Tampereen vesi-Suomen isoimmat laskut

Jätevesimaksut jo isommat kuin Helsingissä.

Helsinki jätevesimaksu (alv 24 %) 2,03 €/m3
Tampere jätevesimaksu (alv 24 %) 2,55 €/m3

Pitäisi MOT:n hiukan jo tutkia kyseisen vesilaitoksen toimintaa.
7209
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Ihanan kallista.

Äänestä
  • 🍑🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒🍑

    ❤️ ­­N­­y­­­m­­­f­­o­­­m­­a­­­a­n­­­i -> https://ye.pe/finngirl21#17664989o

    🔞💋❤️💋❤️💋🔞💋❤️💋❤️💋🔞

    Äänestä

Veden jakelu ja sähköverkot ovat molemmat esimerkkejä luonnollisesta monopolista. Ne ovat palveluja, joita sen luonteen vuoksi asiakkaat eivät voi kilpailuttaa.

Ei esim. ole tarkoituksenmukaista tai edes kannattavaa rakentaa kahta tai useampaa rinnakkaista sähköverkkoa, joiden välillä kansalaiset voisivat valita tai tehdä kilpailutusta. Tämä sama koskee myös veden jakeluverkkoa ja viemäröintiä.

Not for profit/non-profit tyyppinen yhtiö olisi varmasti oikea ratkaisu luonnollisten monopolien kohdalla, elleivät ole julkisessa omistuksessa.

Äänestä

Mitä tutkimista siinä on? Kun kokoomus on vallassa on aivan turha mitään muuta odottaa.

Äänestä

Tampere on harvaan asuttu tuppukylä, jossa käyttäjiä on vähemmän per putkimetri.

Äänestä

Uutta puhdistamoa sillä rahoitetaan. Se tarvittiin jotta gryndereille saadaan taas lisää rantatontteja.

Äänestä

Tampereella ja tamperelaisilla on ollut aina ainutlaatuinen suhde luontoon ja vesistöihin. Luontokaupunkina on selvää, että Tampere panostaa todella paljon vedenkäsittelyyn. Tampereella on myös uusitaan tekniikkaa, siinä missä Helsingissä ollaan jo aiemmin siirrytty uuteen teknologiaan. Lisäksi Tampereella on vai puolet siitä maksajamäärästä, mikä Helsingillä on käytettävänä eri toimintoihin. Nämä seikat voivat selittää osaa siitä miksi jätevesien maksut ovat kovemmat.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Jätevesimaksut jo isommat kuin Helsingissä.

Helsinki jätevesimaksu (alv 24 %) 2,03 €/m3
Tampere jätevesimaksu (alv 24 %) 2,55 €/m3

Pitäisi MOT:n hiukan jo tutkia kyseisen vesilaitoksen toimintaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu