miksi Suomi ei kerro siitä.
Eräs tuttuni on terveydenhoitaja joka kertoi kuinka vastaanotolla kävi venäläisnainen. Hän ei tietenkään sanonut, että miksi venäläinen oli siellä, mutta voi kertoa sen kuinka nainen oli siinä lopuksi ihmetellyt sitä, että miksi Suomi ei kerro siitä mitään kuinka Ukraina on natsivaltio. Tämä terveydenhoitaja tuttavani ei tietenkään voinut ottaa kantaa asiaan, ja hyvästeli vaan naisen.
Näköjään venäjän propaganda uppoaa vieläkin joihinkin Suomen venäläisiin.
Eräs tuttuni on terveydenhoitaja joka kertoi kuinka vastaanotolla kävi venäläisnainen. Hän ei tietenkään sanonut, että miksi venäläinen oli siellä, mutta voi kertoa sen kuinka nainen oli siinä lopuksi ihmetellyt sitä, että miksi Suomi ei kerro siitä mitään kuinka Ukraina on natsivaltio. Tämä terveydenhoitaja tuttavani ei tietenkään voinut ottaa kantaa asiaan, ja hyvästeli vaan naisen.
Näköjään venäjän propaganda uppoaa vieläkin joihinkin Suomen venäläisiin.
Vastaukset 92
Vanhimmat
Putin itse on natsi ja häntä kannattavat ovat natseja.
sanoo CIA-nato-natsi-porvaripersulahtari-natsitiltu?
Putin on naZi.
Suomi on natsimaa.
EI NATSEJA SUOMEEN!!!
Pois natsi-hallitus !!!
https://varisverkosto.com/wp-content/uploads/2016/09/schauman.jpg
Stalin on sitten vaihtanut puolta muuttunut NATSIKSI. Suuruuden hulluja kaikki on kun ahneus alkaa viedä. Raamatussa on myös pikkujuttu ja siitä kuin Jumala meidät loi ja miten kaikki kansat on hänen hän on kaikkien Jumala vaikka muuta pikkujumalia on tuhansia hän on silti kaikkien myös Egyptin faaraoiden arabien jotka oli olemassa ennen muita jo.Et niinku antaa luojan olla luoja ihminen luotu ja heimot kielet sitten pyrkiköön rauhaan.
Graffitissa luki sana itä onkohan kuitenkin parasta muuttaa itään jos länsi ahdistaa ???
Joku oli kirjoittanut Lahdessa seisovaan tavarajunaan kiina 🤣🤣🤣
Voi ei taas keltaiset kiina emojit ja riisiä raakaa kalaa suolasoijaa yök.
Ehkä se on menos sinne.
Onhan se hienoa, et kirjotustaito säilynyt.
sääliks käy-
venakot ei jummarra että suomi on natsimaa.
Luulevat että täällä on ihmisiä...
tiesi mistä puhui-
uutis suomes näytetää vaan pikkulapsia ja höpö-uutisia
Suomen valtamedia on USA:n vasalli.
Kaikki kaksoiskansalaiset ovat suora uhka Suomen valtiolle.
Ihmisissä vaikuttaa eri henget eri uskontojen henget opit ja hindujen budhan henkiä kaikki henget on erilaisia samoin opetukset eri uskonnoissa siksi pitää olla yhteisiä sääntöjä miten toimitaan arjessa miten eletään miten kohdellaan muita yhteiset säännöt tuo rauhaa asuin alueille ei niin että vihataan toisia mennään varastamaan.
Ja Ukrainan ropakanta Suomen Natotrolleihin.
Ei liity natoon, mutta kaikki näkee mitä vanjat tekee Ukrainassa. Mutta onneksi vanjoja on myös kuollut paljon.
Vasta 240 000.
Suomi on NATOn täysjäsen maa joten otan oluen
280 000 vuosi 2023
Tuo terveydenhoitaja rikkoi vaitiolovelvollisuuttaan, levitti potilaan kanssa käydyn keskustelun aloittajalle ja joka levitti asian internetiin.
