Eilisessä eduskunnan maatalous keskustelussa Ano Turtiainen näpäytti Kristillisiä muistuttamalla että Isä meidän-rukouksessa pyydetään Jumalalta omia syntejä anteeksi, mutta samalla luvataan että me itse annamme anteeksi niille jotka ovat meitä vastaan rikkoneet. Jopa satojen vuosien takaisia Venäjän tekosia demonisoidaan. Venäjällä ei ole mitään osuutta Suomen maatalouden ahdinkoon, se on itse aiheutettu. Ukrainan sodan syiden kohdalla pitäisi pyrkiä totuuteen, sillä älä sano väärää todistusta...
Ano Turtiainen puhui viisaita.
Anonyymi-ap
111810
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 111
Vanhimmat
Turtiaisen poliittinen ura loppuu ensi huhtikuun Eduskuntavaalien jälkeen. VKK puolueena myös kuolee noihin vaaleihin.
Tiedä vaikka Lääkekaappi nappaisi eduskunnan puhujapöntön mukaansa muistoksi. Koskaanhan hän ei siihen muuten tule enää nousemaan. 👍🏻😊
Näin tapahtuu
Hyvä !
"Kristilliset" on kokoomus-Rosvojen "uskonnollinen" siipi, jolla kalastellaan vanhusten ja kuolevien ääniä !
t. haans
Jälleen näitä sokeita vahinkolapsia langoilla joille ei ole ajatteluelimiä suotu.
Ei tietenkään ole Venäjä tehnyt energiakriisiämme, vaan ihan itse oma hallituksemme Marinin johdolla.
Suomi lähti arvostelemaan, järjestämään pakotteita, uhmaten rauhaa lähti natokiimaan mukaan ja suututti Venäjän.
Suljettiin tehtaat ja elintarvikemyymälät, pikaruokaketjut.
Mitä voitettiin?
Saatiin energiakriisi, epävarmuus tulevaisuudesta, ruokapula, tähtitieteelliset polttoainehinnat, ydinpolttoaineen toimitusvarmuus kortilla, sodan uhka, ruokapula, yrityksiä konkurssiin, lisää valtionvelkaa ymym.
Kiitos Sanna Marinin lapsihallitukselle, jolla on näköjään tärkeämpääkin tehtävää kuin maamme asioiden hoito, kuten lasten itsenäisyysvastaanotto ja kestitseminen virka aikana.
Turtiainen on ihan oikeassa. Hän on ainoa mies koko eduskunnassa, muut nuolee vain ministerien perseitä paremman tulevaisuuden toivossa kun pitäisi Suomen liike kohti avantoa pysäyttää.
Muuten voisi ollakin, mutta kun hajottamalla ääniä eri vaaliliitoille menetetään kansanedustajia enemmän kuin kalastelu tuo lisä-ääniä.
Viimeksihän kokoomus menetti vaalivoiton Hjalliksen eriseuraisuuden takia.
>Ei tietenkään ole Venäjä tehnyt energiakriisiämme, vaan ihan itse oma hallituksemme Marinin johdolla.
No miksi sama kriisi on sitten kaikkialla Euroopassa? Onko se Marin jo niin mahtava?
Ei ole varmaa.
Maatalouden "ahdinko" on KEPUlaisen ahneuden seurausta eikä mitään muuta.
Mersu pitäs saaha vaihettua uudempaan
Venäjä hyökkäsi Ukrainaan. Ukraina yrittää puolustaa itseään. Vapaa maailma auttaa Ukrainaa taloudellisesti, antamalla aseita ja koulutusta, hoitamalla haavoittuneita, joita Ukrainassa ei pystytä hoitamaan, ottamalla suojiinsa sotapakolaisia, antamalla sateliittijärjestelmän, tukemalla viestiyhteyksiä, antamalla tiedustelutietoa ja hyvin paljon muuta tukea. Vapaa maailma todentaa venäjän toiminnot, jolloin sotarikolliset on helpompi nimetä sekä sotakorvausten määrä todentaa.
