Rukous on taikomista ja aamen=simsalabim

Rukoiluhan on ihan silkkaa taikomista. Rukoilija saattaa heilutella käsiään Loitsua vahvistaakseen. Taikurilla on sauva ja papilla kädet.
Rukoilijat myös usein pitävät käsiään sivulla tai edessään kämmenet ylöspäin että energiat virtaa paremmin.
Ja kun loitsu on luettu niin sanotaan aamen joka on yhtäkuin Simsalabim ja sitten taika tapahtuu
4109
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Totta turiset

Äänestä

> Rukous on taikomista

Ei ole.

2Äänestä

Rukous ei ole taika, vaan enemmänkin viesti Jumalalle.

2Äänestä

Jeesus opetti rukoilemista. "Isä meidän rukous" jakeet 9 - 13.
Matt. 6:
7.Ja kun rukoilette, niin älkää tyhjiä hokeko niinkuin pakanat, jotka luulevat, että heitä heidän monisanaisuutensa tähden kuullaan.
8. Älkää siis olko heidän kaltaisiaan; sillä teidän Isänne kyllä tietää, mitä te tarvitsette, ennenkuin häneltä anottekaan.
9. Rukoilkaa siis te näin: Isä meidän, joka olet taivaissa! Pyhitetty olkoon sinun nimesi;
10. tulkoon sinun valtakuntasi; tapahtukoon sinun tahtosi myös maan päällä niinkuin taivaassa;
11. anna meille tänä päivänä meidän jokapäiväinen leipämme;
12. ja anna meille meidän velkamme anteeksi, niinkuin mekin annamme anteeksi meidän velallisillemme;
13. äläkä saata meitä kiusaukseen; vaan päästä meidät pahasta, [sillä sinun on valtakunta ja voima ja kunnia iankaikkisesti. Amen].
14. Sillä jos te annatte anteeksi ihmisille heidän rikkomuksensa, niin teidän taivaallinen Isänne myös antaa teille anteeksi;
15. mutta jos te ette anna ihmisille anteeksi, niin ei myöskään teidän Isänne anna anteeksi teidän rikkomuksianne.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Rukoiluhan on ihan silkkaa taikomista. Rukoilija saattaa heilutella käsiään Loitsua vahvistaakseen. Taikurilla on sauva ja papilla kädet.
Rukoilijat myös usein pitävät käsiään sivulla tai edessään kämmenet ylöspäin että energiat virtaa paremmin.
Ja kun loitsu on luettu niin sanotaan aamen joka on yhtäkuin Simsalabim ja sitten taika tapahtuu

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu