Ensi vuonna veropohja muuttuu, ja kirkollisveron tuotto kasvaa jos seurakunnan veroprosentti säilyy samana. Seurakunnille on suositeltu prosentin laskua.
Ortodokseista ei laske yksikään.
Evlut puolella 191 seurakuntaa ei laske, näiden joukossa mm. Tampere ja Helsinki. Keskimääräisen kirkon jäsenen maksama vero siis nousee.
Laskijoita on reilu 100 ja niistä pääosa laskee 0,05 %-yksikköä. Kaikkiaan 9 seurakuntaa laskee enemmän kuin 0,1 %-yksikköä, isoimmat arvetenkin seurakuntaliitoksen vuoksi.
Kirkollisveron tuotto kasvanee ensi vuonna kaikkiaan jotain 40 ja 50 miljoonan euron väliltä, jos taloustilanne säilyy tämän vuoden kaltaisena.
Kirkollisveron muutokset 2022 - 2023
8
1156
Vastaukset
- Anonyymi
Mistä tuo kirkollisveron tuoton lisääntyminen johtuu? Ja mistä kaikesta se ylimääräinen kirkolle menevä raha on pois?
- Anonyymi
Palkkasumma kohoaa palkankorotusten myötä ja parantunut työllisyystilanne auttaa myös siinä.
Kirkolle maksettu vähentää tietenkin ihmisten jäljelle jäävää rahaosuutta.
Mutta vaikka kirkon saama veropotti kasvaa, ei se kuitenkaan kasva samassa tahdissa kuin kirkon kustannukset kasvavat. Kirkolla kasvaa koko ajan, ja on jo pitkään kasvanut melkoinen kiinteistöjen kunnossapitovaje. Puhutaan vähintään useiden kymmenien miljoonien korjausvelasta.
Kirkon keskusrahasto dippasi tässä aika pahasti, olisiko menettänyt vajaa 200 miljoonaa....
Mutta jos pitää positionsa edelleen osakkeissa, niin saattavat aikanaan nousta. Tuo johtuu veropohjan muutoksesta. Hyvin yksinkertaistaen:
Kuvitellaan, että kuntavero on näennäisesti 20 %, mutta siinä on 10 000 euron veroton osa. Näin 20 000 € ansaitseva maksaa 2000 €, mutta 30 000 € ansaitseva maksaa 4000 € eli suhteellisesti selvästi enemmän. Nyt jos tuo 10 000 veroton osa tiputetaan vaikka 8000 euroon, verotuotto kasvaa vaikka muodollinen veroprosentti ei muutu.
Todellisuus on paljon monimutkaisempi, ja sitä säädetään nyt sote-uudistuksen vuoksi.; tuloja halutaan paljon pois kunnilta ja paljon lisää valtiolle, ja säiilyttää veroprogressio. Kirkollisveron veropohja on sama kuin kuntaveron. Niinpä säädön sivuvaikutuksena kirkollisveron tuotto kasvaa.jori.mantysalo kirjoitti:
Tuo johtuu veropohjan muutoksesta. Hyvin yksinkertaistaen:
Kuvitellaan, että kuntavero on näennäisesti 20 %, mutta siinä on 10 000 euron veroton osa. Näin 20 000 € ansaitseva maksaa 2000 €, mutta 30 000 € ansaitseva maksaa 4000 € eli suhteellisesti selvästi enemmän. Nyt jos tuo 10 000 veroton osa tiputetaan vaikka 8000 euroon, verotuotto kasvaa vaikka muodollinen veroprosentti ei muutu.
Todellisuus on paljon monimutkaisempi, ja sitä säädetään nyt sote-uudistuksen vuoksi.; tuloja halutaan paljon pois kunnilta ja paljon lisää valtiolle, ja säiilyttää veroprogressio. Kirkollisveron veropohja on sama kuin kuntaveron. Niinpä säädön sivuvaikutuksena kirkollisveron tuotto kasvaa.Niin kasvaa, kun seurakunnat eivät noudata Valtiovarainnministeriön suositusta alentaa verokantaansa, jottei ne hyötyisi soten aiheuttamasta verotuksen muutoksesta. Nyt noukkivat tyytyväisinä kymmeniä miljoonia ylimääräistä!
- Anonyymi
cxz kirjoitti:
Niin kasvaa, kun seurakunnat eivät noudata Valtiovarainnministeriön suositusta alentaa verokantaansa, jottei ne hyötyisi soten aiheuttamasta verotuksen muutoksesta. Nyt noukkivat tyytyväisinä kymmeniä miljoonia ylimääräistä!
Ei nouki jos ihmiset ymmärtävät erota kirkosta. Vain typerykset antavat ahneen kirkon imeä kuiviin itsensä.
- Anonyymi
cxz kirjoitti:
Niin kasvaa, kun seurakunnat eivät noudata Valtiovarainnministeriön suositusta alentaa verokantaansa, jottei ne hyötyisi soten aiheuttamasta verotuksen muutoksesta. Nyt noukkivat tyytyväisinä kymmeniä miljoonia ylimääräistä!
Tämä pitäisi selvittää laajasti.
- Anonyymi
Eikö tässä olisi lehdistötiedotteen paikka vuoden lopulle? "Valtiovarainministeriö suosittelee seurakunnille veroprosentin laskua - vain harva toimii ohjeen mukaan".
Olisi, mutta joku saisi essin selvittää täsmällisemmin mistä tuo arvioitu 54 miljoonaa seuraa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1808316
En löydä sinua
En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k264518- 504088
- 513365
- 513106
- 502860
Ne oli ne hymyt
Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä262546- 312139
Anteeksi kun käyttäydyn
niin ristiriitaisesti. Mä en usko että haluaisit minusta mitään, hyvässä tapauksessa olet unohtanut minut. Ja silti toiv382003- 291996