Onko Väliaho ja Meriläinen nyt tyytyväisiä vaikka nainen loukkaantui?
Sitä saitte mitä tilasitte.
OTP:n uudet bussit eivät liikkuneet ovet raollaan...
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/naisen-kasi-jai-bussin-oven-valiin-oulussa-raahautui-hetken-perassa-sai-vakavia-vammoja/8590710#gs.l17elz
Sitä saitte mitä tilasitte.
OTP:n uudet bussit eivät liikkuneet ovet raollaan...
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/naisen-kasi-jai-bussin-oven-valiin-oulussa-raahautui-hetken-perassa-sai-vakavia-vammoja/8590710#gs.l17elz
Vastaukset 30
Vanhimmat
Eipä mainittu liikennöitsijää...
Aikoinaan OTP:n kaikki mahdolliset asiat kerrottiin aina liikennöitsijä mainiten.
Matukuski ? ?
Turvalaitteet ohutettu koska ne hidastaa liikkeelle lähtöä sulake poistettu
Asintuntijan
Haiskahtaa Koskilinjojen Kabusilta tai joltain niistä ikivanhoista lahtelaisilta.
Vanhat romut liikkuu vaikka ovet olisi auki. Oulu on todellakin teknologian edelläkävijä tässäkin asiassa.
Joukkoliikenneväylät on kuin pottupeltoja ja pysäkeillä autot pomppii välillä pysäkkien puolellekin. Niitä höylätään kovin harvoin.
Tuostapa muistuikin Göteborgin bussit vuosilta 1969 ja -70. Jarrut oli aina automaattisesti päällä aina, kun bussin ovet oli vähänkään raollaan. Ei vain olla osattu tänne matkia - tätäkään, aikaahan onkin kuluut jo pian 60 vuotta tuosta, mutta siis EI olla osattu!
Kumpi venyy pitewmmäksi jappasuksi, tämä vai Hailuodon sillan saanti?
Solisoliratti Meriläinen lienee tyytyväinen kun uudet bussit saatiin pois Oulusta ja museokalusto tilalle.
Väliaho varmaan ehdottaa sankkereita moisesta kolttostelusta?
Nyt on jo alkaneet valehtelemaan ja oikein urakalla. Museoautoissa kun ei ole pysäkkijarruja eikä ovenreunustunnustelijaa... ovi litsaa kunnolla jos jäät väliin.
OULUN seudun liikenteen joukkoliikennepäällikkö Helena Väliaho kertoo, että kalustovaatimuksiin on kirjattu vaatimus tämän kaltaiset tilanteet estävästä turvamekanismista.
”Kun matkustaja on poistumassa bussista ja ovi on sulkeutumassa automaattisesti, mekanismi tunnistaa, että välissä on joku ja ovi avautuu uudelleen”, Väliaho sanoo.
https://www.hs.fi/kotimaa/art-2000009262562.html
Kuitenkin on OTP: n auto saatu kuvituskuvaksi...
Bussikuskit ei tunnetusti osaa peruuttaa tai katsoa peileistä. Ei olla hereillä ratissa. Monimutkasta hommaa. Olisko aika siirtyä hepan malliin ja lopettaa lipunmyynti. Tarkastajat kierroksille. Kerkeäisi kuskitkin keskittyä olennaiseen.
Vain idiootti kuski jättää katsomasta oikean puoleiseen taustapeiliin pysäkiltä lähtiessään. Aina pitää tsekata ovatko matkustajat päässeet ulos turvallisesti.
Vain Koskilinjat liikennöi Maakotkantiellä.
Bussikuskit ajavat myös törkeästi päin punaisia. Olen tämän havainnut hyvin monta kertaa. En ole vielä ilmoitellut firmalle. Pitäisikö.? Aikuiset osaa kyllä varoa näitä, mutta nuoret ja lapset ei. Kyllä on bussikuskien moraali ja ammattitaito pahasti hukassa. Entäs työnantajan?
Sama havainto tehty varmaankin yli 10 v sitten Hellsinsgissä. Oulussa en ole bussilla ajellut ainakaan 30 vuoteen eivätkä varmaan ottaisi kyytiinkään, kun olen niin rikas, että oikealla rahalla kyytini mkasaisin enkä millään rahattomien kepulikonsteilla.