Venäjä pyrkii estämään vapaan maailman tukitoimet, kiristämällä lähinnä energian saatavuudella, sekä rahoittamalla hyödyllisiä poliitikkoja (esim orbani ja kani), jotta nämä pärjäisivät tulevissa vaaleissa, ja horjuttaisivat EU:n ja Naton yhtenäisyyttä. Venäjä yrittää ostaa tukea, mistä joku on sitä valmis myymään mm halvan energian avulla, aseellisella tuella jne.
Venäjä käyttää myös paljon väärää ja valheellista tietoa, joka vapaan yhteiskunnan kansalaisista näyttää todella uskomattoman typerältä. Venäläinen disinformaatio on laadullisesti niin huonoa ja helposti valheeksi todennettavaa, ettei siihen usko, kuin ideologisessa paskatynnyrissä ikänsä asunut sekä muutama älyllisesti rajoittunut ja vinksahtanut yksilö vapaassa maailmassa.
Venäjällä on haluja eskaloida sota, koska tällä hetkellä tulee turpiin. Eskalaation seurauksena on sodan nopea loppuminen, koska ainoan sotilaallisen tuen venäjä saa likasankolta, jos hän kykenee tappamaan sitä poliittisesti vastustavat kansalaisensa. Eskalaatio vetää väkisin mukaansa Naton jolloin venäjillä on yhtä paljon mahiksia kuin lumipallolla helvetissä. Sen tietää myös saatanan pikku apuri.
Myös muualtakin löytyy samanlaisia marineja jotka nuolevat kilpaa.
Et taida olla niitä penaalin terävimpiä kyniä, on sen verran typerä kysymys.
Olisi suuri kunnia olla tiltun mielestä palstan tyhmin. Sehän tarkoittaisi... niin. 😁
Kiristämällä lähinnä energian saatavuudella? oletko päästäsi sekaisin
Totisesti eli amen!
Ano on ainoa pelle joka tanssii Venäjän pillin mukaan. Muut edustajat sentään ovat omilla aivoillaan ajattelevia.
Olen Anolle kirjoittanut että hakeutuisi hoitoon. (Hullujen huoneelle). Hän ei itse ymmärrä tilaansa niin voisitteko te yhdessä yrittää hakeutua valkotakkisten luo? Teissä on paljon samaa. Ei järjen häivää.
Mene hoitoon
A(nolla) ei ole aivoja.
Oikeestiko?
Helluntaisaarnaaja hakkaa nyt muita omalla jumalankuvallaan?
Tiedä Venäjän kaikista synneistä aiemmilta vuosisadoilta, mulle riittää tää meneillään oleva synti: ukrainalaisten kansanmurha!
Unohtiko Ano viidennen käsky: Älä tapa!
Se unohtuu monilta hihhuleita.
Todella kaukana vielä yhdysvaltojen aikaansaannoksista. Yhdysvallat pudotti vitnamiin 862 000 tonnia lentopommeja, 1,1 miljoonaa vihollista saatiin hengiltä, mutta siinä sivussa meni 2 miljoonaa siviiliä. Yhdysvaltojen, britti- ja kanadalaistutkijoiden mukaan irakiin öljyn perässä hyökkäämisen ja sen miehittämisen seurauksena kuoli lähes 0,5 miljoonaa siviiliä. Aika kaksi kaksinaismoralistista ettei näitä ja muita yhdysvaltojen tekoja paheksuta, vaan liittoudutaan heidän kanssaan.
Siis nyt muidenkin kuin venäjämielisten natsien pitäisi hyväksyä natsi-Venäjän raakuudet Ukrainassa? Kun siellä Vietnamissa jenkit joskus jne........!
Ei vähennä yhtään ainoaa sotarikosta Venäjän listalta eikä tee niitä hyväksyttäviksi!
Simo Salmisen äänellä: Mitä sitten?
Homoja raivoisasti vihaavat hihhulit hyväksyvät kaikki venäläisten tekemät raiskaukset, kiduttamiset ja sidottujen siviilien joukkomurhat vain sillä perusteella, että Venäjällä saa vapaasti vainota homoja.
Hihhulit kun pitävät homojen raivoisaa vihaamista ja vainoamista ylimpänä kristillisenä hyveenä, joka oikeuttaa kaikki mahdolliset ihmisoikeusrikokset ja sotarikokset. Pääasia että homoja vainotaan, se on tärkeintä. Mitäs niistä kidutetuista ja murhatuista siviileistä, ei mitään väliä kunhan vaan vainotaan homoja.
