Miksi ei sallinut rakentaa kerralla neljää voimalayksikköä niin Loviisaan kuin Olkiluodolle, vaan ainoastaan kaksi? Ne ovat osoittautuneet luotettaviksi laitoksiksi, ja useamman tekemällä olisi saatu säästöä per voimalayksikkö.
Kekkoselta virheliike säästää väärästä paikasta. Nyt sitten kärsitään korkeista sähkön hinnoista.
Kekkoselta virheliike säästää väärästä paikasta. Nyt sitten kärsitään korkeista sähkön hinnoista.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Ei tainnut olla kolmas reaktori tarjolla kumpaankaan paikkaan.
Sen sijaan hallitus joka päätti vuonna 2005 Olkiluoto 3 luvasta, torppasi Loviisan kolmannen reaktorin, vaikka Fortum sitä haki.
Jos olisi sallittu kaksi pienempää eikä vain yksi iso josta piti sitten tehdä hallitsematon kompleksi, olisimme sähköomavaraisia.
Loviisan ryssäreaktorin (tosin Westinghousen viimeistelema) on minitehoinen 507 megawatilla. SMR-raja tyypillisesti 300 MW
Sivistysmaissa 1400 MW on tyypillinen koko
Siksi koska suomi on persläpimaa
Suunnitelmat Lo 3 ja 4 voimaloille olivat valmiina ja sisrlaitosten viereen ne olisivat nousseet kokemuksella ja vauhdilla.
Lupaa niidennrakentamiseenei kuitenkaan saatu vaan alkoi Olkiluoto suuntaus.
Jos oltaisiin Loviisa laitokset rakennettu niin oltaisiin hyvin lähellä omavaraisuutta.
Vaatii jo Lasse Lehtisen taitoa vääristää historiaa että voi syyttää asiasta Urho Kekkosta.