että ehdottomasti rahaa pois mokomalta.
Leikkuriin vaan 50% se on täysin äärivasimmistolainenlaitos.Ei palvele koko kansaa
99 prosentti
Lauantain avaran luonnon voisi pelastaa muuten yle on roskaa.
Ylevero pitää siirtää TV7 käyttöön ja osa ohjata Alfan uudelleenrakennukseen. Suvakit katselkoot toisiaan.
Uusintoja ja potaskaa voi näyttää puolta pinemmälläkin . Yle täynnä varmaan jonnen joutavia kynän pyörittäjiä .
Rahoitusta ei todellakaan halua leikata kuin persut. Varakkaat ovat vain mustankipeitä, kun köyhän ei tarvitse maksaa yleveroa.
Yle tekee verovaroin vasemmistolaista vaalityötä vuodesta toiseen.
Youtube täynnä hyviä ohjelmia. Jokainen voi vielä tehdä niitä itse. Mihin tarvitaan Yleä muuhun kuin valtion propagandan levittämiseen ?