Ootko sinä tosiaan noin toppurassa. Lopettaisit niiden jauhojen nuuskuttamisen, niin olisi pieni mahdollisuus, että ymmärtäisit asiat oikein päin.
Te homothan itse vihaatte Raamatun sanoja niin kiukkuisesti, että retuutitte Päivi Räsäsen syytteisiin keksimällä vaikka mitä röyhkeitä valeita.
Rätkytätte totuuden ja teidän auttamiseksi sanottuja sanoja vihaamiseksi. Aika pökkeröä.
Joskus ne sekoittivat Afganistanissa eikä pitkä aika ole.
Mitkä sanat on tarkoitettu homojen auttamiseksi? Eivät he mitään apua edes tarvitse, tasa-arvo enemmistön kanssa riittää tietääkseni vallan mainiosti.
Suomen rajoilta Jumala otti suojelusenkelinsä pois välittömästi, kun tuo moraaliton Jumalan sanaa halveksiva ja nuorisolle huumeita vaativa epädemokraattinen ja omaa kansaa kurjuuttava lössi tunkeutui hallitukseen tunaroimaan.
Kyllä RVL on hommissa kuten tähänkin asti. Sain itsenäisyyspäivän toivotukseenkin vastauksen, että kaveri vietti päivää työn merkeissä.
Meillä täällä pimeässä Pohjolassa Jumala ompi linnamme....
Kaikki tehdään parhaamme, että Venäjä menee omalle maalleen ja lakkaa tappamasti viattomia ja ajamasta heitä maanpakoon.
Meidän Jumalamme ei katso hyvällä silmällä väärintekijöitä eli venäläisiä, mutta antaa anteeksi, jos katuvat!
En tiennytkään että venäläiset varuskunnat olivat täynnä suojelusenkeleitämme, mutta nyt tiedän. Nehän on suureksi osaksi tyhjennetty. 👼🏾
Onko sulla vaikeuksia ymmärtää lukemaasi tänä päivänä ?
No mitä muita suojelusenkeleitä Suomen rajoilla muka oli, jotka nyt on otettu pois?
Näkymättömiä ja olemattomia ei valitettavasti voida noteerata.
Ouououou.
Onneton selitys. Sinun sokeuttasi ei voida noteerata. Elämä jatkuu ihmisen aistien ulkopuolellakin kirkkautta ja pimeyttäkin kohti.
Ehkä, mutta siellä tuskin on mitään sellaista mihin sinä uskot.
Raamatussa siellä olevat on kerrottu lyhyesti, mutta totuuden mukaisesti. Niihin minä uskon, mutten budhalaisten enkä zarahustralaisten ooppiumi henkien hubbabubba juttuihin.
Entäs sinä?
Olen uskonnoton agnostikko, kuten olen sanonut kymmenet kerrat eri yhteyksissä.
Erityisen uskonnoton olen raakojen ja narsististen kiukuttelijajumalien suhteen, olipa heillä poikia tahi ei.
Miksi sitä pitää nimittää noin hienoilla sanoilla, kun se on ateistista epäuskoa.
Kuinka monta kertaa oot havainnut luulleesi täysin väärin eri asioissa.
Kun minulle kerrottiin Jeesuksesta ja Hänen ylösnousemuksesta, mulle tuli ajatus, että empä jää oman mielikuvitukseni ja luulojeni varaan, vaan otan selvää, pitääkö minulle kerrottu paikkansa.'Ja kun Raamatussa neuvotaan etsimään Jeesusta, niin Hän ilmoittaa itsensä etsivälle. Kauan se vei, mutta lopulta HÄN vastasi, ja todisti olemassaolonsa täsmälleen Raamatun mukaisesti. tottakai tuli päiviä, että epäusko meinasi nujertaa, Hän tiesi sen ja vahvisti uskoni monet kerrat. Tämä on sanasta sanaan totta.
Hän todellakin on ylösnoussut ja apostolit on kirjoittaneet Raamattuun Jeesuksen sanat.
