Tautia pukkaa

Anonyymi-ap

Lokakuussa sain koronan. Kurkku oli kipeä, oli kuumetta, veltto olo ja viimeinen sairausviikko kolmesta meni täydellisessä hajuaistin menetyksessä ja osittaisessa makuaistin menetyksessä.

Toissapäivänä, n. neljä viikkoa koronasta paranemisen jälkeen, alkoi taas ylähengitysteissä tuntua karvastelua. Sitten alkoi yskänpuuskat ja lopulta nousi kuume yli 38 asteeseen. Nyt on taas 37, mutta yskin keuhkoni pellolle ja kurkkukin ihan riekaleina yskimisestä. Taitaa olla nyt olla vuorossa flunssa tai influenssa. Korona todellakin vie vastustuskyvyn joksikin aikaa ja sitten saa helposti muista viruksista taudin. Influenssaan nimittäin en ole koskaan ennen sairastunut ja flunssatkin on olleet lapsuudesta asti lähinnä nenän lievää tukkoisuutta ja yskää ilman kuumeilua.

Rokotettuna saattaisin olla vieläkin kipeämpi. Jopa sairaalahoidossa. Emäntä on kolmesti rokotettu ja sairasti koronan todella kovilla oireilla ja tautia on jatkunut yhtä soittoa jo yli kuukauden. Aika usein hän totetaa, että kunpa ei olisi ottanut niittä piikkejä. Niistä nimittäin aiheutui hänelle myös 5-10% näönmenetys toisesta silmästä, sekä jatkuvia tasapainohäiriöitä.

24

170

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi
      • Anonyymi

        hUOMATKAA videollani jouluruokailu joka on ateististä mässilyä
        SANOKAA EI JOULURUUALLE LISÄÄN EDELLISEENI


    • Anonyymi

      Kolme viikkoa saikkua koronasta huhuh hyvä jos viikko tulee, onneksi olen rokotettu.

      • Anonyymi

        Rokottaminen ei estä sairastumista. Sen on väitetty ehkäisevän 50% teholla kovaoireista tautia ja kuolemaa. Siitä huolimatta moni rokotettu on sairastunut vakavasti ja kuollut. Merkittävä seikka on se, että kuolleisuuskäyrä on lähtenyt jyrkkään nousuun joka kerta uuden rokotuskierroksen jälkeen. Tämän todennäköisesti selittää mRNA-teknologian lukuisat haittavaikutukset.


      • Joo nuo kulkutautimyönteiset onki oma rotunsa. Sairaslomienkin kanssa. Kyllä sitä saikkua irtoaa kun ei ole rokotesuojaa.


    • Anonyymi

      2 viikkoa saikkua koronasta ja jouduin puhutteluun työpaikalla poissaoloista.
      Taidan vedellä itse johtopäätöksiä ja lähteä menemään.

    • Anonyymi

      Itse olen muutaman päivän ollut kipeenä.
      Varsinaista kuumetta ei taida olla, mutta naamassa nihkeä olo.

      Aluksi oli kurkku kipeä. Nenä vuoti oikein kunnolla.
      Sitten alkoivat rajut yskänkohtaukset.
      Mulla on yskänlääkettä, Recipekt, on auttanut.
      On myös jotain flunssalääkettä.

      Tänään olen yskinyt niin, että limaa paukahdellen lohkeilee.
      Hengitys vinkuu ja nitisee. Ihme meteliä kuuluu ylävatsalta.

      Ei ole ruokahalua, pakotan itseni jotain syömään (= pienesti nakertamaan) ja juomaan.

      Jalat on vähän huterat. Olen lähinnä makaillut. En mennyt tänään saunaan.

      • Anonyymi

        Minua rokoteltiin päälle vuosi sitten, sain yht. 3 rokotusta. Neljättä en ole ottanut.


      • Anonyymi

        Ei korona, mutta jotain muuta?

        Meillä ei saa saikkua, jos ei ole kuumetta. Ja eikun töihin muita tartuttamaan.

