Olkiluoto olisi korjattavissa nopeastikin?

Ossi Tiihonen kertoi Twitterissä saneensa vahvistamattoman tiedon,
Lainaus:

"Vahvistamaton tieto: OL3 vika on huijaus. Asiasta perillä olevat tahot kertovat, että syöttövesipumpun vaihto kestää kaksi tuntia ja kaikilla isoilla laitoksilla on varapumppuja. Eikä vika ole TVO:n omankaan tiedon mukaan ydinturvallisuuskysymys. Joten miksi OL3 siis seisoo? "

Että sellasta, onhan tällaista uumoiltukin.
4196
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 41

Vanhimmat

No eipä olisi ihme jos paikkansa pitäisi. Sellaista sekaannusta siellä on.

Äänestä
  • OL3:n pelkkä rakennushinta on 10-12 mrd€ (piti alkujaan olla 3,2 mrd€) ja päälle 13 vuoden myöhästymisen sähkön myyntitulojen menetykset. Lähes 20 vuoden projekti ilman tuloja. Tämän takia OL3:n sähkön hinta tulee olemaan 15-20 snt kWh. Eli sähkön jättihinnoilla maksamme OL3:n mokia, vai luuleeko joku oikeasti että Areva ta TVO ottaa 3,2 mrd€ ja 10-12 mrd€ erotuksen maksaakseen? Ei, vaan se maksatetaan veronmaksajilla korkojen kera. On jo sanottu että sähkön hinta on pilvissä seuraavat 5 vuotta, jolloin olemme jo tottuneet OL3 hintoihin.

    Äänestä

  • Anonyymi00017 kirjoitti:

    OL3:n pelkkä rakennushinta on 10-12 mrd€ (piti alkujaan olla 3,2 mrd€) ja päälle 13 vuoden myöhästymisen sähkön myyntitulojen menetykset. Lähes 20 vuoden projekti ilman tuloja. Tämän takia OL3:n sähkön hinta tulee olemaan 15-20 snt kWh. Eli sähkön jättihinnoilla maksamme OL3:n mokia, vai luuleeko joku oikeasti että Areva ta TVO ottaa 3,2 mrd€ ja 10-12 mrd€ erotuksen maksaakseen? Ei, vaan se maksatetaan veronmaksajilla korkojen kera. On jo sanottu että sähkön hinta on pilvissä seuraavat 5 vuotta, jolloin olemme jo tottuneet OL3 hintoihin.

    Pelle insinöörit mokasivat ja tyhmä kansa maksaa!

    Äänestä

  • Anonyymi00018 kirjoitti:

    Pelle insinöörit mokasivat ja tyhmä kansa maksaa!

    Viheridealismi siinä pääsi vaikuttamaan , se hirveä atoomi kun on niiiiin kauheaa , paitsi jos se olisi Venäjältä tilattu...aika hyvin jarruteltu , se on toki pakko myöntää , vaikka onhan siinä ollut se suurvallan tukema poliittinen idealismi asialla...

    Äänestä

Antaa hinnan pompsahtaa.
Autossakin vesipumpun vaihto kestää n. 30-60 min.
Huonosti on laitos suunniteltu, jos yksi pumppu estää käytön.
Teollisuuslaitoksissa on varajärjestelmiä, ydinvoimaloissa useita.
En usko selityksiä alkuunkaan, sen uskon että joku tienaa tällä.

Äänestä

Totta hitossa isoilla laitoksilla, on aina varapumppuja noihin kaikkiin kriittisiin paikkoihin.

Äänestä
  • Ehkä varapumpuissakin on noita halkeamia, jos ovat samaa sarjaa.

    Äänestä

  • Anonyymi00035 kirjoitti:

    Ehkä varapumpuissakin on noita halkeamia, jos ovat samaa sarjaa.

    Tosiaan ne mahdolliset varapumput ei taida auttaa, jos niissä on sama suunnitteluvirhe.

    Äänestä

Ossi Tiihonen :D Sama kuin luottaisi Aku Ankkaan asiakysymyksissä.

Äänestä
  • Asia kyllä selviää lähiaikoina, Tiihonen ottaa selvää alan ihmisiltä, tuo twiitti oli osa 1.

    Äänestä

  • Anonyymi00005 kirjoitti:

    Asia kyllä selviää lähiaikoina, Tiihonen ottaa selvää alan ihmisiltä, tuo twiitti oli osa 1.

    Heheh. Tiihoselle "alan ihminen" on takuulla joku samanlainen nolla-arvoinen pelle.

    Äänestä

  • Anonyymi00006 kirjoitti:

    Heheh. Tiihoselle "alan ihminen" on takuulla joku samanlainen nolla-arvoinen pelle.

    Tissi on tainnut katsella Arto Laurin youtubeäheltämistä :)

    Äänestä

  • Mee sano se naamakkain, äläkä länkytä selän takana.

    Äänestä

  • Anonyymi00008 kirjoitti:

    Tissi on tainnut katsella Arto Laurin youtubeäheltämistä :)

    Hän tietää asiasta enemmän kuin tajuatkaan.

    Äänestä

  • Anonyymi00021 kirjoitti:

    Hän tietää asiasta enemmän kuin tajuatkaan.

    Arvasin. Arto Lauri edustaa teille asiantuntemusta :D

    Äänestä



  • Ankka on paljon luotetumåi.

    Äänestä

  • Anonyymi00006 kirjoitti:

    Heheh. Tiihoselle "alan ihminen" on takuulla joku samanlainen nolla-arvoinen pelle.

    Juuri näin.

    Äänestä

Kyllä, kyseessä on selvästikin salaliitto ja melko luotettavan tiedon mukaan kaikki johtuu koronarokotteesta.