Miksi jäisit tietämättömäksi ja epäuskoiseksi omiin luuloihisi, kun totuus ja armo on sullekkin luvattu ja pääset tietämään, mikä on totta. Tiedän minkä painin joudut painimaan, kun piru yrittää estää kaikin keinoin sinuakin pääsemästä totuudesta perille, etkä sitä painia omin voimin voitakkaan. Se on todellinen ottelu ihmisen sydämessä, mutta kannattaa todellakin ottaa haaste vastaan. Jeesus auttaa siinä ja silloin voitto on varma. Loppu elämä on sitten jatkuvaa opettelua oppia tuntemaan Jeesus.
Uskoon tultuani minulta hävisi halu mennä baareihin juopottelemaan ja hävisi katkeruus ja kostonhalu . Opin myös ymmärtämään, etten ole tippaakaan kummempi kuin muutkaan, mutta sain pelastusvarmuuden pelkästään armosta ja Jumalan rakkaudesta.
Se valinta kannattaa tehdä, sillä siinä voitat kaiken. Siksi Jeesuksesta kerrotaan kaikille, kun Jumala ei halua yhdenkään joutuvan kadotukseen. Sitä varten Jeesus tuli. Rukoili jopa tappajiensakin puolesta ja on todellakin kuolemalla kuoleman voittanut.
>Siksi Jeesuksesta kerrotaan kaikille, kun Jumala ei halua yhdenkään joutuvan kadotukseen.
Jos Jumala niin tahtoo, kukaan ei tietenkään joudu Helvettiin. Mutta kun hän oppinne logiikan mukaan aivan selvästi tahtoo.
Mutta homoja pitää silti raivoisasti vihata ja hakata.
Ano Turtiainen halusi kertoa että jos pysyttäisiin totuudessa. Me emme ole syyttömiä osapuolia Ukrainan kriisiin, minkä yksi eskalaatio Ukrainan erikoisoperaatio on.
Me itse olimme kannustamassa Ukrainan oppositiota vallankaappaukseen.
Me emme edes yrittäneet painostaa Kiovan vallankaappaajia ratifioimaan Minskin sopimuksia.
Me olemme syyllisiä osapuolia, mutta heitämme silti ensimmäisen kiven.
Me (= Venäjä) emme ole syyttömiä osapuolia Ukrainan kriisiin, minkä yksi eskalaatio Ukrainan erikoisoperaatio on.
Olen kanssasi samaa mieltä!!
Valehdelkaa vielä vähän itsellenne. Kukaan muu ei usko.
Me emme ole millään lailla syyllisiä siihen että Venäjä aloitti rikollisen hyökkäyssodan itsenäistä naapurivaltiota vastaan vallatakseen sen alueet ja liittääkseen ne Venäjään. Yksikään itseään kristityksi kutsuva ei voi hyväksyä venäläisten tekemää sotarikollisuutta.
https://evl.fi/uutishuone/tiedotearkisto/-/items/item/45101/Kirkkojen maailmanneuvosto tuomitsee Venajan hyokkayssodan
Kirkkojen maailmanneuvosto on kristillisten kirkkojen kansainvälinen yhteistyöelin, jonka päämaja sijaitsee Sveitsissä. Kirkkojen maailmanneuvostoon kuuluu 349 kirkkoa yli 120 maasta.
https://www.kotimaa.fi/artikkeli/suomen-ortodoksisen-kirkon-piispat-tuomitsevat-venajan-toimet-ukrainassa-mitaan-oikeutusta-sotaan-ei-ole/
https://www.kotimaa.fi/artikkeli/luterilaisen-kirkon-piispat-venajan-hyokkays-on-rikos-kansainvalista-oikeutta-ja-synti-jumalaa-vastaan/
No mutta tuohan oli ihan Jumalan tosi. Teksti avautui meille ilmeisesti kahdella aivan erilaisella tavalla.
Mikä oikeutti venäjän teurastamaan Ukrainan mummoja lapsia täysin summamutikka pommituksilla.
VENÄJÄLLÄ EI OLE MINKÄÄNLAISTA OIKEUTTA OMISTAA TOISTA KANSAA, MUUTENKUIN MIELISAIRAAT HOUREET JA SAATANAN VALEHTELEMAT JUONET.