        Koronassa ei ollut lämpöä kuin just yli 37, silti ihan tolkku pois. Reilu kaksi viikkoa pois, mikä oli liian vähän.
        Koronasta on jo 8 kuukautta, enkä vieläkään ole entiselläni.


      • Anonyymi

        En pysty syömään kuin siten että runsaalla mehulla huuhdon ja nielaisen joitain ruuan paloja kurkkuun. Hyvin vähän muutoin. Pureskelemalla ei ota ollenkaan mennäkseen.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        En pysty syömään kuin siten että runsaalla mehulla huuhdon ja nielaisen joitain ruuan paloja kurkkuun. Hyvin vähän muutoin. Pureskelemalla ei ota ollenkaan mennäkseen.

        Yöllä tuli aivan mieletön yskänkohtaus. Ei tullut loppuakseen, lähes oksensin.

        Otin lääkelasillisen (30 ml) yskänlääkettä (Recipect) ja se helpotti. Luin hetken nettiä ja join kahvia. Oksettavan olon vuoksi oli pakko tulla takaisin makuuasentoon.

        Mulla hengitys vinkuu, nimenomaan uloshengitys. Kun pidätin hengitystä, ei vinkunut yhtään. Kovaa meteliä yöllä, se ääni vaihtaa paikkaansa. Kylkiasennossa alkoi yhtäkkiä kovaäänisesti vinkua ja piipittää toisessa korvassa. Uskomatonta. Tuli mieleen kaikenlaista, esim se piipitys ihmetytti, luonnotonta.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Yöllä tuli aivan mieletön yskänkohtaus. Ei tullut loppuakseen, lähes oksensin.

        Otin lääkelasillisen (30 ml) yskänlääkettä (Recipect) ja se helpotti. Luin hetken nettiä ja join kahvia. Oksettavan olon vuoksi oli pakko tulla takaisin makuuasentoon.

        Mulla hengitys vinkuu, nimenomaan uloshengitys. Kun pidätin hengitystä, ei vinkunut yhtään. Kovaa meteliä yöllä, se ääni vaihtaa paikkaansa. Kylkiasennossa alkoi yhtäkkiä kovaäänisesti vinkua ja piipittää toisessa korvassa. Uskomatonta. Tuli mieleen kaikenlaista, esim se piipitys ihmetytti, luonnotonta.

        Lämmitin juuri mikrossa puolirasiallista (Saarioisten) riisipuuroa.
        Pystyin syömään, vaikka onkin hiukan huono olo.


    • Anonyymi

      EIKÖ JO KIINNOSTA HAKEA TIETOA MITEN VAHINKOA VOI
      LIEVITTÄÄ .
      tietoa kyllä löytyy.

      • Anonyymi

        Ai kusen juomisella paranee korona? Kyllä se edelleenkin tilastoista näkee, että rokotteet auttavat potemaan lievemmän taudin, mutta niiden teho uusiin variantteihin on vain noin 3 kuukautta, eikä silloinkaan ole kovin tehokas.
        Ruotsissa on viikossa nousseet koronatartunnat 60 prosenttia, eli nyt on tulossa se uusin virusversio, joka leviää 4 kertaa nopeammin kuin edellinen.
        Sairaalat alkavat olla kusessa, kun samalla leivää myös lasten RS-tauti ja influenssa.
        New yorkin kaupunki kehotti asukkaita käyttämään maskeja, että nuo kaikki nyt leviävät taudit eivät veisi sairaaloita tukkoon.
        Hyvää joulun odotusta vain.


    • Anonyymi

      Terveystalon työterveyshoitaja saa varmasti jotain bonuksia aina kun määrää sairaita ihmisiä töihin?

