Sanan- ja mielipiteenvapaus ei tarkoita vapautta valehdella ja vääristää asioita. Homot kuitenin yrittävät valehdella, että Jumala ja Raamattu hyväksyvät homoseksuaalisuuden, mutta se valhe on korjattava.
3.Mooseksen kirja:
20:1 Ja Herra puhui Moosekselle sanoen:
...
20:13 Jos joku makaa miehenpuolen kanssa, niinkuin naisen kanssa maataan, tekevät he molemmat kauhistuksen; heidät rangaistakoon kuolemalla, he ovat verivelan alaiset.
Roomalaiskirje:
1:32 jotka, vaikka tuntevat Jumalan vanhurskaan säädöksen, että ne, jotka senkaltaisia tekevät, ovat kuoleman ansainneet, eivät ainoastaan itse niitä tee, vaan vieläpä osoittavat hyväksymistä niille, jotka niitä tekevät.
Paavali viittaa tuossa homoihin, jotka "ovat kuoleman ansainneet".
Tuosta käy ilmi myös se, että Jumala ei ole luonut homoja homoiksi. Jumala pitää homoja vastuullisina syntiinsä.
Jeesus ei kumonnut homoja koskevaa lakia.
Matteuksen evankeliumi:
5:17 Älkää luulko, että minä (=Jeesus) olen tullut lakia tai profeettoja kumoamaan; en minä ole tullut kumoamaan, vaan täyttämään.
5:18 Sillä totisesti minä sanon teille: kunnes taivas ja maa katoavat, ei laista katoa pieninkään kirjain, ei ainoakaan piirto, ennenkuin kaikki on tapahtunut.
Jumala vihaa syntiä, vaikka rakastaakin ihmisiä, jotka hairahtuvat syntiin. Ei Jumala sellaisia rakasta, jotka tahallaan tekevät syntiä ja viihtyvät synninharjoittamisessa.
Kuitenkin tiedämme, että Jeesus pelastaa tänäpäivänäkin homoja, jotka tekevät parannuksen synneistään ja huutavat Häntä avukseen.
Tähän linkki yhden parannetun homon sivulle.
https://www.truechristianity.info/en/articles/article0181.php
3.Mooseksen kirja:
20:1 Ja Herra puhui Moosekselle sanoen:
...
20:13 Jos joku makaa miehenpuolen kanssa, niinkuin naisen kanssa maataan, tekevät he molemmat kauhistuksen; heidät rangaistakoon kuolemalla, he ovat verivelan alaiset.
Roomalaiskirje:
1:32 jotka, vaikka tuntevat Jumalan vanhurskaan säädöksen, että ne, jotka senkaltaisia tekevät, ovat kuoleman ansainneet, eivät ainoastaan itse niitä tee, vaan vieläpä osoittavat hyväksymistä niille, jotka niitä tekevät.
Paavali viittaa tuossa homoihin, jotka "ovat kuoleman ansainneet".
Tuosta käy ilmi myös se, että Jumala ei ole luonut homoja homoiksi. Jumala pitää homoja vastuullisina syntiinsä.
Jeesus ei kumonnut homoja koskevaa lakia.
Matteuksen evankeliumi:
5:17 Älkää luulko, että minä (=Jeesus) olen tullut lakia tai profeettoja kumoamaan; en minä ole tullut kumoamaan, vaan täyttämään.
5:18 Sillä totisesti minä sanon teille: kunnes taivas ja maa katoavat, ei laista katoa pieninkään kirjain, ei ainoakaan piirto, ennenkuin kaikki on tapahtunut.
Jumala vihaa syntiä, vaikka rakastaakin ihmisiä, jotka hairahtuvat syntiin. Ei Jumala sellaisia rakasta, jotka tahallaan tekevät syntiä ja viihtyvät synninharjoittamisessa.
Kuitenkin tiedämme, että Jeesus pelastaa tänäpäivänäkin homoja, jotka tekevät parannuksen synneistään ja huutavat Häntä avukseen.
Tähän linkki yhden parannetun homon sivulle.
https://www.truechristianity.info/en/articles/article0181.php
Vastaukset 64
Vanhimmat
Parannettu ja pelastettu homo voi päästä jopa taivaaseen saakka. Sitä kannattaa kaikkien homojen tavoitella.
Pääsikös Jeesuskin, ja ihan parantumatta?