Jos oikein muistan pyhäkouluaikojani niin kymppikerhon käskyissä oli jotain vain yhdestä herrasta, varastamisesta ja toisen oman himoamisesta.
Ehkä ano tai kannattajat valaisevat pimeydessä baeltavaa.
Anna meille meidän syntimme anteeksi, niin kuin mekin annamme anteeksi meitä vastaan rikkovalle. Kristilliselle puolueelle Venäjän vanhojen syntien paasaus on kiistatta raamatun vastaista.
Miksi he tekevät samoja tekoja, kuin stalinin kyttyrät aikoinaan. Eikö venäläisten pitäisi sanoutua irti niistä ryöstömurhaajien teoista?
Ano paljasti oman demonisen luonteensa. Supattamalla pirun tavoin ja vääristelemällä raamatun sanomaa juuri niin kuin pirunsikiöt tapanaan pitävät.
2Tim. 3 osoittaa kaiken sen kestävän. Ei toki sen sen.
ainoa edes vähä järkinen politikko mikä suomalaisia edustaa ,hyvä turtiainen saat ääneni ensi vaaleissa.
Hukkaan menee ,mutta se on vain hyvä
Toden totta meillä on siinä vähäjärkinen poliitikko, kuten aivan oikein totesit. 🚮
Todellakin vähäjärkinen politikko. Täläisiä latvalahoja ei eduskunnassa kaivata.
Maatalous on kehnoa ja kallista harrastelua, ruottista saamme kananmunat, valmiiksi keitettynä halvemmalla?😎
Anon oma lahko on siinä kyllä aikamoinen sakki noh vaalien jälkeen voivat keskittyä muuhun kuin politiikaan.
Voivat mennä venäjälle. Ja Ano 200 kiloisena ähkimään. Ääh ,puuh ,ääh. Apua mä kuolen
.Äitiini...happi loppuu ja pienentää.
Ano ja viisauden sanat? Mahdoton yhdistelmä. Ei venäjämielinen voi puhua viisaita. Ennen onnistuu kaava ympyrän neliöintiin.
Kun lähtökohtaisesti ollaan sitä mieltä että joku tai jotkut on aina väärässä niin näinhän se on.
Onko sulla noin huono muisti, että jatkuvasti yrität tunkea neliöpalikkaa pyöreään reikään, luullen sen ennenkin menneen.
Etpä pösilö tajunnut, mistä tuossa on kysymys. Mutta mitäpä anolaiselta voi vaatiakaan, kertotaulun osaaminenkin edes välttävästi on jo lähes ylitsepääsemätön este.
Eivät venäläisetkään suinkaan aina väärässä ole, mutta kun totuuden sanomisesta voi siellä joutua linnaan, he käytännössä ovat väärässä aina kun sanovat jotain mediassa ääneen.
Ano Turtiainen puhui paskaa.
Venäjän sotarikokset (kidutukset, siviilien teloituksen, naisten ja lasten raiskaukset) pitäisi pyhittää (= käytännössä hyväksyä) antamalla ne tuosta vaan anteeksi? Miten alas hyödyllinen idiootti voi vajota?
Kun propagandaa Venäläisten sotilaiden raiskauksista, siviilien murhista ja muista sotarikoksista lopetetaan niin tilanne näytästää ihan toiselta. Pitää tarkastella asioita rehellisesti kaikilta kanteilta.
Katsot rehellisesti kremlin kannalta asiaa kuten muutkin anolaiset katsoo.
Noita sotarikoksia on dokumentoitu ja todennettu ja runsaasti. Vaikka itse ajattelen, että siviilien olojen kurjistaminen hyökkäämällä sähköverkkoihinkin riittäisi rikos-nimikkeen alle?
Kun on todistajia murhille, kidutuksille ja raiskauksille , siis toisen käden tietoa, ei sitä ole vaikea uskoa, kun katsoo niitä alueita joilta venäläiset on ajettu pois.
Ihmisten kodeista on viety kodinkonet, huonekalut, vessanpöntöt ja nyt vielä ammeet. Kaikki paikat on paskottu, ruuat varastettu, eläintarhan eläimet syöty...
