Tuo otsikko on myös Helsingin sanomien 12.12.2022 artikkelin otsikko.
Edelleen:
"Marraskuun viimeisellä viikolla Suomen tuulivoimalat tuottivat sähköä vain noin kahdeksan prosentin suhteessa niiden asennettuun nimellistehoon. Se on surkea tulos."
Eikä siinä kaikki:
"Pääasiassa tuotannon pienuus johtui tyynestä kelistä, mutta marras-joulukuun vaihteessa myös pakkasen ja korkean ilmankosteuden aiheuttama jäätäminen vähensi tuotantoa. Kun raskasta jäätä on tarpeeksi, voimalan automatiikka pysäyttää roottorin kokonaan."
Eivät sovellu Suomen olosuhteisiin ja Suomi on pulassa näiden "tuulivoimaloiden" kanssa. Kuten lehdessä vielä todetaan tuulivoimasta: "Epävarmuus on sen luonne."
Tuulivoimasta riippuvuus riskialtista
11
337
Vastaukset
- Anonyymi
Lapsikin tajuaa että yhteiskunta ei toimi ellei sähköä ole tasaisesti aina saatavana.
Siksi Tuulivoima on turha voima ellei ole sille varastoja tai varavoimaa.
-sp- Anonyymi
Tekniikkaa vähänkään isompien sähkömäärien varastoimiseen ei ole.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tekniikkaa vähänkään isompien sähkömäärien varastoimiseen ei ole.
Siksipä sähköä pitääkin tuottaa jatkuvasti.
Ehdotan, että kaikki työttömät laitetaan polkemaan generaattoreihin kytkettyjä, polkimilla varustettuja "pyöriä", joista sähkö siirtyy verkkoon.
Kaikille tuottokiintiö, joka täytettävä, tai muuten tukia ja avustuksia leikataan. - Anonyymi
😋😍😋😍😋😍😋😍😋
😋 Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#17666525M
🔞💋❤️💋❤️💋🔞💋❤️💋❤️💋🔞 - Anonyymi
No, entäs aurinko energia Suomessa talvella ? orimattilassa yksi monista "aurinkopuistoista" tulossa, 200ha peltoa aurinko kennoille ?
Missä on piiperöt ja elokapinalliset kun "hiilinielua" menetetään noin paljon.
Metsäkoneisiin köytetään itseään kiinni ettei kaadettaisi , vaikka se kasvaa uudelleen. Tuossa aurinkopuistossa ei koskaan kasva mitään. - Anonyymi
Tuulivoimassa viher piiperöt näkee VAIN sen tuottaman energian - ei lainkaan sen rakentamiseen/ siirtoverkkoon tarvittavien kymmenien tonnien metallien louhimisen tarvetta
- Anonyymi
Samaan aikaan tuulivoima tuottanut yli 2500mw liki joka päivä ja tälläkin hetkellä 3500mw vaikkei siihen ole edes panostettu kunnolla.
- Anonyymi
Mitä tarkoitat, ettei tuulivoimaan ole panostettu kunnolla?
Määrän lisääminen ei poistaisi sähköpulaa tuulettomina päivinä. Myöskään laatuun panostaminen ei auta, kun mylly ei pyöri ilman tuulta, vaikka olisi kuinka hyvä.
- Anonyymi
Juu. Tuulivoimalla ei nykyistä sähköpulaa ratkaista. Ei auta, vaikka meillä olisi kuinka paljon tuulimyllyjä, jotka eivät pyöri silloin kun sähköä tarvittaisiin.
Ne, jotka tämän ongelman meille aiheuttivat, pitäisi saada vastuuseen. Maallemme on aiheutettu massiivinen vahinko ja energiagriisi ajaa meidät pitkäakaiseen taantumaan ja lamaan. Poliitikot ovat vielä hiiren hiljaa ja syyllisiä löytyy kaikista puolueista, mutta tilanne tulee eskaloitumaan vielä niin, että päitä putoaa...- Anonyymi
Sattumaenergialla on huonot puolensa jotka tiedetään alan ammattilaisten parissa. Pulmana on miten saada ns. viherpoliitikot uskomaan näihin faktoihin.
- Anonyymi
Nytkin aurinkovoima hakkaa tuulivoiman selvästi. Kun ei tuule niin aurinko paistaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 15210997
- 525250
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html452463- 302153
Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia131721Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,421584Tiedän kuka sinä noista olet
Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta311270Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v351196Daniel Nummelan linjapuhe 2025
Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo92935TÄSTÄ TAITAA TULLA SUOMEN HISTORIAN SUURIN USKONNONVAPAUDEN OIKEUDENKÄYNTI.
Sinun täytyy hyväksyä se että jos sinä vetoat uskonnonvapauteen, silloin sinun tulee antaa myös muille vastaava vapaus o317902