Takuusäätiön järjestelylaina

Anonyymi-ap

onko joku saanut takuusäätiön lainan ja miten se käytännössä menee? Kannattaisiko ottaa joku pienipalkkainen työ ja hakea laina ja vaihtaa sen jälkeen isompipalkkaiseen työhön, jolloin jäisi isompi siivu palkasta itselle, koska käsittääkseni järjestelylainan maksuerä lasketaan sen hetkisen työn perusteella, joka jatkuu koko laina-ajan samalaisena. Käsittääkseni ei tarvitse ilmoittaa pankille että tulot nousseet, vaan makselee koko laina-ajan sitä tiettyä lainasummaa. Ja aina voi vaihtaa pankkia ettei lainan myöntänyt pankki näe tuloja.

4

469

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      ”Kannattaisiko ottaa joku pienipalkkainen työ ja hakea laina ja vaihtaa sen jälkeen isompipalkkaiseen työhön, jolloin jäisi isompi siivu palkasta itselle”

      Jos tavoitteesi on tosiaankin saada mahdollisimman pieni kuukausierä, niin muista, että lainan kokonaishinnasta tulee silloin kalliimpi.

      Oletko kokeillut Takuusäätiön maksuvaralaskuria?

      Jos lainamäärän ja maksuvaran perusteella laina-ajaksi tulisi yli seitsemän vuotta, takausta ei myönnetä edes osaratkaisuna.

      Jos tavoitteenasi on maksimilaina-aika 7 vuotta ja lainamääräsi on X, niin kuukausierä on suunnilleen X jaettuna luvulla 73.

      Esim. jos haluttu laina on 34 000 euroa, pienin hyväksyttävä kuukausierä on n. 466 euroa.

      Toisaalta Takuusäätiö itse laskee itse laina-ajan ja kuten totesit alkutulojen mukaan maksuvaran.

      Tai toisinpäin jos haluat saada maksuvaralla X seitsemän vuoden lainan, lainasummaksi tulee silloin 73 kerrottuna maksuvarallasi. Olettaen että lainan korko on 4 prosenttia. Korot ovat kylläkin nousemaan päin.

      • Anonyymi

        Pointti oli se. että jos maksuvara lasketaan peruspalkasta, esim. päivätyö arkisin ja vaihtaisi lainasaannin jälkeen työhön, jossa saa iltalisät ja vloppu sunnuntailisät, niin ne lisät jää omaan käyttöön, joten pärjäisi koko laina-ajan taloudellisesti paremmin.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Pointti oli se. että jos maksuvara lasketaan peruspalkasta, esim. päivätyö arkisin ja vaihtaisi lainasaannin jälkeen työhön, jossa saa iltalisät ja vloppu sunnuntailisät, niin ne lisät jää omaan käyttöön, joten pärjäisi koko laina-ajan taloudellisesti paremmin.

        Jos saa sen lainan maksettua pari vuotta nopeammin, niin koko palkka vapautuu nopeammin omaan käyttöön ja kokonaiskorkokulut ovat pienemmät. Lisäksi oppii hallitsemaan omaa rahankäyttöään paremmim ja pärjää silti hyvin.


      • Anonyymi

        😋😍😋😍😋😍😋😍😋

        😋 ­­N­y­m­­­f­o­­m­a­a­­­n­­­i -> https://ye.pe/finngirl21#17657233h

        🔞💋❤️💋❤️💋🔞💋❤️💋❤️💋🔞


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti

      Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää
      Maailman menoa
      36
      2141
    2. Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!

      Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten
      Maailman menoa
      60
      1965
    3. Helsingin yllä valopalloja

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön
      Sinkut
      121
      1910
    4. HÄLYYTYS!!

      Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a36
      NATO
      377
      1622
    5. Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?

      Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.
      Kouvola
      103
      1621
    6. Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja

      Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah
      Maailman menoa
      124
      1444
    7. Millainen on naisellinen nainen

      Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n
      Sinkut
      182
      1072
    8. Raamatullinen kaste

      Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu
      Kaste
      53
      957
    9. Mitkä asiat kaivatun ajattelussa

      Ihmetyttävät? Mikä on tullut yllätyksenä?
      Ikävä
      73
      875
    10. Mitkä olisivat kolme tärkeintä

      vihjettä kaivatustasi?
      Ikävä
      27
      869
    Aihe