Ovat todella sivistymättömiä barbaariterroristeja!
Sodan toinen osapuoli on etsinyt sotarikoksia ja löytänyt.
Venäläisten tekemistä törkeistä ja julmista sotarikoksista todistavat YK:n ja Amnestyn ja Human Right Watchin omien tutkijoiden paikan päällä tekemät raportit. Ne kaikki todistavat yhtä ja samaa, eli sitä että venäläiset ovat tehneet Ukrainassa silmittömästi sotarikoksia - raiskanneet, kiduttaneet ja murhanneet siviilejä.
https://news.un.org/en/story/2022/09/1127691
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/yk-n-tutkijat-vahvistavat-venaja-syyllistynyt-useisiin-sotarikoksiin-ukrainassa/8519726
https://www.verkkouutiset.fi/a/venaja-teloittanut-satoja-siviileja-ukrainassa/#3c8e8f60
https://www.amnesty.org.uk/press-releases/ukraine-further-evidence-russian-war-crimes-bucha-and-other-towns-new-report
https://www.hrw.org/video-photos/video/2022/08/22/six-months-russian-war-crimes-and-devastation-ukraine
Pitää tarkastella asioita rehellisesti kaikilta kanteilta, jep. Mutta epärehelliset kiistävät yllä esitetyt kantit kokonaan, koska kannattavat ukrainalaisten kansanmurhaa.
Venäjä on virallisesti terroristivaltio. Terroristivaltion terroritoimintaa kannattavat ja puolustelevat ihmiset ovat täysin moraalittomia. Samanlaisia rikollisia kuin ne venäläiset terroristit jotka ovat ryöstäneet, raiskanneet, kiduttaneet ja teloittaneet ukrainalaisia siviilejä ja toteuttaneet ukrainalaisten täyttä kansanmurhaa.
Sellaisia tekoja ei voi puolustella millään.
https://www.verkkouutiset.fi/a/ensimmainen-riippumaton-selvitys-venaja-on-syyllinen-kansanmurhaan-ukrainassa/#3c8e8f60
Tietoisku: sotarikoksia tutkivat riippumattomat kansainväliset tutkijat. He eivät ole tarinoiden varassa. Oikeuslääkärit pystyvät myös selvittämään mitä joukkohaudoissa oleville siviileille on tehty.
Kaikki mitä Kreml kertoo tästä "suuresta isänmaallisesta operaatiosta" on typerille tarkoitettua valhetta. Venäjä on oikeasti terroristinen natsivaltio ja surkea kehitysmaa tämän päälle. Ihan kuten vaikka Eritreakin, sen rosvokaverivaltio.
Tietenkin tilanne näyttää toiselta, jos Venäjän rikoksista puhuminen lopetetaan. Ei epäilystäkään tästä.
En tosin ymmärrä sitä miten sotarikos näyttää toiselta, jos sitä katsotaan eri kanteilta, ellet sitten tarkoita tekijän kanttia, hänhän on yleensä omasta mielestään syytön.
Yleensä sodassa paikalla ovat aina toisen sotijapuolen joukot. Ennen rintaman siirtymistä riittävän kauas ulkopuolisten siviilien on vaarallista parkkeerata kovin suuria tutkimuksia varten. Ja voi olla sen jälkeenkin, kuten on nähty.
Onneksi nykyään on käytössä sellaiset rikostutkimuksen konstit, että puolueettoman tutkijan kusettaminen on erittäin vaikeaa.
Kannatte huolta kaukomaista vaikka meillä itsellä on massiivinen ryssäongelma. On kiire hankkiutua eroon ryssän vakoojista ja sabotööreistä. Ryssäongelman lopullinen ratkaisu odottaa tekijäänä. Mutta mitä tekee hallitus? Riitelee keskenään. Mokoma kanalauma.
Ei ole mitään ongelmaa Venäläisten kanssa, on vain rasismin ongelma.
Anon väellä on nyt jokin oma rasisimiongelma kun ne sitä toistavat jokapaikassa kukaan muu ei ole moista höpissyt missään.
Ääniä päässä?
Ukraina ei ole "kaukomaa".:D Sota EU:n naapurissa vaikuttaa koko Eurooppaan.