Äänestä

Viivyttely johtuu Venäjän sponsoroimista, kuun kääntöpuolella majailevista äärioikeistolaisista.

Äänestä

Siis tämän kaikkien vuosikymmenien romu onkin salaliittoteorioiden helmi.

Äänestä

Ei kannata korjata nopeasti, koska kuluttaa reaktoria ja alentaa sähkön hintaa.

Äänestä

Kyllä kysymyksessä on JÄTTIPUHALLUS isojen energiantuottajien toimesta. Ruotsissa ydinvoimala pantiin seisokkiin, jota myös pitkitetään tarkoituksella. On käynnissä kaikkien kartellien äiti. Kaikki on yhdessä sovittu näitten jättiyhtiöiden kesken!!!!!!!!

Äänestä

Eipä taida olla missään valmiina samanlaisia, mutta hullua ettei ole tehty varapumppuja tai muunlaista varajärjestelmää mikä ei estäisi käyttöä.

Äänestä
  • Mistä lie romuttamoon kärrätystä kuormasta joku myi ne pumpun raadot voimalalle.

    Äänestä

Pikkuinen sähköinen kriisiajan stressitesti menossa.

Äänestä

Ex pensasneuvostoliittolaiset käyneet sukeltajien avulla sabotoimassa vedenottoa. Ei voi olla sattumaa että sama vika mm Ruotsissa. Mitä tapahtui Nord Streamille? Energia kuin energia.

Äänestä

Ranskalaista laatua pohjolaan. Toimiihan Pögööt ,Renuu ja Sitröäään tod hyvin!

Äänestä
  • Varoitusvalot on ainoat mitkä toimii Ranskalasissa autoissa.

    Äänestä

  • Anonyymi00019 kirjoitti:

    Varoitusvalot on ainoat mitkä toimii Ranskalasissa autoissa.

    Ne on tehtykin jossain afrikassa.

    Äänestä


  • Pumput tehty Saksassa, mutta paskaahan sieltäkin tulee, mersu huonoin auto tutkituista.

    Äänestä

Joulu, tammi, helmikuu ydintalvea. Paras mahdollisuus vedättää sähkön hintaa ylös.

Äänestä
  • On se niin ** kieroa touhua.

    Äänestä

Tää on sitä Amerikan herkkua.KOkoomus runkkaa liberaille markiinataloudelle naama punasena. Homma on aivan sam kuin Kaliforniassa aikoinaan.Sijoittajat ohjeisistivat että pistäkää ydinvoimalat huoltotaukoonja horttaajat teki valtavan tilin.Ei mitään realistisia hinnakorotuksia,vain puhdasta vedonlyöntiä,jossa sijoittajalla ei mitään riskiä.Näim on Suomessakin ja aina vain pahenee.

Äänestä

Niin ja kuulemma vikaa vielä tutkitaan, eli mitään korjausta ei ole edes tiedossa.

Eihän kyse ole muusta kuin Sannan päiväkäskystä, koneita ei käynnistetä koska Ursula haluaa pitää sähkön hinnan korkeana.

Ettekö tajua, Ursula on yksi koronan huijauksen arkkitehdeista, kiinassa toki oli virus liikkeellä koska oli päästetty irti, mutta rajoja ei suljettu vaan alettiin kuskaamaan kansalaisia kotimaihin, jotta saatiin kaikkiin täydellinen kontrolli ja lockdown päälle.

Miettikää, jopa suomen rikkaat tuli Espanjasta ja Floridasta suomeen kärsimään korona sulut??? Aivan sairasta touhua jota itse katsoin täysin ulkopuolisena, en uskonut hetkeäkään, että kaikki mitä kerrottiin olisi edes puoliksi totta. Rokotteisiin en lähtenyt, onneksi, nyt on puhdas ja terve elimistö.

Nyt meitä pidetään pihdeissä sodan ja energian varjolla, Putin yllytettiin hyökkäämään, löydettiin sen heikko kohta ja vittuiltiin armottomasti, Putinin ego ei kestänyt vähättelyä ettei muka uskalla hyökätä. Alunperin Putin järjesti vain sotaharjoituksia, mutta tilanne eskaloitui kun EU ja Nato ja Biden vittuili Putelle. Ihan sama kuin jos vittuilisi Helvetin enkeleiden pomolle jengiläisten nähden niin kauanko kuuntelisi vittuilua? Putin on kuitenkin ihailua kaipaava suuravaltajohtaja.

Äänestä

Hyvin näyttää sähköt riittävän ilman sitäkin? Kannattaako sitä ollenkaan pistää käyntiin. Kohta kevätkin ja sähkönkulutus tippuu. Ilmeisesti täysin turhaan rakennettu koko voimala.

Äänestä

Siinä taitaakin olla kyse siitä, että laitosta ei ole vielä luovutettu käyttöön. Valmistaja joutuu selvittämään tarkemmin syyn ja seuraukset, eikä vain vaihtamaan uutta osaa.

Äänestä

Vo juma teitä hulluja.

Äänestä

Ei mene enää todennäköisyyksien mukaan

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Ossi Tiihonen kertoi Twitterissä saneensa vahvistamattoman tiedon,
Lainaus:

"Vahvistamaton tieto: OL3 vika on huijaus. Asiasta perillä olevat tahot kertovat, että syöttövesipumpun vaihto kestää kaksi tuntia ja kaikilla isoilla laitoksilla on varapumppuja. Eikä vika ole TVO:n omankaan tiedon mukaan ydinturvallisuuskysymys. Joten miksi OL3 siis seisoo? "

Että sellasta, onhan tällaista uumoiltukin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu