Rikoksena törkeä kavallus josta tuomittu ehdollista vankeutta 1v 8kk aikoinaan.
Milloin tämä velka vanhenee vai vanheneeko koskaan? Kavalluksen kohteena oli yksityinen hlö. Tuomio annettu 15 vuotta sitten.
Löysin tälläisen;
KOPSATTu uo sivuilta, mutta en oikein ymmärrä, mikä on luonnollinen hlö?
Yksityisoikeudellisten velkojen vanhentumisaika on tuomion antamisen jälkeen viisi vuotta ja tämä vanhentumisaika voidaan katkaista esimerkiksi muistuttamalla velallista velasta tai hakemalla ulosottoa.
Silloin kun velallisena on yksityishenkilö, vanhentuvat hänen yksityisoikeudelliset velkansa lopullisesti viimeistään 20 vuoden kuluttua (25 vuotta, jos velkoja on luonnollinen henkilö) velan eräpäivästä tai 15 vuoden kuluttua (20 vuotta, jos velkoja on luonnollinen henkilö tai jos korvaussaatava perustuu rikokseen, josta velallinen on tuomittu vankeuteen tai yhdyskuntapalveluun) tuomion antamispäivästä.
Useimmiten julkisoikeudellisten velkojen vanhentumisaika on viisi vuotta ja sitä ei voi katkaista.
Vanhentumisen jälkeen velkaa ei voi enää periä. Jos velalliselta on ulosmitattu ennen velan vanhentumista omaisuutta, saadaan nämä varat vielä käyttää vanhentuneen velan lyhentämiseksi.
Ulosotto rikoksesta
11
1019
Vastaukset 11
- Anonyymi
Joo, kuten edellä ilmenee, niin vanhenee 20 vuodessa. Olet tosin lisännyt eräpäivän. Sitä ei laissa mainita, aika alkaa lainvoimaisesta tuomiosta.
- Anonyymi
🍑🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒🍑
❤️ Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#176596962
🔞❤️💋❤️💋❤️🔞💋❤️💋❤️💋🔞
- Anonyymi
Luonnollinen henkilö on ihminen.
Mutta ei sen väliä. Velkasi on rikosperusteinen ja rangaistus vankeutta. Se yksin riittää. - Anonyymi
Samassa hommassa virhettä voi toistaa maailmantappiin https://www.iltalehti.fi/talous/a/8ced481e-eb62-4fdb-b5d2-09274520e3ef
- Anonyymi
Rikosvelka ei vanhene ikinä, jos siitä ei ole annettu ulosottoperustetta.
Mutta kun ulosottoperuste on annettu, rikosvelka vanhenee lopullisesti 20 vuodessa ulosottoperusteeen antamisesta, jos sen vanheneminen on aina välillä katkaistu viiden vuoden välein.- Anonyymi
Yritin miettiä, että menee oikein ja korrektisti, mutta meni sittenkin väärin.
Siis jos rikosvelasta ei ole ulosottoperustetta annettu, se voi vanhentua, jos siitä ei välillä esitetä maksuvaatimusta kolmen vuoden välein. Mutta se ei ikinä vanhene lopullisesti, ellei siitä ole annettu ulosottoperustetta.
Mutta kun ulosottoperuste on annettu, rikosvelka vanhenee lopullisesti 20 vuodessa ulosottoperusteeen antamisesta, jos sen vanheneminen on ulosottoperusteen antamisen jälkeen aina välillä katkaistu viiden vuoden välein. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Yritin miettiä, että menee oikein ja korrektisti, mutta meni sittenkin väärin.
Siis jos rikosvelasta ei ole ulosottoperustetta annettu, se voi vanhentua, jos siitä ei välillä esitetä maksuvaatimusta kolmen vuoden välein. Mutta se ei ikinä vanhene lopullisesti, ellei siitä ole annettu ulosottoperustetta.
Mutta kun ulosottoperuste on annettu, rikosvelka vanhenee lopullisesti 20 vuodessa ulosottoperusteeen antamisesta, jos sen vanheneminen on ulosottoperusteen antamisen jälkeen aina välillä katkaistu viiden vuoden välein.Ulosottoperuste, onko se annettu jos vieläkin on ulosottorekisterissä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Yritin miettiä, että menee oikein ja korrektisti, mutta meni sittenkin väärin.
Siis jos rikosvelasta ei ole ulosottoperustetta annettu, se voi vanhentua, jos siitä ei välillä esitetä maksuvaatimusta kolmen vuoden välein. Mutta se ei ikinä vanhene lopullisesti, ellei siitä ole annettu ulosottoperustetta.
