UNICEF ei noudata mainoskieltoa

Anonyymi-ap

Lahjoitin tekstiviestillä rahaa UNICEFin kautta hyväntekeväisyyteen. Sen seurauksena sain puhelinsoiton UNICEFIn edustajalta ja muutaman tekstiviestin, joissa minua pyydettiin lahjoittamaan rahaa.

Puhelinnumerollani on kuitenkin mainoskielto, jota UNICEF ei noudata. Saatan jatkossakin lahjoittaa tekstiviestillä rahaa, mutta EN KOSKAAN mihinkään UNICEFin järjestämään keräykseen.

4

248

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Päätin käyttää tänä vuonna ”joulurahat” Unicefin keräykseen ukrainalaislapsille. Lahjoituksen seurauksena sain tänään puhelinsoiton, jossa haluttiin kuukausilahjoittajaksi, mutta näinä aikoina eläkeläisen on oltava poikkeuksellisen tarkka, joten kieltäydyin kohteliaasti ja kerroin syyn. Sitten alkoi jankutus siitä, kuinka pienestä summasta on kysymys. Kun soittaja alkoi nälviä, ettei ”tässä mitään tonttikauppaa olla tekemässä”, lopetin puhelun.
      Olen auttanut parhaani mukaan jo 1960-luvulta alkaen (Suomen Pakolaisapu), ja jouluperinteeseeni on kuulunut auttaa apua tarvitsevia.
      Olen siis tottunut siihen, että kun auttaa, pyydetään heti lisää. Kun on kuukausilahjoittaja, pyydetään isompaa summaa.
      Tällaiseen röyhkeyteen en kuitenkaan ole koskaan törmännyt, enkä tiedä, mitä Unicef uskoo siitä hyötyvänsä. Sääli sinänsä, koska olen uskonut järjestön tekevän tärkeää työtä.

      • Anonyymi

        Eihän pakolais apuun kannata antaa kun pilvin pimein tulevat elätiksi suomeen. Herrat vaan nauraa kun rahaa virtaa. 60 prossaa menee herrojen taskuun siks kerjäävät kokoaika lisää hullun ahneita


      • Anonyymi

        🍑🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒🍑

        😍 ­N­­­y­m­­f­o­­­m­a­­a­­­n­­i -> https://ye.pe/finngirl21#17658035O

        🔞❤️💋❤️💋❤️🔞❤️💋❤️💋❤️🔞


    • Anonyymi

      Unicef haalii rahaa kun johtajilla on huimat palkat en koskaan anna keräyksiin rahaa kun 60prossaa menee herrojen taskuun. Johtajat ei lahjoita mitään vaan haalivat kaiken itselleen

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      109
      2250
    2. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      896
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      69
      871
    4. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      22
      852
    5. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      835
    6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      541
      770
    7. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      80
      687
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      650
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      23
      600
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      57
      561
    Aihe