Vastuunottaminen erinäisistä asioista

Anonyymi-ap

Antaisitko alkoholistin vastuulle kuolinpesän asioita hoitaakseen.. Esimerkiksi perunkirjoitusta pitävään henkilöön yhteydenoton tai valtuutus pankkiasioita hoitamaan...Ei, en suosittele nimittäin henkilökohtainen kokemus on ettei alkoholistin vastuulle voi näitä asioita antaa. Ties vaikka päihteiden rahoittamiseen menee ja ottaa rahat kuolinpesän tililtä.

3

128

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Niinpä, ja silti meillä Suomessa on arviolta 300.000 - 500.000 työssä käyvää ihmistä, joita yhdistää vakava alkoholiongelma ja he ovat siis alkoholisteja.
      Näitä ihmisiä on kaikissa eri ammattiryhmissä aina kansanedustajista betoniraudottajiin, rekkakuskeista opettajiin, kaupan kassoista pappeihin ja lääkäreistä eri alojen yrittäjiin.
      Nämä tekevät työssään vaativiakin ratkaisuja, ja saattavat silti olla humalassa tai krapulassa.

    • Anonyymi

      Kun olin aikoinaan ns. alkoholin vallan alla, en olisi edes ottanut itselleni mitään vastuullista tehtävää, vaikka joku olisi pyytänyt.
      Sen tajusin itsekin itsestäni, etten olisi pystynyt hoitamaan sellaisia juttuja.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?

      Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k
      Maailman menoa
      146
      4824
    2. Voiko normaali ihminen ryhtyä vasemmistolaiseksi?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      184
      3923
    3. SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa

      SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah
      Maailman menoa
      116
      3604
    4. Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia
      Maailman menoa
      43
      2911
    5. Mitä ajattelit kun näit

      kaivattusi ensimmäisen kerran? xd
      Ikävä
      138
      1876
    6. Nyt meni lopulliset lämmöt.

      Alan käyttäytymään yhtä kylmästi miehiä kohtaan kuin mua kohtaan on käyttäydytty ja vain käytetty viimeiset pari vuotta
      Sinkut
      41
      1673
    7. Onko erityinen paikka jossa haluaisit nyt olla

      Onko joku spesiaali lempipaikka missä mieluiten olisit?
      Ikävä
      59
      1330
    8. Orpo loukkaantui fasismiin viittaavasta sanavalinnasta

      Mutta miksi loukkaantui? Orpohan on tehnyt yhteistyötä fasistien kanssa jo vuonna 2019, siis jo neljä vuotta ennen loukk
      Maailman menoa
      26
      1299
    9. Sulla on avaimet ja keinot

      Jos haluat jatkaa tutustumista. Itse olen niin jäässä etten pysty tekemään enää mitään. Pidempi keppi johon on helpompi
      Ikävä
      21
      1271
    10. Meitä ei tule

      Koska periaatteemme ovat rakkautta vahvempia. Tämä on siis koettelemus, jonka tarkoitus on vahvistaa meitä yksilöinä 😌
      Ikävä
      23
      1213
    Aihe