Koskilinjat on oulun joukkoliikenteen suosiossa, oikeat sokerivälit. Heidän mielestään oli varmaan matkustajan vika kun jätti kätensä oven väliin eikä poistunut bussista riittävän rivakasti.
Meriläinen oli Koskilinjojen taukokopilla 20.1. 2023 muka palautteita kuulemassa. Oikeasti siis lähinnä ääniä kalastelemassa...
Saikin aika tujut palautteet. Entiset Otp:n kuskit ei tykkää sosialistista, joka ajoi heidän työnantajansa konkurssiin. Useimmille jäi palkkasaatavia ja kesälomat / talvilomat paloi. Lisäksi joutuvat nyt ajamaan ns. uusina kuskeina ja resuilla museoautoilla, vieläpä samoja linjoja.
Onko tuokaan ollut koskaan oikeissa töissä?
Meriläinen Joni, järjestökoordinaattori, merkonomi, Oulu
https://oulu.sdp.fi/eduskuntavaalit-2023/eduskuntavaaliehdokkaat/
Joukkoliikennejaoston puheenjohtaja.
"Jos Oulun kaupunki tilaa A-laatua ja saa B-laatua, sitä ei voida hyväksyä, jaoston puheenjohtaja Joni Meriläinen toteaa."
Joukkoliikennejaoston päätös purkaa Oulun Taksipalveluiden liikennöintisopimukset oli yksimielinen.
https://www.oulunjoukkoliikenne.fi/uutiset/-/asset_publisher/2fVr/content/joukkoliikennejaosto-oulun-taksipalvelut-oy-n-liikennointisopimukset-puretaan
P.S. Nyt sitä B-laatua vasta riittääkin 2 vuotta!
Kyllä Kabusit ovat C-laatua, romis olisi niiden oikea määränpää.
Kaupungin rähjäisimmät, ruosteisimmat ja likaisimmat bussit ovat Koskilinjojen Kabuseja. Ja niitä on paljon. Väliaho sai mitä tilasi.
Niillä romuilla mahtavat ajaa pitkälle syksyyn saakka. Kiinasta on pitkä matka Afrikan ympäri ja sähköbussit on kuulemma kaukana tulossa kohti Eurooppaa.
Uusi logo on kuin Kotivaran makkaramainos. Minkäs värin antaisit näiden 3 päivän perusteella Nobinan aloituksesta?
https://www.ouka.fi/sites/default/files/archived_documents/18097393_OSL_lanseerauspresentaatio2022.pdf
Koska sankkereita jaetaan kun sakki matkustaa ilmaiseksi ja autot ajaa ns. ruotsalaistuntumalla.
Vai makkaramainos onkin logona?
Brändiuudistuksessa haetaan selkeyttä myös aiemmin ympyräkuvion avulla viestittyihin vyöhykkeisiin. Jatkossa ne esitetään alueina, jotka havainnollistetaan tarkemman kartan avulla.
Muutokset vaiheittain
Brändityön kokonaiskustannusarvio on 250 000 euroa. Se pitää sisällään myös mobiilisovelluksen kehitystyön ja verkkosivu-uudistuksen.
https://www.kaleva.fi/onnikat-saavat-kylkeensa-sinista-savya-tulossa-myo/4902313
250 000 € pistettiin kuskien makkaralogorätteihin ja autojen teippauksiin. Nyt on kaikilla yhteinen sävy, piispojen ja homojen väri... Ouluhan se on Suomessa homojen mekka!
Ja silti kuskit ruikki kusella puskiin ja naiset kyykkii missä ilikiää... naisten osuus näkyy pyyhepapereista. Miehet ei juuri klunssiaan kuivaile puskaruikuillaan.
Nykyään Oulun bussit kulkee missä sattuu. Nobinan autoja on nähty eri puolilla kaupunkia ja varsinkin 5 linja tuntuu seikkailevan milloin Heinäpäässä, Heikkilänkankaalla ja jopa ojassakin. Usein niitä on 2-3 samaa numeroa peräkkäin ajamassa.