Ettei vain aloittaja itse ole tuo terveydenhoitaja?
Tuosta epäluotettavasta hoitajasta tulisi tehdä rikosilmoitus.
Hoitajat kuulevat monenlaisia asioita, mutta niistä ei kerrota ulkopuolisille.
Vielä jokin vuosikymmen sitten suomalaiseen sairaanhoitohenkilökuntaan saattoi luottaa. Tuollainen juorukello olisi saanut kutsun ylihoitajan toimistoon ja erotettu virasta. Enää ei voi luottaa.
Aloittaja levitti nyt tiedon monille sairaanhoidon asiakkaille: sinun ja hoitohenkilökunnan väliset keskustelut eivät ehkä jääkään kanslian seinien sisäpuolelle, vaan saatat löytää traumaattisimmat asiasi Suomi24:n maailmanmenoa-palstalta, roskaväen ruodittavina.
Vaikka sairaanhoitaja tarina on keksitty, koska tuollaisen paskan puhumiseen tarvitaan Kremlin mieleinen mielipide vaikuttaja! Ja mitään virkavirhettä ei ole tapahtunut koska mitään nimeä ei ole mainittu ei edes paikkakuntaa!
Itsekin höpöttelen tuttavilleni potilaiden asioita välillä, pieni kunta niin ihmisiä kiinnostaa, mitä sitten?
Vaitiolovelvollisuutta rikkoo vain, jos asiakas on tunnistettavissa.
Et taida olla koulutettu etkä allekirjoittanut vaitiololupausta?
Hellari uskonnossa hoitajat juoruaa koko alueelle ja nettiin mitä ikinä lukevat potilastietoja ja urkkivat niitä kiusaavat työpaikoilla niillä ja mustamaalaavat toisia jopa rukoilevat että saavat sen työpaikan toiselta.Pahuus on uskonnoissa siksi on hyvä tarkastaa myös uskontolahkojen huumeet raiskaukset väkivalta varastetun kuljetus ja myynti Rahanpesu
Hellarit vaparit kävi lähiössä varastaa tavaraa veivät Venäjälle osan niitä. Osan myyvät kirppiksellä niin mukana Valko venäläisiä venäläisiä.Niin työssä varastavat kassakoneilta ja ihmisten tileiltä !!!
Maanpetturuudesta ja vihollisen hyväxi toimiminen vapauttaa valasta ym..nythän se oli Puten lätin ropakantaa.. tiedä vaikka on Puten lätin agentti..
Joo oikea koulutettu hoitohenkilökunta kaikki moniammatti teamit ei vuosia tietoja mihinkään.
Keksitty juttu tietysti stalinistit natseina Venäjällä on uusnatseja mutta he vastustaa maahanmuuttoa.
Mitä sen väliä että sun peräpukamat on yleisessä tiedossa kylällä
Siteerattu kommentti ei liittynyt asiakkaan terveydentilaan. Hoitaja olisi tosin voinut jättää kertomatta, että kuuli kommentin terveydenhoitotilanteessa.
Tarina ei sisältänyt terveystietoja eikä asiakkaan henkilöllisyyttä.
Jos olen lääkäri ja potilaani kertoo minulle hauskan vitsin, kaipa saan sitä kertoa eteenpäin, vaikka se olikin asiakkaaltani lähtöisin?
On se kumma kun maailman kaikista ihmisistä vain venäläinen näkee natseja Ukrainassa!
Kuin ko. asia olisi tullut esiin jo Krimin miehityksen aikaan ainoastaan se että Itä -Ukrainan venäjän kieliset heikkomielisyyttään ovat silloin myös venäjän mieleisiä!
BBC vuoteen 2018 asti venäläinen, niinkö?
Maailma on jo jakautunut. Vain USAn talutusnuorassa oleva länsi ei näe natseja Ukrainassa. Tätä ei vain suomalaiset näe, koska kulkevat side silmillä.
