9%:n kannatus viimeisessä mittauksessa saanee aikaan monenlaista keskustelua keskustan toimista, joilla varmaan on ollut vaikutusta kyselyn tuloksiin. Suurin ongelma on kuitenkin puoluejohtaja, jonka uskottavuus on ollut mennyttä jo pidemmältä ajalta kyseisellä hallituskaudella. Saarikon ongelma on konemainen esiintyminen, papatus, jota tulee ulos kaikessa hänen esiintymisessään ilman mitään todellisuuspohjaa vaan harjoiteltuna liturgiana. Kuulijalle tämä aiheuttaa sen, että viestiä ei kannata edes kuunnella, kun siinä ei ole mitään substanssia. Taustalla on Kepun oma ongelma, jonka he aiheuttivat lähtemällä mukaan hävinneenä puolueena vasemmistolaiseen hallitukseen, jota Saarikko yrittää kääntää puhumalla voitoksi siinä epäonnistuen erittäin raskaasti. Pieni valonpilkahdus oli hallituskauden alussa kun Katri Kulmuni sai Antti Rinteen potkaista pihalle pääministerin pallilta. Siitä jäi maku, että on nuorella puheenjohtajalla munaa, joka nosti Kepun pisteitä.
Väärää johtamista
Anonyymi-ap
673
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Nyt on sopiva hetki vaihtaa puolueen puheenjohtaja.
Antti Rinteen potkaisu ulos saattoi Kepulle pieni valonpilkahdus, mutta demareille se oli täydellinen onnenpotku, loton täysosuma. Tilalle astui Sanna Marin, jonka kansansuosio on suuri ja näyttää kantavan varsin pitkälle.
Allekirjoitan tämän
Rinteelle potkut oli sinällään kauhea virhe Kepulle, eivät reppanat voineet edes pahimmissa painajaisissaan ja ylimielisyydessään nähdä, että Sanna on aivan toista maata ja johtajana aivan omaa luokkaansa. Kepulla on toiminta aina ollut hyvin lyhytnäköistä, ja toisaalta yhteistyökyvytön ja siitä ehkä paras esimerkki kepulaisesta asenteesta on Väyrynen. Kepussa pettäminen on tosiaan aina ollut verissä ja siksi sieltä vuotaa porukkaa vauhdilla pois. Kuten kirjoitit, varsinkin naiset hylkää kepun ja sitä ei ihmettele kukaan.
Paavo on kaikkien änkyräpoliitikkojen äiti. Ei edes 70-luvun änkyräkommunistit pystyneet samaan. Ottamalla Paavo mukaan nyt ehdokkaaksi sillä saadaan Kepulle 7% kannatus.
Kepun ongelma on puheenjohtajakin, mutta heistä Saarikko ei kuitenkaan se suurin. Selvästi suurimman painonpudotuksen onnistui tekemään Juha Sipilä. Hänen politiikkansa aloitti Kepun jyrkän alamäen, jota Kulmuni ja Saarikko eivät ole onnistuneet pysäyttämään. Ihmiset ovat alkaneet ymmärtämään, että mihin Kepua oikeastaan tarvitaan. Varsinkin naiset ovat jättäneet Kepun ja politiikan sisältö muuttuu sen myötä yhä änkyrämpään suuntaan.
Kannatuskehityksen taustalla on tietysti yhteiskunta- ja elinkeinorakenteen pitkän aikavälin muutos sekä kaupunkivihamielisyys, jotka nyt alkavat näkyä kannatusluvuissa.