Täällä liikkuu kyllä paljon valheita.
Sehän ei ollut laki, sanoi meidän ussan ope.
Mikä ei ollut.
Hullut on niin moninkertaisesti kivampia kuin mielipuolet.
Kirjekurssin avulla voi saada lisätietoa
https://www.raamattuavautuu.fi/
TUNNEN IHMISIÄ (esim. luterilaisia pappeja), JOTKA OVAT LUKENEET RAAMATTUA KOKO IKÄNSÄ EIVÄTKÄ OLE LÖYTÄNEET SIELTÄ EVANKELIUMIA.
"Sanan- ja mielipiteenvapaus ei tarkoita vapautta valehdella ja vääristää asioita."
Eikö tarkoita? Koskas tämä on muuttunut?
Maailma muuttuu mutta laki ei muutu.
Eikä Jumala muutu.
Kovasti tuo muuttuu kun miettii mistä äpäräkultin jumala on lainattu.
Mutta kovasti kehityskyvytönhän tuo vaikuttaa olevan. "Jumalan sanaa" käski levittämään mutta ei antanut edes kirjapainotaitoa ja polkupyörää, nykyaikaisista tekniikoista puhumattakaan. Ei puhelinnumeroa eikä tviitin tviittiä. Ei taida homma enää kiinostaa.
Jumala ei muutu mutta muuttaa mieltään ja lakejaan vähän väliä.
Mitä ihmettä toistelen valheitten kyllästämiä mantrojasi? Laki on muuttunut RAAMATUSSA noin 30 kertaa.
Höpö höpö, siellä on taas valehtelija liikkeellä.
"Sanan- ja mielipiteenvapaus ei tarkoita vapautta valehdella ja vääristää asioita. "
Se tarkoittaa juurikin sitä. Älä tule tyrkyttämään omia valheitasi. Sananvapaus on määritelty laissa.
Ei tarkoita. Sinun aivokapasiteettisi ei riitä ymmärtämään mikä on mielipiteen ja valheen ero.
Osuiko herkkään paikkaan 🤣🤣🤣🤣🤣😂😂🤣😅😂😂🤣🤣
Uskovaisena voit aloittaa homojen valheiden korjaamisen ihan vain Jeesuksen ns. puheiden oikaisemisesta.
Minkälainen on helluntailaisten homoseksuaalien Raamatullinen totuus ja sen tulkinta ?
Jokainen tulkitsee niinkuin itse haluaa. Ja jätetään ne ankarat jakeet syrjään. Ja otetaan ne jotka tuntuvat miellyttäviltä. Kyllä se siitä.
Homot valehtelevat täälläkin kaikista asioista, ei vain Raamatun asioista. he ovat luoneet itselleen valheellisen mielikuvitusmaailman.
Jumala on olemassa. Siinä on vale, jonka levittäminen pitäisi kieltää.
Ei homoutta voi parantaa kun se ei ole sairaus!
Voidaanhan riivatuistakin ajaa ulos riivaajahenkiä.
Montako parannettua riivattua olet kohdannut henkilökohtaisesti?
Jotta voisimme ymmärtää, mitä Raamattu sanoo kun se puhuu homoseksuaalisuudesta, meidän on asetuttava Uuden testamentin ajan Raamatun lukijoiden saappaisiin. Meidän pitää ymmärtää heidän maailmankuvaansa. Kun Paavali kirjoittaa:
“9. Ettekö tiedä, etteivät vääryydentekijät peri Jumalan valtakuntaa? Älkää eksykö. Eivät haureelliset eivätkä epäjumalanpalvelijat, eivät avionrikkojat, irstailijat eivätkä homoseksuaalisuuden harjoittajat, 10. eivät varkaat eivätkä ahneet, eivät juomarit, pilkkaajat eivätkä riistäjät peri Jumalan valtakuntaa.” (1. Korinttolaiskirje 6:9-10, FinRK)
Paavali käyttää tuossa sanaa ἀρσενοκοῖται eli arsenokoitai, joka on käännetty homoseksuaalisuuden harjoittajiksi. Tätä sanaa ei esiinny missään kreikankielisissä kirjoituksissa ennen kuin Paavali sen ylös kirjoittaa kahdessa kohtaa (1.Kor. 6:9 ja 1.Tim.1:10). Osa tutkijoista ajattelee sanan olevan Paavalin itse keksimä. Se muodostuu kahdesta tunnetusta sanasta: arseno eli miespuolinen ja koitan eli yhdyntä. Mutta sen aikaisessa kreikkalais-roomalaisessa yhteiskunnassa ei tunnettu lainkaan sukupuolista suuntautumista tarkoittavia sanoja eikä itseasiassa koko termiä tai käsitettä. He eivät tienneet mitään sellaisesta. Se on vasta niinkin myöhäistä kuin Freudilaisen ajan jälkeistä filosofiaa.
Paavalin elinaikana oli kyllä homosuhteita ja heterosuhteita mutta siihen aikaan ei puhuttu homoista eikä seksuaalisesta suuntautumisesta, jossa samaa sukupuolta oleva ajattelisi olevansa homoseksuaalina kiinnostunut seksuaalisesti vain omasta sukupuolestaan.
Koska Paavali ei tuntenut tällaista nykypäivän sukupuolisen suuntautumisen käsitettä, hän ei voinut puhua homoista, ja näin ollen hän ei myöskään voinut tuomita homoutta eikä homoja. Ei hän tiennyt, että ihmiset olisivat sukupuolisesti jollakin tavalla suuntautuneita. Hänelle ihmiset olivat vain ihmisiä.
Takaisin tuohon arsenokoitai-sanaan. Tämän sana merkitystä ei tiedetä mutta se tiedetään, että se ei tarkoita homoseksualisuutta. Sanatarkkakäännös olisi miehen "harjoittama yhdyntä". Mutta jos tämä kieltäisi homosekusaalisuuden, niin olisi todella kummallista, että sana, joka tarkoittaisi sekä samansukupuolisten miesten että samansukupuolisten naisten seksuaalisuutta. Naishomoista käytetään suomen kielessä sanaa lesbo ja mieshomosta hintti. Molemmat ovat siis homoja. Miksi Paavali käyttäisi tuollaista sanaa kieltääkseen kaiken homoseksuaalisuuden? No ei Paavali niin teekkään. Koska hän yhdistää vain miehen ja yhdynnän toisiinsa. ,aitetaanpa tuo Paavalin sana suomen kieliseen käännökseen niin kuin se kirjaimellisesti käännetään:
Ettekö tiedä, etteivät vääryydentekijät peri Jumalan valtakuntaa? Älkää eksykö. Eivät haureelliset eivätkä epäjumalanpalvelijat, eivät avionrikkojat, irstailijat eivätkä yhdyntää harjoittavat miehet...
Kääntäjillä ei ole oikeasti hajuakaan mitä tämä tarkoittaa. Eikö miehet saa yhtyä naiseen? Useaan naiseen? Omaan verisukulaiseensa? No tämä sopisi lauseeseen Vanhan testamentin lakien perusteella. Eikö mies saa yhtyä mieheen? Raamatun alkuperäisteksti ei yksiselitteisesti kiellä miehen yhtymistä mieheen ennen tätä jaetta. Vanhassa testamentissa on yksi kohta, joka kieltää miestä makaamasta miehen kanssa mutta se on jälkeenpäin tehty lisäys. VT kieltää homoseksuaalisuuden vain epäjumalanpalveluksen osana.
Eikä homoseksuaalisuutta tunnettu Paavalin elinaikaan aikaan. Sille ei ole edes omaa sanaansa tuon ajan kreikankielessä.
Roomalaiskirjeessä homoseksuaalisuus otetaan esille osana epäjumalanpalvelusta. Paavali ei kritisoi homoseksuaalisuutta vaan epäjumalanpalvelusta harjottavia ihmisiä. Hän kertoo, millasia eri epäjumalanpalvelusmenoja he harjoittivat palveluksissaan. Room 1:18-32 Paavali puhuu Jumalan jättäneiden joukosta, jotka käyttäytyvät monella tapaa huonosti. Hän luettelee noita asioita, joita tämä joukko tekee ja pitää heitä huonoina KOSKA HE OVAT HYLJÄNNEET JUMALAN. Ei siksi, että he olisivat harrastaneet homoseksuaalisia tekoja. Kyse mm. on himokkaasta seksuaalisesta hurjastelusta, joka on sellainen ylilyönti, että sitä ei siihen aikaan katsottu hyvällä, kuten ei ylensyöntiäkään eikä ylenmääräistä humaltumistakaan eli ylenjuontia.
Summa summarum, Raamatun alkuperäistekstit eivät sisältäneet ainuttakaan kohtaa, joissa suhtauduttaisiin nimen omaan homoseksin harjoittamiseen negatiivisesti. Seksuaalisuus on ollut kirkkoisille ongelma, erityisesti katoliselle kirkolle, joka on pyrkinyt hallitsemaan kirkkonsa jäseniä määräämällä heidän seksuaalisuuttaan.
Sinä et ole lukenut aloitusta, sinä vain valehtelet niinkuin homot aina tekevät. Ja vääristät Raamattua,
En ole homo, enkä valehtele. Puhun parhaimpana tietämääni totuutta, joka perustuu Raamatun OIKEIN ymmärtämiseen.
"Jumala vihaa syntiä, vaikka rakastaakin ihmisiä, jotka hairahtuvat syntiin."
Myös homojen henkilöön katsominen on syntiä samoin kun on homojen vihaaminen tai karttaminen. Mutta rakastiko Jeesus todella syntisiä? Raamatun mukaan Jumala kun vihaa syntiä ja syntisiä.
Psalmit 5:5-7
Sinä et ole Jumala, joka mieltyy vääryyteen. Paha ei saa asua sinun luonasi. Kerskailijat eivät kestä sinun silmiesi edessä. Sinä VIHAAT KAIKKIA VÄÄRINTEKIJÖITÄ, sinä hävität valheenpuhujat. Verenvuodattajia ja petollisia Herra inhoaa.
Johannes 3:36
Joka uskoo Poikaan, sillä on iankaikkinen elämä. Mutta joka ei ole kuuliainen Pojalle, ei ole näkevä elämää, vaan JUMALAN VIHA pysyy hänen päällään.”
Jumala oli Jeesuksessa valmis unohtamaan synnit vaikka hän Raamatun mukaan vihaakin syntiä ja syntisiä. Jeesushan oli tuon rakkauden ilmentymä, joten Jeesuksen täytyi rakastaa syntisiä. Ei kai Jeesus olisi muuten lähtenyt kuolemaan heidän puolestaan.
Voidaankin kysyä, että jos Jeesus oli Jumala, miksi hän oli kaksijakoinen tässä asiassa? Voiko Jumala olla ristiriidassa itsensä kanssa? Voiko Jumala rakastaa ja vihata syntistä samaan aikaan? Vai voisiko olla niin, ettei Jeesus ollutkaan Jumala?
Jesaja 43:25
"Mutta minä pyyhin pois sinun rikkomuksesi itseni tähden enkä sinun syntejäsi muista. "
Sinä olet ymmärtänyt väärin tuon henkilöönkatsomisen.
Suomalaisessa Raamatussa synnin käsitteleminen on välillä kummallista johtuen siitä, että alkuperäisessä tekstissä synnistä puhutaan ainakin kolmella eri tasolla, se ei käy ilmi suomalaisesta tekstistä.
"Rike, rikkomus kapina", nämä kolme sanaa kuvastaa niitä tasoja.
Jeesus ei tykännyt teeskentelijäpapeista.
Johanneksen evankeliumi:
8:43 Minkätähden te ette ymmärrä minun puhettani? Sentähden, että te ette kärsi kuulla minun sanaani.
8:44 Te olette isästä perkeleestä, ja isänne himoja te tahdotte noudattaa. Hän on ollut murhaaja alusta asti, ja totuudessa hän ei pysy, koska hänessä ei totuutta ole. Kun hän puhuu valhetta, niin hän puhuu omaansa, sillä hän on valhettelija ja sen isä.
Niin, ei Jeesus automaattisesti rakastanut ketään, ei varsinkaan valehtelijoita.
Hän ei olisi sitten rakastanut edes 10% tämän palstan kirjoittelijoita.
Jos ihminen elää valheen hengen vallassa, hän ei ymmärrä totuutta.
No kovin on latteaa sinun raamatuntuntemuksesi.
Pedofiilipappeja löytyy ennenkaikkea katolisesta kirkosta. Myös luterilainen kirkko on erittäin homomyönteinen.
Homot eivät selvästikään tajua, että kun perustuslaissa on mainittu ihmisoikeudet, ne koskevat heitäkin. Ehkä he eivät pidä itseään ihmisinä tai sitten he kuvittelevat olevansa parempia kuin muut ihmiset. Joka tapauksessa he vaativat itselleen lisää oikeuksia. He haluavat itselleen valehtelemisen ja vääristämisen oikeuden. Ja muiden ihmisten on hyväksyttävä heidän valheensa.