Voi hallelujaa sua Ano, älä sano väärää todistusta lähimmäisestäsi. Jumala pudottaa myllynkiven kaulaasi!
Sinä pyörit kuin tuuliturbiini. Ensin ylistät Jumalaa Anosta , ja sitten pyydät Häntä puottamaan myllynkiven kaulaan.
En pyydä, jos ei sano väärää todistusta lähimmäisestään!
Se myllynkiven kaulaan laittaminen ja upottaminen meren syvyyksiin oli tarkoitettu lasten hyväksikäyttäjille.
Ano höpisee vielä muutaman kuukauden sitten häviää historian meren syvyyteen.
Ano on oikeassa. Kohta 80 vuotta ja sitä vanhemmista synneistä paasataan. Jos keskityttäisiin tuoreimpiin synteihin.
Eikös ne tuoreemmat oo just samoja, kuin 80 vuotta vanahemmatkin. Ei mitään eroa eikä hajua.
Itsenäisyyspäivänä AINA mun elinaikana muistetaan, kuinka hilkulla sen menettäminen meillä oli toisessa maailmansodassa! Meidän tie olis ollut aivan toinen, Baltian maiden tie, ilman oman kansan motivaatiota puolustaa tätä pientä, soista, kylmää ja köyhää maankolkkaa!
Anolaisten valehtelijoiden ja kansanmurhan kannattajien naamat venähtävät seuraavissa vaaleissa. VKK on gallupeissakin näkymätön.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/keskustan-suosiolle-taysromahdus-ylen-gallupissa-kannatus-ensimmaista-kertaa-alle-10-prosentin/8587440
Jos on rehelliset vaalit niin kyllä VKK kannatus muuta kuin näkymätön.
Tosin minä en suomen vaaleihin ja "galluppeihin" enää luota.
Kyllä on ihan rehelliset vaalit sinä ja muut anolaiset saatte äänestää ja kun teidän kannatus jää alle 1% niin se on ihan rehellisesti se mikä on teidän kannatus kansan keskuudessa ei kannat pettyä siis teillä ei ole kanntusta tuon enempää.
Tässä maassa mikään ei ole ollut aikoihin rehellistä. Jopa perustuslakiakin on rikottu monet kerrat. Lista rötöksistä on pitkä.
En usko että vaalitkaan rehelliset olisi.
Se on säälittävän surkuhupaisaa ja epätoivoista seliseli-selittelyä, että gallupit ovat muka väärässä ja vaalit varastettu, kun oman puolueen kannatus on alle 0,5 % luokkaa.
VKK eli nuo VenäjänKuuliaisetKäskyläiset kuuluvat gallupissa ryhmään "Muut", johon kuuluu kymmenkunta pikkupuoluetta. Näiden Muiden yhteenlaskettu kannatus on 1,9 % ja se jakaantuu siis vielä kymmenelle eri puolueelle.
Joten laskepa koulupudokas siitä, että mitä se tekee puoluetta kohti? Vastauksena peruskoulun matikan reputtaneelle - se tekee 0,19 % puoluetta kohti.
Oi Ano, mul on niin jano. Kun sinä Ano lehteriltä totuuttasi huohotat, niin totuutta janoavan mieleni sillä sammutat. Ammun kuin lehmä ja sitten sammun!
Eli kun saatte max prosentin kannatuksen, vaalit eivät siis ole rehelliset?
Mutta ei hätää! Saatte tarkastaa vaikka ihan kaikki äänestysliput ja verrata niitä vaaliluetteloihin.
Alkakaa jo valmistautua, sillä takaan ja alleviivaan, että tulos ei teitä miellytä. 😊
Voi kyynel. No kuule, mitäpä jos maksamme porukalla sinulle menolipun Venäjälle?
Täältä lähtee heti euro tai vaikka kaksi, kunhan voin olla varma että avustus menee kohteeseen. Ja varmaan moni muukin osallistuisi, sillä emmehän halua ketään väkisin pitää näin paskassa maassa kärsimässä. 👍🤝
Ano laittaisi sinut helposti maahan kehässä.
Hänen olisi toimittava nopeasti tai happi loppuu ja enää vain pierettää. Enköhän pakenisi menestyksekkäästi sen aikaa kuin möhkäle jaksaa juosta, ehkä 10 sek. Sitten alkaa ikään kuin seuraava erä. 😎
No, minä ainakin äänestän. Enkä todellakaan mitään Suomen vastaista, Putinin rikollismafiaa kannattavaa poppoota!
Täällä sama ajatus, kiitos!
Hyvin on imuroitu aivoihin komujen viha kampanja ja Pohjois korean mallilla tv-vastaanottimien ja iltalehtien kautta .
Ano puhui viisaita? No se olisikin ollut ensimmäinen kerta.
Luetaanpas siis juttu...
No eipä tullut sitä ensimmäistäkään kertaa.
Vkk on turttivako.
Se miksi minusta Ano Turtiainen ei ole oikea oppositiojohtaja;
-Hän on myynyt maskeja mutta samaan aikaan vastustanut niitä, kaksinaismoralismia?
-Vastusti Convoy tapahtumaa, joka oli enemmän kansasta lähtöisin, istui samaan aikaan liikenne- ja viestintävaliokunnassa…vaikuttiko tämäasiaan?
-Haukkuu julkisesti pääministeriä ja omalla YouTube kanavalla, myöhemmin puolusteli tätä?
-Kritisoi pääministerin ”jauhon” käyttöä mutta on itse saanut 1998 2v kilpailukiellon kiellettyjen lääkeai-neiden käytöstä, kasinaismoralismia?
-Haukkuu kaikki päättäjät mutta menee silti juhlimaan itsenäisyyttä näiden elitisti saastojen kanssa ja vielä kättelee Sauli Niinistöä, kaksinaismoralismia?
-Tilaisuuden turvin otti paikan mukamas ”oikeana oppositiona” ennen kuin joku muu otti sen, eli VKK on syntynyt kaikesta huolimatta eduskunnan sisällä, luotettavaa?
-On yrityksensä kautta veloissa pankeille, jolloin joku siis pystyy myös painostamaan häntä tarvittaes-sa?
-Ei ole osallistunut miekkareihin tai ollut puhumassa niissä, miksi?
- Alaikäisen pahoinpitely 2010 aiemmat tapaukset 1997, 1995. Miten harkintakyky petti niin pahasti sil-loin?
-Jos Ano edustaisi oikeaa oppositiota olisi hänet raivattu sieltä jo pois, keinolla jos toisella?
-Omien eduskunta ehdokkaiden kaltoin kohtelu P.Huuhtanen ja T.keskimäen tapaus.
-Ano julkisesti vihaa vapaamuurareita mutta sallii Nigo Giasantin (huom. kunniajäsen VKK:ssa) saa olla puolueessa, vaikka on nykyään muurarijärjestössä, kasinaismoralismia?
-Hirvisaaren yllätys ero VKK puolueesta, miksi?
-Uusi eduskuntaavustaja Teppana Euro entinen maahanmuuttoviraston apulaistarkastaja, eli mikä hä-nen taustansa on sitten?
-Twitter ulostulot täysin harkitsemattomia ja lapsellisia….siis lähes turhia vaikutuksiltaan
-Kaikki esiintyminen tapahtuu vain eduskunnan täysistunnoissa.
-Puoluerakenne diktatoorinen.
-Henkilökohtaiset poliittiset taidot = ?
Eli summa summarum kannattaa miettiä aina edustajan menneisyyttä ja sitä mitä tekee tai sanoo tällä hetkellä ja yleisesti ulosantia, ennen kuin tekee nopeita johtopäätöksiä. Tällä hetkellä teot ja puheet eivät ole Anon toiminnan kannalta selkeät ja johdonmukaiset? Eli onnea taas äänestyksen kanssa XD, mutta on se perkele kun ei löydy nuhteetonta, viisasta ja älykästä vastusta näille suomen pikku herroille ja jos löytyisikin niin alkaisi se korruptoimisen yriys heti…..
Yhden kansanedustajan vkk voi hajota kahtia yhteistyökyvyttömän diktaattorinsa turttivaon vain revetessä.
Otsikko on täysi mahdottomuus!
Viisaita sanoja.