Putin on naZi.
Venäjän juutalaiset on oma lukunsa sitten myös Saksan et silleen.
Mitä sen on väliä kun kaikista kielistä heimoista pelastuu vain ne joilla pojan usko eli Jeesuksen.
UKRAINA WAR TODAY YOUTUBE
Natsejahan Ukraina oli täynnä suomalaisenkin lehdistön mukaan takavuosina.
Näin Mairittelevasti Iltalehti uutisoi 2019 Ukrainan tulevasta presidentistä.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/52736f75-baaa-40cd-8328-ae6ebc7bb844
TŠETŠENIAN JOHTAJA RAMZAN KADYROV JULKAISEE PARODIAVIDEON ZELENSKYIN ALLEKIRJOITTAMASTA ANTAUTUMISSOPIMUKSESTA
https://www.bitchute.com/video/r3ovnGekm6Gl/
nää jätkät ei ikinä pääse enää
Venäjälle
Ukrainan alueille
Moldovaan
Azerbaidžan
Armenia
Georgia
Tsetseniaan
Valko-Venäjälle
yms
ei mitään asiaa koko elämänsä aikana
FINNISH NAZIS BURN RUSSIAN FLAG ON FINNISH INDEPENDENCE DAY (6.12.2022)
https://www.bitchute.com/video/krL8AyuF5L9k/
No mutta. En minäkään pääse enää koskaan tapaamaan venäläisiä ystäviäni vaikka en ole tehnyt mitään pahaa kenellekään, en edes poltellut lippuja.
Venäjälle ei nääs kukaan vähäisenkin itsesuojeluvaiston omaava ihminen enää matkusta. Sinänsä sääli, koska Venäjä on kaunis maa ja siellä on valtavasti nähtävää. Mutta Putin pilasi kaiken.
Mutta miksi nuo "jätkät" eivät pääsisi Ukrainaan, Moldovaan, Azerbaidzaniin, Armeniaan, Georgiaan jne? Selitähän.
Putin on naZi.
Kampista menee bussi Pietariin menkää tuokaa niitä varastettuja tavaroita takaisin sieltä
Venäläiset tappavat vaihto-oppilaita Ukrainassa, mm afrikan kansalaisia. Juuri F24 uutisissa.
Afrikan kansalaisia on kaikissa maissa sekä työssä huumeissa että opiskelemassa sekä eri maiden armeijoissa joten ei heitä kukaan erikseen tapa mutta sodassa kuolee kaikkia sotilaita.Kuvien mukaan Ukrainan sodassa eniten kuolleita sotilaita on ruskeita ja valkoisia sekä kristittyjä juutalaisia hautajaisia ei ole näytetty eikä muslimien.
Ei vaan lännen propaganda on uponnut sinuun.
Sairas sielu jo ennestään...
Ukrainan miehitetyillä alueilla toiminut Venäjän vastatiedustelu oli ennen invaasion alkamista koonnut listoja, joissa ukrainalaiset jaettiin neljään joukkoon.
1. Fyysisesti likvidoitavat ukrainalaiset.
2. Ne, joita tuli painostaa ja pelotella.
3. Neutraalit ukrainalaiset, jotka voitaisiin johdatella yhteistyöhön.
4. Yhteistyöhön valmiit Ukrainalaiset.
Ensimmäisen kategorian suhteen valmistelut olivat pisimmällä. FSB ja laskuvarjojääkärien eliittijoukko VDV olivat jo sotapeleissä pelanneet erityisiä kiinniotto- tai tappotehtäviä.
Itse miehityshallinnolla oli tarkoitus olla sekä kansallinen että alueellinen taso. Tarkoituksena oli ohjeistaa Ukrainan parlamentin venäläismyönteistä osaa perustamaan rauhanliike, jonka varjolla kaikenlainen vastarinta kiellettäisiin.
Tarvittaessa parlamentti voisi painostaa vastarintaan ryhtyviä alueita katkaisemalla niiltä esimerkiksi sähköt ja vesihuollon.
Invaasion tavoitteena oli muun muassa Ukrainan kansallisen itsemääräämisoikeuden sekä kansallisen identiteetin tuhoaminen, maan asevoimien tuhoaminen sekä kieltäminen.
Tutkijoiden mukaan Ukrainan rajalla syksyllä 2021 odottaneet venäläisjoukot saivat ohjeistuksen, jonka mukaan ne eivät palaisi varuskuntiinsa vielä yhdeksään kuukauteen. Venäjä siis todennäköisesti odotti saavansa Ukrainan täyteen hallintaansa kesään 2022 mennessä.
Itse miehityssuunnitelmat olivat varsin yksityiskohtaisia, ja tutkijoiden mukaan ne olisivat voineet onnistua, mikäli toteutus olisi ollut taidokasta. Tutkijat korostavat myös, että Venäjä oli paljon lähempänä onnistua tavoitteissaan kuin mitä yleisesti ajatellaan.
Esimerkiksi venäläisjoukkojen menestys Ukrainan eteläosissa osoittaa, että nopea eteneminen olisi voinut toimia. Lisäksi Venäjän asevoimien sotilaallinen vahvuus oli invaasion alussa sitä luokkaa, että sillä olisi voitu päihittää merkittävä osa Ukrainan asevoimista
Tiedustelupalvelu FSB aliarvioi Ukrainan kansalaisyhteiskunnan vahvuuden, mutta tällä ei ollut ratkaisevaa merkitystä miehityssuunnitelmien onnistumisen suhteen.
Tutkijoiden mukaan invaasion odotettua heikompaan menestykseen vaikutti kehnon toteutuksen sekä asevoimien huonon suoritustason lisäksi ainakin se, että sotasuunnitelmista vastasi hyvin pieni joukko ihmisiä.
Pienen piirin työ auttoi Venäjää saavuttamaan operatiivisen tason yllätyksen hyökkäyksen alussa, mutta samalla suunnitelmaan pesiytyi joukko vääriä olettamuksia, joita ei missään vaiheessa haastettu.
Lopputuloksena oli suunnitelma, jossa ei ollut tilaa b-vaihtoehdoille eikä tarkistuspisteitä, joissa olisi arvioitu, pitääkö aikomuksia muuttaa.
FSB:n epätarkka arvio Ukrainan yhteiskunnan reaktiosta Ukrainan miehityksen vaikutti suunnitelman onnistumiseen merkittävästi vähemmän kuin se, että ilmeisesti kukaan Venäjän sodanjohdossa ei pohtinut, mitä tapahtuisi, jos joku suunnitelman oletuksista osoittautuisi vääräksi, tutkijat toteavat.
Venäjän kansan sisällä täytyy asua sisäinen pahuus, jotta näin pahoja asioita voidaan suunnitella ja toteuttaa nykyaikana. Nämä eivät voi olla vain joidenkin maan johtajien ja sotilaiden päätöksiä. Tämä ajatusmaailma elää Venäjän kansalaisten ajatusmaailmassa tiedostamattomana tai tiedostettuna. Tämän takia olisi Venäjän passin tai kansalaisuuden omaavien ulkomailla asuvien henkilöiden palattava kärsimään aiheuttamastaan tilanteesta takaisin Venäjälle.
Mitä uskontoa entinen pressa poro edustaa ja mistä hänen miljoonat ovat tulleet. Hän pitää valtion omaisuutta omanaan puheissaan onko kleptomaniaan olemassa hoitoa.
Tietenkin sanoi, mutta miksi terkkarissa? Enivei, Ukraina on itsenäinen eikä hyökännyt mihinkään. Venäjä hyökkäsi. Varmaankin Stalin oli aikoinaan natseille katkera kun ehtivät hyökkimään ensin, kun Stalinkin olisi ottanut mieluimmin itse ne maat siinä.
