Pääoman omistaja ei tunne veljeyttä.
Pääoman veljeys
8
267
Vastaukset
- Anonyymi
"Kuopiolaisella työmaalla on paljastunut härski alipalkkaus, kertoo Rakennusliitto tiedotteessaan.
Naulankanta Oy:n alihankkijana raudoitustöistä vastaavan Finecpol Oy:n ulkomaalaiset työntekijät tekivät jopa 250 tuntia töitä kuukaudessa. Heille maksettiin liian pieniä ylityökorvauksia, eikä työehtosopimusten yleiskorotuksia huomioitu palkoissa.
Myös päivärahat jätettiin maksamatta työntekijöille, jotka tekivät Kuopiossa reissutöitä pääkaupunkiseudulta. Työntekijät ovat kotoisin Puolasta ja Ukrainasta."
https://yle.fi/a/74-20008509
Ukrainalaisten hädästä hälistään mutta kun työvoima tulee sieltä niin ainoa eväs on palkka-ale. Rakentajien ammattiliitto puuttui peliin ja ulkomaiset työntekijät saivat oikeutta - Anonyymi
Toista se oli Neuvostoliitossa, tuossa leivän ja hunajan paratiisissa, jonka mallia suomalaiset kommunistit ajoivat Suomeenkin ase kädessä valtaa kaapaten.
https://areena.yle.fi/1-50277839 - Anonyymi
Kommunisteilla on päähänpinttymänä jokin "ikuinen onnela maanpäälle" joka toimii ilman rahaa kun raha käy tarpeettomaksi. Palsatalla on yksi kommunisti (Partacus) on monopolisoinut häikäilemättömästi ja ominut itselleen koko kommunistien totuuden ja esiintyy palstalla kuin kukkona tunkiolla selitellen sitä taikka tätä kommunismista. Muut kommunisti-suuntaukset tykkäävät tällaisesta varmasti kyttyrää, heidän pitää ryhdistäytyä ja alkaa kirjoitteleen omia totuuksiaan.
- Anonyymi
Pääoman veljeys voidaan mitata.
Karl Marx: Pääomaa ei sijoiteta muussa merkityksessä kuin voiton saannin puolesta.
Pääoma ei tyydy keskimääräiseen voittoon. Se tahtoo saada omistajilleen maksimaalisen voiton.
Tähän perustuu työväen palkkojen pitäminen mahdollisimman alhaisella tasolla.- Anonyymi
Työväen palkat alas kuten Kiinassa...? Tyhjiä sanoja riittää ilman mitään katetta kommunismin paremmuudesta. Romahti jo 1991. Ei mitään uutta auringon alla.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Työväen palkat alas kuten Kiinassa...? Tyhjiä sanoja riittää ilman mitään katetta kommunismin paremmuudesta. Romahti jo 1991. Ei mitään uutta auringon alla.
Herranen aika. Kiinassa työväen palkat ja sosiaaliturva nousee kohisten. Maa noudattaa uutta talouspolitiikkaa. Sen ainekset laati aikoinaan V.I. Lenin. Sosiaalisen sektorin rinnalla sallitaan yksityisen pääoman toiminta. Miksi. Alikehittynyt valtio ei voi hypätä suoraan sosialismiin.
Kiina on todistanut etevämmyytensä. Se ei ahdistele muita valtioita. Kiinan kauppasuhteet toimivat ympäri maailmaa. Läntinen kapitalismi häviää joka päivä markkinoita Kiinalle. Siitä niiden kiukku. Kapitalismin napa USA on kohdannut aseettomasti toimivan Kiinan menevän edelle. Siitä kiukku.
Sitä paitsi Kiina on avaruusvaltio.
- Anonyymi
"Pääoma ei tyydy keskimääräiseen voittoon. Se tahtoo saada omistajilleen maksimaalisen voiton."
Tämä toteutuu parhaillaan Yhdysvalloissa kauppasotana Eurooppaa vastaan.
Palkkatyöläisten verovaroja siirretään yksityisyrityksille. Amerikkalaiset yhtiöt saavat kepulikonstilla markkinaedun. USA vie Eurooppaan mutta EU seisoo paikallaan. Yhdysvaltain ja EU:n alkama kauppasota todistaa ettei pääoma tunne isänmaata.
Kaikenlaiset kepulikonstit ovat sallittuja.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.567835Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut
Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m675931Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,675426Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot515323Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1084642Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo1082359Ei välimatka meitä erottanut
Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e41261Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!
Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol51203Kohta taas mesikämmeneen
Onneksi kaupunki ostaa mesikämmenen, niin päästään taas tekemään rahaa381056Olin ihan varma että sä olet se oikea
Tunteet kuitenkin kuoli käyttäytymisesi johdosta. Hyvin tehty jos oli tarkoituskin. Oppia ikä kaikki ja jotkut ei opi ko471042