Väliaho ja Meriläinen lienevät hyvinkin tohkeissaan saavutuksistaan. Penaltia tullee ja sankkereita jaettanee kuten sille konkurssiin ajetulle liikennöitsijälle. Vuorot ajetaan miten sattuu ja seurantalaitteet ei meinaa toimia. Niistä virheistä lätkäistiin peräti 600 000 € sakot muutama vuosi sitten kaatuneelle firmalle. Koronasakot päälle, eli liki miljoona yhteensä ja jopulta sanottiin 7 vuoden sopimus irti.
Väliaho lienee ennätysten haltija lajissaan Oulun kaupungin viranhaltijana, mitä tulee konkurssiin ajetun bussiyhtiön konkurssipesästä ruinatuista saatavista Oululle. Summahan oli noin 20 miljoonaa €. Kovin kallista oli väliaikaisen liikenteen järjestäminen näille, osin samoille linjoille, jotka nyt sekoilevat pahasti. Saivatkohan pesästä mitään?
Kaupungille olisi tullut paljon halvemmaksi siirtää Väliaho vaikka lakaisukoneen kuljettajaksi.
Väliaho oli aiemmin Ruskossa "paskavuoren valtiattarena". Siellä ei ihmeitä päässyt sattumaan, edes vahingossakaan.
Vikkelä viranhaltia, joka kävi itse tarkastamassa jopa erään linja-auton STOP-napit auton ajaessa Oulun keskustastan kautta Tuiraan päin
Tämä mahtaa johtaa kilvassa "kalleimmat töpeksijät viranpuolesta". Kyllä 20 miljoonaa euroa on saavutus lajissaan.
niin monta akkaa pojilla ollut, etteivät huomanneet että yksi jäi oven väliin.
Semmoisesta porukkaa nää Lestat on. Värvätään pystymetästä sakkii asiakas turvallisuudesta piittaamatta
Lestanttien pyörittämähän toi Oulun liikenne on nii niihin kannattaa suunnata syyttävät sormet vahingoista
Joku asennevamma Oulun bussikuskeille tulee työssään. Vilkulla varataan nouseminen takaisin tielle heti, kun bussi kaartaa vasta pysäkille. Tiukoissa mutkissa bussi oikee vastaantulijan kaistalle ja bussikuskit eivät välitä osuuko toiseen autoon vai ei. Jos oletkin jo aivan nokatusten, niin kuskit vain hermona levittelevät käsiään. Nuorille ovat lähes aina tylyjä. Jne
## Tiukoissa mutkissa bussi oikee vastaantulijan kaistalle ja bussikuskit eivät välitä osuuko toiseen autoon vai ei. ##
Miksi Oulussa pistetään bussireitit kiertämään liian kapeita tieosuuksia? Linja 2 ja Savottatien loppupää tai Ritaharjussa Ritakierros ovat älyttömimmät esimerkit. Toki väliin mahtuu Pesätien lenkki, jossa bussitkin ajoi nokkakolarin.
Tiukoissa mutkissa pitkä auto vaatii tilaa ja aikataulut on älyttömän kireitä. Mitäpä sitä muuta voi, viisaampi väistää ja harva haluaa rysäyttää bussin keulaan, olipa oikeassa tai ei.
Vessat tulisi hetkessä kun kaikki kuskit kävisi pokkana kusella Oulun kaupungintalon patsaskaaren kylkeen. Ja sitten muutaman päivän totaalinen lakko päälle. Kumman vaiti on AKT ollut nykyään. Ennen vaaleja oli kovastikin PAINAVA SYY ja 3 päivän lakolla saivat kymmeniä uusia jäseniä liittoon. Siis maksuorjia vailla mitään hyötyä.
https://www.sak.fi/aineistot/painava-syy
Eikä tule Oulun kuskeille vessoja.
https://www.kaleva.fi/bussikuskit-pettyivat-kaupungin-paatokseen-kuljett/11016231
Kulttuuripääkaupunki Oulu 2026, ja linja-autonkuljettajat käyvät puskassa kusella ja jopa paskalla.
Joo, todella loistavaa päätöksentekoa taas Oulussa!
Julkinen liikenne on aina ollut joku välttämätön paha jota ei ole välitetty kehittää yhtään. Siksi kuskitkin on voitu hyvällä omallatunnolla voitu unohtaa.