Mutta kun ulosottoperuste on annettu, rikosvelka vanhenee lopullisesti 20 vuodessa ulosottoperusteeen antamisesta, jos sen vanheneminen on ulosottoperusteen antamisen jälkeen aina välillä katkaistu viiden vuoden välein.No virhe se on vielä tässäkin.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
No virhe se on vielä tässäkin.
Mielestäni se meni oikein, ja toivottavasti joku korjaa virheeni, jos sellainen on.
Aloituksen otsikossa tosin puhuttiin ulosotosta, mikä merkitsee että ulosottoperuste on jo annettu.
Aloituksessa siteerattiin myös kohtaa, jossa sanottiin rikosvelan vahentuvan lopullisesti 20 vuodessa tuomion antamisesta. Mielestäni tuomion antamisella ei tarkoiteta tässä yhteydessä rikostuomiota, vaan maksutuomiota eli ulosottoperusteen antamista. Joku korjatkoon, jos olen väärässä. Eli rikosvelka ei vanhene koskaan, jos velkaa ei ole laitettu ulosottoon. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mielestäni se meni oikein, ja toivottavasti joku korjaa virheeni, jos sellainen on.
Aloituksen otsikossa tosin puhuttiin ulosotosta, mikä merkitsee että ulosottoperuste on jo annettu.
Aloituksessa siteerattiin myös kohtaa, jossa sanottiin rikosvelan vahentuvan lopullisesti 20 vuodessa tuomion antamisesta. Mielestäni tuomion antamisella ei tarkoiteta tässä yhteydessä rikostuomiota, vaan maksutuomiota eli ulosottoperusteen antamista. Joku korjatkoon, jos olen väärässä. Eli rikosvelka ei vanhene koskaan, jos velkaa ei ole laitettu ulosottoon.Olet vähän hajuilla. Lähes aina samassa oikeudenkäynnissä käsitellään, niin rikoksesta tekijälle seuraava rangaistus, kuin rikoksesta maksettavat korvaukset. Kun tuomio on saanut lain voiman alkaa molempien vanhenemisaika. Rikoksesta seuranneen rangaistuksen täytäntöönpanon vanheneminen ja korvausten osalta ulosoton vanheneminen.
Täytäntöönpanossa se on aloittajan kertomassa rikosessa 10 vuotta ja korvausten 20 vuotta.
Rikoksentekijähän saattaa livahtaa vaikka ulkomaille ja lymyilee siellä niin kauan, kunnes molemmat ajat ovat vanhentuneet. Periaatteessa velka ei vanhene koskaan, mutta sitä ei voi määräajan mentyä umpeen periä enää viranomaisten kautta. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Olet vähän hajuilla. Lähes aina samassa oikeudenkäynnissä käsitellään, niin rikoksesta tekijälle seuraava rangaistus, kuin rikoksesta maksettavat korvaukset. Kun tuomio on saanut lain voiman alkaa molempien vanhenemisaika. Rikoksesta seuranneen rangaistuksen täytäntöönpanon vanheneminen ja korvausten osalta ulosoton vanheneminen.
Täytäntöönpanossa se on aloittajan kertomassa rikosessa 10 vuotta ja korvausten 20 vuotta.
Rikoksentekijähän saattaa livahtaa vaikka ulkomaille ja lymyilee siellä niin kauan, kunnes molemmat ajat ovat vanhentuneet. Periaatteessa velka ei vanhene koskaan, mutta sitä ei voi määräajan mentyä umpeen periä enää viranomaisten kautta.Kun selvästi ymmärrät asiasta jotain, niin voitko vielä suomentaa minulle seuraavan:
”Ulosottoperusteen määräaikaisuutta koskevaa sääntelyä sovelletaan kaikkiin ulosottoperusteisiin, joissa luonnolliselle henkilölle asetetaan maksuvelvoite. Erääntymisestä laskettavan lopullisen vanhentumisen osalta on perusteltua omaksua rajoitetumpi lähtökohta, jonka mukaan sääntelyä sovellettaisiin vain sopimukseen perustuviin rahavelkoihin. Sääntelyn ulkopuolelle jäisivät siten sopimukseen perustumattomat velvoitteet, kuten rikosperusteiset korvausvelat ja muut vahingonkorvauslakiin perustuvat korvausvelat.”
Lainaus on hallituksen esityksestä HE83/2014.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun
Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid139920En jaksa
Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene44667Minkälainen nainen
Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi21598Kissa eli kivuissa useita viikkoja
Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.120590- 36542
- 63538
Jos meillä olisi yhteinen koti
Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal50535Martinan mauton tyyli
Voi hyvää päivää 🤣 nyt ollaan oltu Muhiksen kanssa Kultareservin avajaisissa suorat housut jalassa ja 500€ korsetti pää143503Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta
Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et34498Arvaako kukaan?
"Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni25472