Sossussa ne jakaa lahjakortteja 100 euron arvoinen. En saanut koska niitä annetaaan sellaisille jotka on köyhiä. Kerroin että köyhyysraja on suomessa 1277 euroa. Minä saan rahaa 860 euroa kk. En ole kuulemma köyhä että minulle voisi lahjakortin antaa. Minun veljeni sai sellaisen ja sillä on noin 260 euroa isommat tulot kun minulla.
En saanut lahjakorttia
Anonyymi-ap
3<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Mitä ihmeen lahjakortteja?
SPR teki kyselyn selvittääkseen ruoka-avun vaikuttavuutta. Vastaajia oli noin 640 eri puolilta Suomea. Vastaajista puolet kertoi, etteivät tulot aina riitä välttämättömiin menoihin. Lähes puolet sanoi hakeneensa ruoka-apua yli kahden vuoden ajan.
Ei ihme, ettei rahat riitä! Samat ihmiset on kerjäämässä seurakunnalta ja sossusta rahaa ruokaan, mutta oma eläke / työttömyyskorvaus hupenee rahapeleihin. Olen itse nähnyt . Turha näille on avustuksia jakaa.
Kyllä Keva lähettää ihan joka kuukausi sellaisen 1750 €:n arvoisen
lahjakortin, millä makselee laskut sekä ostaa ihan riittävästi einestä.
Loput jää vielä säästöön jemmarahaksi, jos sattuu tulemaan seuraavaksi ne
oikein huonot ajat.