Sähkön hinta

Jakakaahan eteenpäin! https://youtu.be/bLqdZyt9i8U
281061
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 28

Vanhimmat

En kyllä jaa tuon jankkaajan höpinöitä. Jokainen tekee omat sopimukset ja tämä rouva saa oominsa pitää. Ilmeisesti saa oomilta Halpaa sähköä kun niin kovasti mainostaa. Puhuu sekavia ja rönsyää. Ei me tyhmiä olla.

Äänestä

Minkä vuoksi. Mainostaa Oomia pörssisähköä. Taitaa saada Oomilta alennusta mainoksestaan.

Äänestä

Rikas rouva raukka on huolissaan toisten sähkön hinnasta.

Äänestä

10 748 katselukertaa Ensiesitys 10.12.2022
Videon tarkoituksena on saada kansalaiset boikotoimaan niitä sähköfirmoja, jotka Pohjolan Voima Oy:n kautta omistavat n. 60 % Teollisuuden Voimasta. Teollisuuden Voima Oy on jatkuvasti viivästyvän Olkiluoto 3:n omistaja.

Kyseisillä yrityksillä on sähkömarkkinoilla kaksoisrooli. Ovat omistajia Teollisuuden Voimassa, jonka ydinvoimalahankkeen valmistuminen hillitsisi samojen yritysten järkyttävän korkeita sähkön hintoja. Yrityksillä ei ole siksi intressiä saattaa Olkiluoto 3:sta valmiiksi tulevan talven aikana.

Boikottiin asetetaan seuraavat Pohjolan Voima Oy.n sähkömarkkinoilla toimivat omistajayritykset; Fortum Oy, Helen Oy, Oulun Energia Oy, Kymppienergia Oy, Kokkolan Energia Oy ja EPV Energia Oy.

Em. yhtiöt ovat selvästi muodostaneet kartellin viivästyttämään Olkiluoto 3 valmistumista, jotta voivat rahastaa kansalaisilta ylimääräistä "sähköveroa" yhdessä valtion kanssa. Valtiolle hyöty tulee alv:in muodossa. Moninkertaisesta sähkön hinnasta 10 %:n alv on yli kaksinkertainen summa aiempaan 24 %:n alviin nähden.

Äänestä
  • Tuohan kuulostaa jo petokselta kansalaisia kohtaan. Onko Suomen Valtio tällaisen petoksen takana. Kuuluttakaa mieluummin tämän asian perään. Yksittäinen rouva joka epäselvästi ilmaisee asiansa ja mainostaa Oomia tuntuu vähän epäuskottavalta.

    Äänestä

  • Jos tähän on vähänkin perää niin Lintilältä on asian perään kysyttävä. Totuuden on tultava esille jos näin törkeää touhua pidetään.

    Äänestä

Minkä vuoksi you tube jossa rouva paasaa, on mainoksia välillä. Ei tunnu aidolta.

Äänestä

Purkivat pois hyväkuntoisia hiilioimalaitoksia pari vuotta sitten. Nyt on sähkö kallista ja jopa pula uhkaa. Tämä on vihervasemmistolaisen politiikan tulosta. Yhtä paha asia kuin turvetuotannon alasajo.

Äänestä
  • On näillä persuille vainohahaisuutta kaikkea kohtaan.Mitä tulee turpeella tuotettuun sähköön niin se on parhaimmillaan n.4%luokkaa.Kyllähän nytkin käytetään turvetta yhdessä hankkeen kanssa monessa kunnallisessa lämpölaitoksessa.Ei turpeen käyttö oo kokonaan loppunut vaikka Persut niin väittää

    Äänestä

  • Anonyymi00009 kirjoitti:

    On näillä persuille vainohahaisuutta kaikkea kohtaan.Mitä tulee turpeella tuotettuun sähköön niin se on parhaimmillaan n.4%luokkaa.Kyllähän nytkin käytetään turvetta yhdessä hankkeen kanssa monessa kunnallisessa lämpölaitoksessa.Ei turpeen käyttö oo kokonaan loppunut vaikka Persut niin väittää

    Onneksi on perussuomalaiset.

    Äänestä

  • Vihreille joulu ja kiitoskortti.

    Äänestä

  • Anonyymi00010 kirjoitti:

    Onneksi on perussuomalaiset.

    Taitaa olla lyhyt onni😀

    Äänestä

  • Anonyymi00013 kirjoitti:

    Taitaa olla lyhyt onni😀

    Matti Putkonen presuja johtaa oma puolue SDP.

    Äänestä

Ei mielestäni mainostanut Oomia,Mainitsi,että hän on sen valinnut,mutta mielstäni ei kehoittanut muita,vaan valitsemaan jonkin muun,kuin nuo boikotoitavat.

Äänestä

Että hallitus oikeen kutsuttu koolle neuvotteluihin sähkön hintakatosta.Näin Suomalaisia taas vedätetään luulemaan,että no ompa hyvä,että laskevat hintaa ja orjakansa pitää taas normina 20snt kilowattitunnilta!!!

Äänestä
  • Ei tuo mitään Putin huijaa kansaansa 3c kilovatti hinoillaan. Kuten pommitkin PAHAA SÄHKÖÄ.

    Äänestä

Tämä on sitä kusetusta parhaimmillaan.Ensin kerrotaan että tulee sähkökatkoksia sähkö ei riitä sitten tarjotaan 20 centin hintakattoa.Sinisilmäisinä uskomme että näin on hyvä.Paskan marjat tästä hinnasta tulee muodostumaan jatkossa normaali hinta.Täyttä vedätystä näin Saarikko kerää irtopisteitä ja muu hallitus.

Äänestä

Mutta kansa nielee ja hyväksyy kaiken.Ei nouse kapina ennen ku tupa on pakkasen puolella ja kaapit tyhjiä muonasta.

Äänestä

Katsookapas miten yle sensuroi puhetta.Katso n. 18 min kohdalta.Tää median tila on jo naurettavaa,kuinka se piilottaa totuutta. https://areena.yle.fi/1-50949884

Äänestä

Ukraina sotinut 300 päivää nyt Kiovassa kierrätetään sähköä.Meillä ei ole sodittu päivääkään ja kaikki on saatu persiilleen.

Äänestä

Mitähän tämä informaatio on alkujaan.............oliskohan rajan takaa

Äänestä

Taitaas tulla isompiki ongelma mitä tuloo olkiluotoon.Arto Lauri,joka on työskennellyt kyseessä olevassa laitoksessa on haastateltavana Samuelin kanavalla.On kylmäävää kuunneltavaa.Kantsii kuunnella koko haastattwlu,mutta ainaki tuossa n.17 min.kohdalta,jos ei muute. https://youtu.be/LaUrSgU1PZQ

Äänestä
  • Ei vain tule sähkönhinta esille täällä, kaikkea muuta hömppää kyllä näyttää riittävän.

    Äänestä

14snt kilowattitunnille meinaavat.Halpaa eikö??🤔😵😵😵

Äänestä

Niin siis esittäcät nyt hintakattoa,mutta kahtokaas,ni se on tiietylle kilowattimäärälle.Lopusta maksat hunajaa.Tää on sitä hiilijalanjälkisiirtymistä kohti menevää agendaa,eli et saa kuluttaa liikaa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Jakakaahan eteenpäin! https://youtu.be/bLqdZyt9i8U

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu