Kisojen parasta ja viihdyttävintä kiekkoa pelasi venäjä. Loistavia yksilöitä ja kerrankin joukkue pelasi yhteen vain kauneusvirhe kanadaa vastaan vei heiltä mestaruuden.
Suomen sijoituksen vei huono maalivahtipeli ja valmentaja jolta puuttuu auktoriteettia.
Suomen sijoituksen vei huono maalivahtipeli ja valmentaja jolta puuttuu auktoriteettia.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Venäjän hyökkäyspeli oli kisojen ehdottomasti parasta, puolustuspeli maalivahtipeli taasen jopa kehnoa. Tällä yhdistelmällä se kolmas tila 'oikea'.
Suomen sijoitus oli materaaliin nähden kohdallaan.
Kyllä tässä on pitempiaikaisen alamäen merkit ilmassa. Huomion arvoista on se, että kaikki johtoportaassa ovat tyytyväisiä tulokseen.
Tyypillistä. Se että noteerataan kisoista vain ne hyvät asiat ja onnistumiset, ja kaikki epäonnistumiset lakaistaan vaan hyssytysten kera "maton" alle ei kehitä joukkuetta yhtään.
Tietysti on tunnustettava tosiasiat. Venäjän mahtavista pelaajamassoista putkahtaa superlupauksia suomeen verrattuna huimasti enemmän. Ja kun emme voi kilpailla määrällä on panostettava laatuun. Tällä hetkellä se ei kyllä siltä näytä.
Vai massoista? Tilastot kertovat että Suomessa on enemmän harrastajia, kaukaloita, rahaa (viime 3-4v. laskematta). Tosiasia on vain se, että Venäjällä on parempi valmennus. Suhtautuminen jääkiekkoon on täysin erilainen. Suomessa ei pelata jääkiekkoa kun tärkeät ottelut. Valmentaja käskevät mitä lapen on tehtävä. Ei saa sooloilla.. tehdä harhautuksia. Pitää vain pelata suoraviivaisesti ja VIRHEETTÖMÄSTI. Lopputulos on, että pelaajat alusta asti pelkäävät harhauttaa ja pitää hauskaa kentällä. Pelataan vain tylsää peliä. Venäjällä suhtaudutaan eri tavalla. Lapset pelaavat jääkiekkoa ilman tuomareita ja valmentajia. Todella vähän harjoituksia - paljon aikaa harjoitella pelin aikana kaikenlaiset temput. Asiat ovat täysin eri tavalla. Suomi synnyttää roboottipelaajia. He osaavat laukkaa, luista... osaavat hyvin kaiken mitä heille on opetettu. Oppivat kurin. Venäjällä leikitään kentällä ensimmäiset vuodet. Annetaan pelaajan kehittyä kykyjensä mukaan. Sanoisin, että venäläiset nauttivat enemmän pelistä kuin Suomalaiset.. mutta eivät tavallisesti pysty sopeutumaan elämään. Kun ei huvita - ei pelata. Suuri osa huippunuorukaisesta jättää harrastaksen kun tulee aika aikaistua. Venäjällä tätä kutsutaan vapaudeksi - Suomessa taas tätä ei kunnioiteta. Suomalaispelaajat ovat tottelevaisia valmentajilleen.. mutta se ei vain riitää kun on niin suuri ero taidoissa. Toisaalta kun venäläistä ei huvita pelata niin ei pelata lainkaan.. silloin sen peli on äällöttävä.