Jätevesimaksut jo isommat kuin Helsingissä.
Helsinki jätevesimaksu (alv 24 %) 2,03 €/m3
Tampere jätevesimaksu (alv 24 %) 2,55 €/m3
Pitäisi MOT:n hiukan jo tutkia kyseisen vesilaitoksen toimintaa.
Helsinki jätevesimaksu (alv 24 %) 2,03 €/m3
Tampere jätevesimaksu (alv 24 %) 2,55 €/m3
Pitäisi MOT:n hiukan jo tutkia kyseisen vesilaitoksen toimintaa.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Ihanan kallista.
🍑🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒🍑
❤️ Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#17664989o
🔞💋❤️💋❤️💋🔞💋❤️💋❤️💋🔞
Veden jakelu ja sähköverkot ovat molemmat esimerkkejä luonnollisesta monopolista. Ne ovat palveluja, joita sen luonteen vuoksi asiakkaat eivät voi kilpailuttaa.
Ei esim. ole tarkoituksenmukaista tai edes kannattavaa rakentaa kahta tai useampaa rinnakkaista sähköverkkoa, joiden välillä kansalaiset voisivat valita tai tehdä kilpailutusta. Tämä sama koskee myös veden jakeluverkkoa ja viemäröintiä.
Not for profit/non-profit tyyppinen yhtiö olisi varmasti oikea ratkaisu luonnollisten monopolien kohdalla, elleivät ole julkisessa omistuksessa.
Mitä tutkimista siinä on? Kun kokoomus on vallassa on aivan turha mitään muuta odottaa.
Tampere on harvaan asuttu tuppukylä, jossa käyttäjiä on vähemmän per putkimetri.
Uutta puhdistamoa sillä rahoitetaan. Se tarvittiin jotta gryndereille saadaan taas lisää rantatontteja.
Tampereella ja tamperelaisilla on ollut aina ainutlaatuinen suhde luontoon ja vesistöihin. Luontokaupunkina on selvää, että Tampere panostaa todella paljon vedenkäsittelyyn. Tampereella on myös uusitaan tekniikkaa, siinä missä Helsingissä ollaan jo aiemmin siirrytty uuteen teknologiaan. Lisäksi Tampereella on vai puolet siitä maksajamäärästä, mikä Helsingillä on käytettävänä eri toimintoihin. Nämä seikat voivat selittää osaa siitä miksi jätevesien maksut ovat kovemmat.