Parlamentti äänesti selvin luvuin korruptiosta epäillyn Eva Kailin erottamisen puolesta. 625 parlamentin jäsentä kannatti Kailin erottamista tehtävästä. Vain yksi vastusti.
Belgian poliisi on pidättänyt kuusi ihmistä epäiltyinä korruptiosta, rahanpesusta ja rikollisjärjestön toimintaan osallistumisesta. Yksi heistä on varapuhemiehen tehtävästä nyt erotettu Kaili.
Kailin asianajajan mukaan Kaili on syytön.
Lahjonnasta epäillään jalkapallon MM-kisat järjestävää Qataria. Kaili on puhunut myönteisesti Qatarista, vaikka maa on joutunut ankaran arvostelun kohteeksi etenkin ihmisoikeusrikkomusten takia.
Kyseessä on koko parlamentin historiassa poikkeuksellinen korruptioepäily.
Lähteet: Reuters, STT
EP erotti Kailin äänin 625-1!
8
171
Vastaukset 8
- Anonyymi
Vaikuttaa siltä,että korruptio innostaa vain EU-vihaajia!
- Anonyymi
lycka till sosialisti
- Anonyymi
Nämä kaikki EU:n sosialistisesta ryhämästä siis sosiaalidemokraatteja. Mitä nämä sosialistit oikein on tehneet ja mihin ne on kerännyt rahoja?
- Anonyymi
Kumman vaisu Ursula?
- Anonyymi
Vastoin EU-vihaajien jatkuvia valeita EP:n äänestyspäätös todisti tiukan
halun toimia kaikkea korruptiota vastaan.
EU-vihaajathan korruptiosta riemuitsevat,ei muut.- Anonyymi
Oikeudenkäynti selvittää asian oikean laidan.
EU-vihaajat tulevat pettymään,mutta jatkavat valehteluaan.
- Anonyymi
Silmän lumetta kun EU korruptiossa
on kysymys jäsenmaiden jäsenmaksujen
miljardi euron siirroista saksaam,ranskan,
italiaan ja espanjan talouksien parantamiseen!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Anteeksi arkuuteni
Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän531067Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?
Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll221050Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.
https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl514838- 50824
- 46735
- 37659
Tykkäätköhän vielä minusta?
Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin30616Vihervasemmistofeministinaisasianaiset
Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE181605Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?
Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan61596Olet ihana
Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩❤️👩❤️😼😘37560