2019 kerran 40 usa kongres eudstajaa vaati azov terrori järjestö julistamista,
ni sehän todistaa että usakin tiennyt mutta käyttää
aluetta jotenkin venäjää vastaan kierolla tavalla
mitä näitä turhaan miettii ketä muut
olis vaa usa, ukra ja venä..
täytät pskaa
YK sanoi vuonna 2016 julkaistussa raportissa(siirryt toiseen palveluun), että jotkut Azovin pataljoonan taistelijat olivat syyllistyneet ihmisoikeusloukkauksiin Itä-Ukrainassa.
Vuonna 2019 Yhdysvalloissa 40 kongressiedustajaa vaati, että Azov olisi pitänyt luokitella ulkomaiseksi terrorijärjestöksi.
Time-lehden(siirryt toiseen palveluun) mukaan edustajat perustelivat vaatimustaan sillä, että “Azov on värvännyt, radikalisoinut ja kouluttanut Yhdysvaltain kansalaisia jo vuosien ajan”. Maan ulkoministeriö ei kuitenkaan suostunut luokitteluun.
= oikeasssahan se venakko emäntä ollut , diipa dii.. hih
Haha liian pitkää ropakantaa.. ei viitti lukea paskaa paketissa
Sinänsä on aivan sama mitä mieltä natsilaisnainen on. Mutta onhan se hyvä esimerkki siitä millaisia ovat pohjimmiltaan monet länsimaissa elävät, sivistyneitä leikkivät venäläiset.
Varmasti, jos joutuisi kadulla TV-haastatteluun omalla nimellän ja kasvoillaan, niin toistaisi epäilemättä sitä samaa liturgiaa rauhantahtoisuudesta.
Ihan vaan taas edoksi svetogorsk on Suomeen kuulunut kylä ja Nuijamaan itäpuoli myös koko alue on suomea Viipuri ET MITÄ STALIN NYT TEHDÄÄN.Srallari Josif näyttää turkin sulttaanilta huomaatteko.
Venäjä on pahin vihollinen omille kansalaisilleen. Tästä seuraa se, että Suomessakin asuva venäläinen joutuu hyvin tarkkaan miettimään, miten hänelle tai venäjällä asuville sukulaisille tapahtuu tulevaisuudessa.
On ehkä helppo ratkaisu "varmistaa selusta" tukemalla venäjää täälläkin. Se kun ei täällä lännessä ole kuin vapaan mielipiteen ilmaus. Paheksuttavaa, ei muuta. Venäjän vastaiset kommentit taas ovat petturuutta venäjällä...
On mahdollista että suomessakin vaikuttaa venäläisiä tarkkailijoita jotka panevat muistiin jos joku kaksoiskansalainen kritisoi putinia. Luonnollisesti venäläiseen tapaan jotkut haluavat pelata varman päälle ja toitottavat putinistista sontaa. Vain mustalle listalle päätymistä välttääkseen.
Virosta tuli Suomeen osa laittomasti osa oleskelua avioliiton kautta niin heillä on kaikki varastettua vaatteet kengät kännyt TV stereot astiat kattilat farkut kassit ruoka KLEPTOMANIA ON SAIRAUS se on ryöstelyä väärä asenne elämää muita kohtaan myös kourat on varastettua samoin huonekalut huumemyynti.
Lähiöissä uskontolahkoissa niitä on
Siberiaan vietiin kaikki natsit ne on siellä asetehtaalla töissä ja vankilan johtajina vartijoina
aamu teessä, sanoittiin miten maa liittyy natoon,
Ukrainasta tulee unionin jäsenvaltio kun he saavat tietyt asiat kuntoon kuten lopettaa varastelu
Niin mikä .aa?? Me ollaan jo me ty Natoon..niin kerro mistä maasta on kyse
Ja näyttäisi Venäjällä olevan natseja vähintään yhtä paljon kuin ukrainassa. Natseja vaikuttaisi olevan vähän joka puolella näinä päivinä. Ei enää tiedetä mitä natsit oikeastaan edustavat.
