Kannttaako armeijaan mennä?

Anonyymi-ap

Moni ihminen varmasti pohtii tätä nuorena miehenä, että kannattaako intti käydä? Minulta ovat monet kaverit kysyneet kannattaako mennä? Vastaus tähän on lyhyesti, kyllä todellakin kannattaa.

Itse suoritin asepalveluksen ihan hiljattain ja voin sanoa, että se on yksi hienoimmista ja siisteimmistä kokemuksista mitä voi nuorena miehenä kokea.

On hetkiä, jolloin intti on ihan paskaa ja haluat vain takaisin kotiin mutta loppujen lopuksi intistä jää ne parhaat muistot mieleen ja parhaimmassa tapauksessa elinikäiset ystävysuhteet.

Intti opettaa ihmiselle kuinka toimia ja elää erilaisten ihmisten kanssa ja tämä on tärkein asia esimerkiksi työelämää ajatellen jossa täytyy tulla kaikkien työkavereiden kanssa toimeen.

Intti termein ”kaveria ei jätetä” koska asepalveluksessa kaikki varusmiehet ovat veljiäsi joiden kanssa taistelet (toivottavasti koskaan ei oikeassa tilanteessa)

Maanpuolustus on myös mielestäni jokaisen miehen ja kansalaisen velvollisuus. Intti antaa myös aselajien laajuuden takia hyviä työkaluja ihmisille jotka ovat aikeissa hakea erilaisiin viranomaistehtäviin töihin. Tämän vuoksi suosittelen lämpimästi intin käymistä, älä mene sivariin vaan suorita asepalvelus.

Itselläni jäi ainakin ainoastaan hyvät muistot mieleen intistä ja ystävät joita en koskaan unohda. Heidän kanssa taistelen milloin tahansa tosi tilanteessa jos on pakko. Intissä ei taistella koskaan itsesi takia vaan kaverin joka on vieressäsi ja maamme puolesta.

Viimeisenä naiset armeijassa hyvä vai huono?

Itse näen asian niin, että se on hyvä asia. Käykää ihmeessä tytöt intti jos maanpuolustus kiinnostaa, älkää pelätkö että ette sopisi sinne. Voin sanoa, että meidän komppaniassa moni nainen oli kovempi henkisesti ja fyysisesti kuin moni mies.

SPOL HONOR 1/22

2

639

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi
    • Anonyymi

      "Maanpuolustus on myös mielestäni jokaisen miehen ja kansalaisen velvollisuus."

      Puolustaa miltä ja mitä? Venäjä ei ainakaan tue lässyhumanismia, ja silä on oikeus aloittaa naapurivaltiota vastaan ennalta ehkäisevät toimet, jos se katsoo maansa olevan vaarassa sen valtion politiikan takia. Kun Itäukrainan venakot huus apua, koska Ukraina terrorisoi niitä pommituksilla, mitä teki Venäjä, ja mitä teki Suomen media - asettui tukemaan Ukrainaa, koska muuuutkin, siis navetan lehmät?!

      Eikö meidän eräs kentsu varoittanut, että kun sota alkaa, käynnistyy myös propaganda kummallakin puolella? Suomi on ottanut osaa Ukrainan sotaan lähettämällä sinne lyhytnäköisesti aseita, ja media polkee tahtia Ukrainan puolesta sen ihmisoikeus yms. rikkomukset salaten! Myös tästä kentsu varoitti - Ukraina ei ole kertonut tappioistaan.
      Jos ja kun Venäjä saa aihetta vallata Suomen, kuten ennustajat ovat varoittaneet, niin mitä luulette, mitä Venäjää vastaan tehtyjä asioita aletaan tutkia ja syynätä?

      On valitettu, että kun on ollut juttua venakoiden tekemistä rikoksista ukreja kohtaan, ja venakkoupseerit ei ole paljoa reagoineet, luuletteko, että samoista rikoksista ois varaa ottaa suomalaisia pois taistelukentältä?
      Kusipäitä löytyy joka armeijasta, ja suurimmat kusipäät on ne, jotka ei ajattele millaisille tyypeille antavat aseet käteen, koska pelkäävät puhua siitä, ettei uskottavuus menisi!

      Me eletään vasta toista vuosituhatta, ja taantumuksellisuus ja idiotismi on saamassa sellaisia mittasuhteita, että uskottavuuden nimissä elottomalle annetaan valta päättää elollisten tappamisesta!

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      98
      6138
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      349
      5597
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      52
      2649
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      104
      2056
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      107
      1768
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      124
      1707
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      19
      1613
    8. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      180
      1267
    9. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      73
      1187
    10. Nuoret hakevat eläkkeelle, vaikka eivät ole olleet vielä töissäkään

      hyvin menee. Pieni vastoinkäyminen elämässä, ja heti masennutaan. Monet alle 30-vuotiaat hakevat työkyvyttömyyseläkettä
      Maailman menoa
      188
      998
    Aihe