Mitä laki sanoo valehtelemisesta? Kun oikeuteen kutsutaan todistajia, heidän on puhuttava totta. Todistajia ei kutsuta valehtelemaan oikeuteen eikä esittämään omia mielikuvitusteorioita vaan todistajat kutsutaan kertomaan rehellisesti se, mitä he ovat olleet todistamassa. Jos joku jää kiinni valehtelusta oikeudessa, hänestä tulee valapatto ja hän voi saada ankarankin tuomion valehtelusta. Valheella ja totuudella on siis eroa maallisenkin lain mukaan. Tätä homot eivät vaan suostu ymmärtämään. Valehtelu ei ole mikään pikkujuttu.
Luukkaan evankeliumi:
16:10 Joka vähimmässä on uskollinen, on paljossakin uskollinen, ja joka vähimmässä on väärä, on paljossakin väärä.
Joka väärentää Raamattua pienessä asiassa, väärentää sitä suuressakin asiassa.
helluntailaiset ovat pahempia synnin tekijöitä kuin homot!
homot eivät ole eivätkä ole yrittäneetkään rikkoa minun avioliittoani
helluntailaiset saatanan voimassa tulivat ja rikkoivat vuosia kestäneen avioliittoni!
Tuolla mielipiteellä ei ole mitään arvoa, ellet ilmoita nimeäsi ja vaimosi nimeä ja paikkakuntaa, jossa se on tapahtunut.
Paljon on valetta helluntaiseurakunnissakin. Ei valehteleminen ole luterilaisten yksinoikeus.
Kuinka helluntailaiset voisivat välttyä homoseksuaalisuudelta?
Valehtelua esiintyy esim. niissä kuuluisissa kaatumisparantumisissa.
Kaikissa väärissä opeissa ja valheissa liikkuu sielunvihollisen henkivallat mukana. Ei Jumalan Henki levittele valheita.
Älä sano väärää todistusta lähimmäisestäsi!
Tämäkin kieltää valehtelun.
Valheista on tehtävä parannus. Muuten seurakunta hukkuu.
Onhan tässä jo korjattu näitä valheita aika monia.
Tunteeko aloittaja ainuttakaan homoa, ihan oikeasti?
Muistakaa: raamattu ei ole Jumala. Suututtaa kun asiaa tuntemattomat antavat asiantuntijalausuntoja.
Kuinka paljon homoja onkaan, siinä 10 % paremmalla puolella?
Aikamoisen paljon vaikutusvaltaa näillä täytyy olla, kun jo homo-sanan mainitseminen aiheuttaa tekopyhille joukkopaskahalvauksia?
Aloitus on hyvin tarkasti Raamatun tekstien mukainen ja siinä on lainattu juuri oikeita Raamatun jakeita. Se todistaa, että aloittaja on pätevä asiantuntija.
Kehu vain itseäsi!
surullista tuo valehtelu, se ei vie evankeliumia eteenpäin.
Hyvä ja tarpeellinen aloitus. Patric Tiaisen tapaus osoittaa, että hellarit eivät osaa varoa homoja.
Vaikka Patric on kyllä luterilainen. Rippikoulun kotkan kautta uskoon tullut??
Paljon on jo korjattu homojen valheita mutta he keksivät koko ajan lisää.
Pahimpia homojen valheita ihmiskunnalle on kyllä ollut nämä Jeesus Nasaretilaisen kertomat sadut ja tarinat. Paljon on porukkaa kylmennyt ennen aikojaan niiden vuoksi.
Paavikin on tullut ulos kaapista.
Voi teitä tekopyhiä!
Katolinen kirkko on aina ollut homojen suojelija johtuen juuri siitä, että papeista suuri osa on homoja.
On ollut ja on edelleenkin.
Maailma on aina ollut täynnä homojen valheita.
Taas siellä joku aloittelee valheellista keskustelia homoudesta.
Joo ei millään pahalla mutta löytyy suomenkielisiä käännöksiä joissa sanotaan ettei saa maata pojan kanssa kuin naisen kanssa, eli siis ei saa maata lapsen kanssa. Ihan vaan kääntövirhe tuo on vitun pälli