    • Anonyymi

      Pahintahan koronassa on se, että vielä ei edes tiedetä, miten ne elimistöön jääneet virusjäämät voivat jatkossa vaikuttaa. Ainakin mielenterveyshäiriöt ovat lisääntyneet, sen huomaa maailmanmenosta. Koronahan vaikuttaa monilla aiheuttaen neurologisia ongelmia.
      Ikävää on myös, jos sen sairastaa monta kertaa, koska silloin voi jo sydäntapahtumien riski nousta.
      Rokote sentään häviää aika äkkiä elimistöstä, sehän on suurin ongelma siin- että ei ole onnistuttu tekemään pysyvämmin vaikuttavaa NRA-rokotetta ja siksi sitä pitäisi yhtenään ottaa uudestaan, että teho säilyisi.
      Toki se rokote pelasti mijoonia ihmishenkiä silloin delta-variantin aikana.

    • Anonyymi

      Tämäkin ketju on poistettu näkymästä etusivulla.
      Miksi?

    • Anonyymi

      Kolera ja tuberkuloosia Ukrainasta.

    • Anonyymi

      Viides rokote otettu koronaa vastaan ja influensa rokote, joka alkutalvi. Ollut mitään lenssuja aikoihin.

    • Onneksi olen ottanut 3 rokotetta, ei ole tarvetta todistella itselleen rokotekriittisten hulluja teesejä, ettei tule ajatelleeksi kriittisesti ja loogisesti omaa ideologiaa

    • Anonyymi

      Taidat olla jo ikäihmisiä kun noin pahoja oireita pukkaa. Itse olen koronan ”sairastanut” kaksi kertaa oireettomana, mutta olenkin vasta alle kuuskymppinen. Rokotteet jätin myös väliin ihan lääkärin kehoituksesta.

    • Anonyymi

      https://fi.sott.net/article/516-Koronatestin-PCR-tekniikan-keksija-PCR-ei-sovellu-tyhjentavasti-diagnosointiin-video-tekstitys-suomeksi

      Älä osta - älä testaa - sinua kusetetaan

    • Anonyymi

      flunssa virus lakioi uudestaan viruksen jolloin perus lääkkeet ei tepsi,

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taas nuoren kuolema

      Vasunmäentiellä paha onnettomuus. Nuori nainen menehtyi. Niiin sydäntä riipaisevaa 😭
      Lapua
      168
      6375
    2. Elikkäs persuissa ovat pahimmat häiriköijät

      Koska sieltä tuli kaikkein kovin ulahdus. Persujen peesissä seuraa kokoomus js hajuraon päässä röhkii kepulaiset. Olipa
      Maailman menoa
      79
      3670
    3. "Skandaali muhii SDP:ssä" - "pelon ilmapiiri vallitsee"

      Puolueen johto on vähintään vastuussa ilmapiiristä, jossa häirinnän uhrit eivät ole saaneet ääntään kuuluviin. Vyyhdin
      Maailman menoa
      112
      3557
    4. Tehomaksu rankaisisi normaalista sähkönkäytöstä

      Energiaviraston valmistelema tehomaksumalli herättää aiheellista huolta erityisesti tavallisten kotitalouksien näkökulma
      Maailman menoa
      75
      2855
    5. Ahdistelu ongelmaa vain vasemmistossa - ei oikeiston edustajissa

      Mutta demarit ovat tunnetusti sivistymättömiä, ja vähemmän fiksuja.
      Maailman menoa
      44
      2420
    6. Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"

      sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni
      Maailman menoa
      58
      2218
    7. Kuinka paljon teillä

      on ikäeroa?
      Ikävä
      120
      1805
    8. Trump asettaa Grönlannin kaappausta vastustaville Euroopan maille 10% tuontitullin

      Suomi mukana näissä maissa. Myöhemmin Trump aikoo nostaa tuontitullit 25%:iin kesäkuun alusta, jos Grönlannin kaappausta
      Maailman menoa
      375
      1284
    9. Sinusta kulta paljastuikin yllättävä

      taito. Vaikuttavaa. ❤️
      Ikävä
      54
      1278
    10. Miksi suorittamisesta tulee

      Miksi suorittamisesta tulee hyvä fiilis? Mitä sillä paikataan? Jollekinhan se voi olla jopa terapeuttista, mutta itse a
      Sinkut
      52
      1035
    Aihe