Mistä asetetaan oletusselain? Olen kyllä asettanut html-tiedostot avattavaksi Firefoxissa, mutta esim. monissa ohjelmissa on linkki softan kotisivulle, ja sillon aukeaa IE. Ja monet softat kysyy, haetaanko päivitys netistä, ja taas IE aukeaa. Miten saan jonkin muun kuin IE:n oletusselaimeksi?
Oletusselaimen määritys
äf äf
5451
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Mene Ohjauspaneeliin -> avaa "Kansion asetukset" -> valitse välilehti "Tiedostotyypit". Ko. lista alussa olevat tyypit joissa lukee (EI MITÄÄN) ovat erilaisten linkkien/pikakuvakkeiden oletusohjelmia.
Et ehkä pääse muuttamaan sovellusta suoraan mutta paina "Lisäasetukset". "Toiminnot" kohdan alla ovat toimille määritetyt komennot. Valitse komento ja paina "Muokkaa..." Etsi Firefox ja paina OK ..
t. -F-
jos käytät win xp:tä--> käynnistä --> valitse käytettävät ohjelmat --> säädä miten haluat
sitten lähes kaikki selaimet saa selainasetusten kautta oletusselaimeksi esim. firefox --> työkalut --> asetukset --> yleiset --> oletusselain --> tarkista heti
... siitä huolimatta erilaiset sovellusten ym. sisällä olevat pikalinkit/kirjanmerkit jne. aukeavat silti edelleen IE:ssä.
t. -F-
Start -- set programs access and defaults --
Miksiköhän Opera selainta ei ole oletusselainten valikossa? Mozilla ja Mozilla FireFox löytyvät.