Turkkilainen voi varastaa myös kaiken erityisesti naisilta myös työssä tai autoja
Stalinistit on nykyään natseja
Onko venäläiset Hitlerin perhettä kun Saksan natseja vietiin sinne vankiloihin ovat sitten naineet siellä.
Natsi vastaan natsi sitten venäjän natsi vastaan Ukrainan natsi sisällis sotaa on mukava seurata
Ukrainan tataarit venäjän tataarit natseja
Natsit edustavat äärimmäistä pahuutta. Natsit pesivät Moskovassa, Kremlissä. Putin on jo hyvinkin näyttävästi todistanut edustavansa natsismia ja äärimmäistä pahuutta! Loi nahkansa iljettävästä stalinistista natsiksi. Voidaan kutsua siis stalinatsiksi.
Sitähän tämä atzovin pataljoona oli 2014 Ukrainassa joka oli Amerikan kouluttama
Suomalaiset ovat natseja. Senhän näkee jo siitä että entinen armeijan tunnus oli hakaristi. Hitler joka oli oikeasti suomalainen siirsi sen vain saksalaiseen käyttöön.
Natsihiiri oli maakellarin perällä perunan kimpussa.
Selvä tapaus se oli.
En ole venäjän joukkojen nähnyt avoimesti käyttävän ainakaan natsisymboleja. Ukrainalaisjoukoilla puolestaan todella usein. Aina hakaristista totenkopfiin.
Tottahan tuo nainen kertoi. Ukrainan länsiosa on nazien hallinnassa. Zelenski on nazi.
Miksi suomen hallitus tukee nazeja ukrainassa????????
Kyllä siellä natseja on ollut ja on vieläkin.
Tällä naisella on tuskin syytä valehteluun
Roseanne Barr: “My entire family was buried alive in Ukraine”
https://www.youtube.com/watch?v=u60yznU-91s
Mitenkäs warsovan geton juutalaiskapinassa kävi kuka muistaa?
Entäs katynin metsän salaisuudet kuka teki ja mitä !-
– Eilen taksikyydissäni ollut paljastui putinistiksi ja ukrainalaisten vihaajaksi. Pysäytin auton moottoritiellä ja pyysin häntä poistumaan kyydistä. Hän oli ihmeissään, ettei minulle kelvannut hänen rahansa. Sanoin, etten ota putinisteilta rahaa.
Kannattaisiko laittaa sitten isot tarrat auton kylkiin: VAIN NATSEILLE
"VAIN NATSEILLE"
Ne sellaiset ovat vain putinisteille tarkoitettuja takseja. Putinisti = natsi.
oot ymmärtänyt koko homman ihan väärin, natsejahan se putin lähti sinne ukrainaan rauhoittelemaan.
Putin on naZi.
Tuttus rikko vaitiolovelvollisuutta, ku kerto asiakkaansa puheista. Ilmianna moinen löperö. Ei oo kenenkään tiedot turvassa!
https://fi.m.wikipedia.org/wiki/Azov-pataljoona
Kohta historia, pataljoonan tunnus....
Kyllä suomalaiset on median vietävissä vuhan lietsonta on onnistunut 100%
Niin MUSTAVALKOISTA lietsontaa .
Sama oli koronan aikaan,kaikki uskoi täysillä mitä media syötti hyvin palkattuna.
Jep tismalleen suurin osa suomalaisista on tyhmiä.... tai ehkä paremminkin laiskoja etsimään oikeaa tietoa. On helppo uskoa mitä suomen media ( yle ,hesari, jne)oksentaa...Ukrainan sota on yksi esimerkki samoin korona ja nato.
SIIS PELKO TILAA.
Venäläiset on syvältä, no mercy
Venäläisillä on jokin kumma mieltymys kansallissosialismiin kun he jauhavat jatkuvasti natseista ja käyttävät samalla tavalla kuin natsit.
Käyttäytyvät siis. Anteeksi kirjoitusvirheeni.