Suomen sähköntuotanto ei ole kattanut vuosiin kulutusta.
Juuri tänään 11.12.2022 tilanne on se että tuulen tyyntyminen sammuttaa valot monesta torpasta.
Kaikki reservit ovat käytössä ja kiilusilmäiset idealistit ovat tuhonneet varavoima kapasiteetin täysin .
Sinnittelemme enää Ruotsin kautta tuotavan sähkön varassa.
Hiililauhdevoimalat on räjäytetty maan tasalle. Helsingin hiilivastapainevoimalat on pysäytetty,
Kaasuturbiinilaitoksiin ei ole kaasua.
Puuta ei enää ole poltettavaksi koska vihreät haluavat käyskennellä norjalaispaita yllään metsämaisemassa.
VIHREÄT JA KOMMUNISTIT ovat ajaneet Suomen kylmäksi.
Juuri tänään 11.12.2022 tilanne on se että tuulen tyyntyminen sammuttaa valot monesta torpasta.
Kaikki reservit ovat käytössä ja kiilusilmäiset idealistit ovat tuhonneet varavoima kapasiteetin täysin .
Sinnittelemme enää Ruotsin kautta tuotavan sähkön varassa.
Hiililauhdevoimalat on räjäytetty maan tasalle. Helsingin hiilivastapainevoimalat on pysäytetty,
Kaasuturbiinilaitoksiin ei ole kaasua.
Puuta ei enää ole poltettavaksi koska vihreät haluavat käyskennellä norjalaispaita yllään metsämaisemassa.
VIHREÄT JA KOMMUNISTIT ovat ajaneet Suomen kylmäksi.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Tuo viherkommunisti porukka on pysäytettävä ennenkuin me kaikki , paitsi 5 % elitti, kuolevat pois mutta sehän taitaa tässä hässäkässä olla tarkoituskin.
Kaikki hiilivoimalat on tuhottu viime vuosina. Kiitos Ohisalo. Kiitos iiris suomela.
Nyt maksamme bisnesmiehille 5x aiempaa suurempia sähkölaskuja. Kiitos vihreät.
Väittivät jo 2000 luvun alussa, että huorahallitus olisi maamme loppu!
Vihreiden menestyksen salaisuus https://areena.yle.fi/1-50944357
kohdasta 10:05 eteenpäin.
Kansa kitisee mutta kaduille ei ole valmis lähteen kuin vihreiden rikkaat lapset.Jännä maa.
Elokapina (lue vihreät) jo kaduilla peuhaa ja haittaa tavallisen kansan elämää.
Eikä esim. raija Toiviainen vielä virassa ollessaan välittänyt tästä.
siksi turve piti alas ajaa, koska oli halpaa lämmitämistä muiden vaihtoehtojen rinnalla,
Vihreät ajaa muun kansan ahtaalle, mutta itse ajelee 200 m matkoja taksilla ja vihreällä ulkoministerillä on 400 nousua suihkarilla vuodessa. Siinä CO2 jälkeä riittää koko suvulle vuosiksi
katsokaa peiliin tsuhnakansa, todellisia euroopan hölmäläisiä,
Suomen hallituksen miltei sairaalloinen vimma olla maailman kärkimaa vihreässä siirtymässä kusee oman kansan kintuille. Kunnianhimo on hyvä asia, mutta siihen ei saa pyrkiä väärässä paikassa ja huonoin keinoin. Nyt nähdään energiantuotannossa jo se, miten hätiköityjä ratkaisuja hiilivoiman suhteen on tehty. Otetaanpa vielä huomioon se, millaisissa olosuhteissa elämme, eli talvi voi olla hyvinkin pitkä ja kylmä. Jos hiilivoimaa ei oltaisi ajettu alas ei tilanne olisi ollenkaan niin paha. Tuuli- ja aurinkoenergia ei ole täysin luotettavaa, jos ei tuule, roottorit jäätyy ja aurinkokaan ei paista voidaan kysyä varisinkin vihervasemmistolta, että mistäs sitä energiaa nyt revitään!
Lunta tulee taas hirveät määrät, mikseivät Vihreiden innovaatiot muuta sitä energiaksi, kun muuten ovat tuhonneet toimillaan Suomen energiahuoltovarmuuden.
Vihreät tutkijat lupasivat jo 20 vuotta sitten Suomeen lumettomia talvia, sellaisia ei ole näkynyt. Erityisesti viimeiset kolme talvea ovat olleet erityisen runsaslumisia etelä-Suomessakin. Vähälumiset talvet ovat erittäin harvinaisia nykyään Suomessa.
Joten tutkijoiden tutkimuksiin ei ole mitään luottamista. Taitaa koko Vihreä siirtymäkin olla huuhaa-juttuihin perustuvaa. Innovaatiot ovat tervetulleita toki ja ekosysteemin suojelu, mutta oikealla tavalla, ei millään huuhaa-ennustuksiin perustuvaa vaan oikeaa ja aitoa ekosysteemin suojelua eikä mitään Vihreiden tekopyhää luonnonsuojelulässytystä, kun itse eivät ole valmiita omassa elämässään ja valinnoissaan elämään niinkuin puhuvat ja paasaavat.
"vihreät haluavat käyskennellä norjalaispaita yllään metsämaisemassa."
Se sakki ei ole ikinään oikeita töitä tehnyt.
Ei ole, mutta tukia kyllä osataan lypsää ja euroja jakaa ympäri maailmaa.
Valkoposkihanhet ovat vanhuksia tärkeämpiä ja onhan sekin tarpeellista leikata liikennemerkkien työmiesten munat.
Vihreän petoksen korruptiokonnat laitettava rautoihin.