Vuosikymmenet ovat ihmiset lähetelleet toisilleen Joulu paketteja Postin kautta!
Nyt Postin varastoon on murtauduttu ja varastettu on satoja paketteja.
Eikö varastolla ollut asiankuuluvaa vartiointia?
Kyseessä kuulemma Joulun ajaksi käyttöön otettu tilapäinen varasto.
Eikö juuri tilapäisten varastojen vartiointia tulisi tehostaa, koska niiden turvallisuus ei ole huippu luokkaa?
Nyt Postin varastoon on murtauduttu ja varastettu on satoja paketteja.
Eikö varastolla ollut asiankuuluvaa vartiointia?
Kyseessä kuulemma Joulun ajaksi käyttöön otettu tilapäinen varasto.
Eikö juuri tilapäisten varastojen vartiointia tulisi tehostaa, koska niiden turvallisuus ei ole huippu luokkaa?
Vastaukset 11
Vanhimmat
se kannattaa joulun aikaan paketteja jollain vakuutuksella lähettää? tuskin nuo varkaaat paljon rikastui
tilaan usein saippuaa ja jotain talosu tavaraa :)
Kuulostaa sisäpiirin jutulta. Töissä varastossa olevilla on mahdollisuus tutkia mitä paketeissa on ja mitkä ovat varastamisen arvoisia. Isoäidin villasukkia ei kannata varastaa. Sitten arvokkaaksi todetut paketit voidaan kuljettaa salaa pois varastosta työntekijöiden toimesta ja joku yö tehdään nopea "murto" joka peittää jäljet.
Valitettavasti emme tiedä paketin sijaintia olemme syvästi pahoillaan
Itse lähetin paketin Matkahuollon kautta ja kun paketin tilanne ei viikkoon päivittynyt soitin sinne ja sanoivat että eivät pysty paikantamaan pakettia ja lupasivat soittaa heti jos löytyy. Soitin myös toisen kerran eri asiakaspalvelijalle ja hän sanoi samat asiat. Lähetin myös korvaushakemuksen kadonneesta paketista. 4 viikkoa meni ja paketin tilanteeseen tuli päivitys että se on lähtökaupungissa. Seuraavana päivänä tuli ilmoitus että se on kohdekaupungissa. Eivät soittaneet paketin löytyessä. Ostaja perui kaupat kun paketti oli ollut viikon hukassa. Nyt odottelen että paketti lähtee takaisinpäin kun on 7 päivää ollut siellä noutamatta ja katson mitä tulee maksamaan... Haen tietysti korvaushakemuksella korvausta tuosta sekoilusta.
Nuo tiedot paketin olinpaikasta sain matkahuollon paketinseurannasta, mutta mitään ilmoituksia ei minulle ole tullut.
Korvaushakemuksien vuoksi asiakaspalvelu on myös ruuhkautunut, ja käsittelyajat viikkokausia.
Ennätys hyvästä maineesta huonoon, joku kannustuspalkkio postin johdolle.
Mikä firma ylittää pallolla postin?
Paketti auki ja paketti jatkaa matkaa onneksi lähetyslista paljasti
Tarkennetaan nyt sen verran, että ei kyseessä mikään pelkkä varasto ollut, vaan postin väliaikainen noutopiste, josta vastaanottajat voivat noutaa pakettinsa. Tietty se on öisin suljettu ja lukittu.
Postiin luotan mutta Matkahuollolla on mm. omissa vastuulausekkeissaan semmoisia porsaanreikiä mistä hulahtaa läpi minkäkokoinen paketti tahansa hukkaan ja lähettäjä on syyllinen.
postia ei kannata odottaa koska se ei saavu ja siksi käyttäjät ovat hakeneet sen suoraan postista