Seuraten pitkään niin esimerkiksi Hämeenlinnan seudulla hieno omakotitalon hintaa pudotettu 60 000 eurolla maksaen nyt kymmeniä tuhansia alle 200 000, jossa lämmitysjärjestelmänä maalämpö. Hyvinkäällä hinnat vaihtelee paljon, laatu kovin usein heikkoa erittäin monissa tarjolla olevissa kohteissa joko rakenteellisesti tai/ja sijainniltaan, Hyvinkäällä ehkä parhaiten mennyt kaupaksi kohteet jotka ovat niissä heikkokuntoisissa kohteissa nyt tietysti nekään ei välttämättä mene ihan helposti kun moni niiden hintoja nostanut vaikka yleisesti hinnat laskee, olisikohan kyseessä sijoittaja/sijoittajien "sopupeli" hinnoittelusta kyse(?). Sekin Hämeenlinnan talon on liikaa monenki mielestä koska on niin suuri? Olemme palanneet Suomessa siihen alkutilanteeseen joka oli ennen koronovirusta jolloin yhdellä eurollakaan eivät saaneet monia hyviä kohteita myytyä, nyt on vielä pahempi tilanne kun energiakustannukset ja sähkön hinnat siirtokustannukset ovat mielettömän korkeat vaikka niihin on vähäistä lyhytaikaista tukea saatavana kuulemma kevät talvella? Ensi vaalikaudella tulee varmasti oleen oikein "piruirti" kun valtio uusi oikeistohallitus (ennakoitu äänestysgallupit) ei vähääkään välitä heidän tehdessä säästöleikkauksia!!!!
Monet vielä pyrkii saamaan mahdottomia hintoja kun huomioidaan talon-, kerrostalon-, rivitalon tai muun rakennuksen ikä remonttimäärineen. Myös uudiskohteiden myynti vähentynyt, myyvät jotku niitä noin 0,5%alennuksilla (mitättömällä alennuksella)(?). Joillain paikkakunnilla on koko vuoden ollut uusia asuntoja myymättä jopa uusia omakotitaloja!
Kotisi hinta?
6
136
Vastaukset
- Anonyymi
Korkeimmat kerrostalohinnat ja omakotitalohinnat näyytäisi olevan Ahvenanmaa, Helsingistä vain länsi ja keskusta joitain rannikkoseutuja myös, Turusta aivan pieni alue keskustan seuduilla (turussa ongelmana kuilemma oikein kovat sähkönhinnat), Kauniainen jossa käytännössä monet kerrostalot vaatii kunnostamista, Jyväskylä hirmuisen kallita asuntoja jotka pitkään olleet myynnissä!
Helsingissä merkittävästi hintaan vaikuttavia tekijöitä on millaiseen kouluu vanhemmat haluaisivat lapsensa saada (Munkkiniemi, Munkkivuori, Lehtisaari ovat oletettavasti peruskoulutasoisille kivemmat kuin monissa muissa kaupunginosissa?). Hämmästyttävää on kun ehkä pahamaineisimpiin kuuluviin kaupunginosassa lähellä Sörnäistä on taidelukio johon on ollut korkeat keskiarvot ennen kuin voi teoriassa päästä niin hakijoita riittänyt? - Anonyymi
Suomessa on lukuisia kuntia ja kaupunkeja joissa puretaan jopa kerrostaloja kunhuoneistot eivät mene kaupaksi. Ei tarvitse mennä pitkällekään Hyvinkäältä kun hinnat ovat pudonneet todella alas ( Päijät -Häme) kaupungissakin. Suomen itärajan läheisillä alueilla löytyy muutamalla kympillä suntoja.
- Anonyymi
Joku ihme systeemi tai useampi Suomessa on kun niitä asuntoja pidetään pimennossa. Useillaki paikkakunnilla olisi tyhjillään asuntoja joita ei edes ole tarjolla välitystoimistoilla ilmeisesti näin välitystoimistot onnistuvat pitään hinnat mahdollisimman korkealla? Tuota asiaa ilmeisesti halutaan peitellä koska hyvinki taustalla voi olla alue poliittisia peittelyjä jossa sijoittajat haluavat niin tapahtuvan?
- Anonyymi
Vaikuttaisi jotenki olevan tilanne kalliiden kiinteistöjen suhteen se ehkä niitä alettiin rakentaa siinä toivossa niiden menevän kaupaksi rikkaille venäläisille? Nyt kun on venäläisten varat suljettu eikä heillä ole oikeuksia kuljeskella ainakaan ilman erityistä syytä Suomessa. Nyt kun ei ole niitä rikkaita venäläisiä ostamassa niitä yli 300 neliön omakotitaloja-rivitaloja joissa kuukausikulut (yhtiövastikkeet) noin huikeat 3000-7000euroon niin niiden rakentajilla voi olla ongelmana että eivät pysty rahoittaan uudiskohteiden korjauksia tai saamaan edes kohteita valmiiksi kun on vielä niitä muuttuvia kuluja aika monia?
- Anonyymi
Pitäisi olla edelleenkin yli 300000, mutten ole nyt myymässä. Olen viihtynyt tässä jo kohta 20 vuotta ja viihdyn edelleenkin sen verran hyvin, ettei myyntiaikeita ole. :))
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ootko nainen noin mustis musta
Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t775802- 353191
- 442818
Kauan säkin jaksoit
Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐402112Ajattelen sinua tänäkin iltana
Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin272095Miksi kaipaat
Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?291889- 1021888
- 1771847
Mietin tässä T....
Oletko jo kesälomalla.?Keli on ihanaa, ja sinä nautit veneilystä.... Edelleen käyt mielessä.... En ole unohtanut sinua..241508Askanmäessä Huippu esitys
Kävimme Ystävien kanssa Askanmäen kesäteatterissa. Kaikki tykättiin esityksestä aivan valtavasti. En varmaan koko vuonna171278