Yle ja HS: Ambulanssit eivät ole päässeet Jorvin sairaalan päivystykseen 10 päivään
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000009264989.html
"Husin yhteispäivystykset ovat ruuhkautuneet pahasti.
Helsingin ja Uudenmaan sairaanhoitopiirin (Hus) yhteispäivystykset ovat pahoin ruuhkautuneet, sillä potilaat eivät pääse päivystyspoliklinikoilta eteenpäin jatkohoitoon.
Yhteispäivystyksissä hoidetaan vain äkillisesti sairastuneet ja kiireellistä hoitoa vaativat potilaat, joiden hoito ei voi odottaa oman terveysaseman avautumista. Kiireellisen hoidon tarpeessa olevat potilaat hoidetaan ensisijaisesti päiväaikaan terveysasemien kiirevastaanotoilla.
Ylen mukaan erityisen paha tilanne on Jorvin sairaalassa Espoossa, jonka yhteispäivystykseen ei ole Hus Akuutin toimialajohtajan Maaret Castrénin mukaan voitu kymmeneen päivään tuoda yhtäkään potilasta ambulanssilla, koska päivystys on ollut liian täynnä. Tämä on tarkoittanut muun muassa sitä, että muualle suuntaavien ambulanssien ajomatkat pitenevät.
– Tilanne on ihan oikeasti kammottava. Olemme ikään kuin suuronnettomuustilanteessa koko ajan, Castrén totesi HS:lle."
Mikä aiheuttaa suuronnettomuustilannemaisen ruuhkautumisen, koronako?
Sairaaloissa suuronnettomuustilannemainen ruuhkautuminen?
35
129
Vastaukset
- Anonyymi
Vanhojen kuhien joukkoinvaasio päivystykseen.
- Anonyymi
Rokotepiikitetyt sairastaa, ja piikkipassittomat hoitajat on potkittu ulos.
Piikitetyt hoitajat sairastaa, ei ole ketään hoitamassa rokotehaittapotilaita. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Rokotepiikitetyt sairastaa, ja piikkipassittomat hoitajat on potkittu ulos.
Piikitetyt hoitajat sairastaa, ei ole ketään hoitamassa rokotehaittapotilaita.Noin tuo varmaan menee. Samaa veikkaan.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Rokotepiikitetyt sairastaa, ja piikkipassittomat hoitajat on potkittu ulos.
Piikitetyt hoitajat sairastaa, ei ole ketään hoitamassa rokotehaittapotilaita.Sanoo lettutieteen vihtori.
- Anonyymi
Korttitalo sortui
- Anonyymi
Ja luteet vielä kaupan päälle. SDP:n sossut sekoitti kaiken ja perusteellisesti.
- Anonyymi
Juu juu. Luteet ,samat, lumi ,kaikkien muitten lama ,sinunkin happamuus. Kaikki hallituksen syytä ? Missä teitä hulluja kasvaa ?
- Anonyymi
Kelit aiheuttaa vammoja, kannattaa kuunnella huolella ne uutiset.
- Anonyymi
Eikös Tehy ja Super tuossa syksyllä kertoneet että mistä hoitoalalla on kysymys!
No, SOTE tulee ja taklaa ongelmat - Tosin minä en ymmärrä että miten se tapahtuu kun samalla luodaan uusi organisaatiotaso johon uppoaa miljarditolkulla rahaa ilman että saadaan vielä yhtään uutta hoitajaa tai lääkäriä!- Anonyymi
Just niin. Sotesta jauhamisella jotkut saivat leipänsä pitkiä aikoja ja nyt lukuisat "hyvinvointi"(?) alueiden pomot isoa palkkaa. Aivan kammottavaa verovarojen tuhlausta!
- Anonyymi
Tyypillistä kehitysmaissa minkälaiseksi Suomikin on muutettu. Polttoaineitten, sähkön, ruoan, asumisen hinnan, tiestön ja muun infrastruktuurin sekä koulutuksen ja terveydenhuollon suhteen Suomi on myös vajonnut kehitysmaaksi. Ostovoima on myös kuten kehitysmaissa.
Äänestäkää vihervassareita.- Anonyymi
Ei kannata noista äänestää ketään.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei kannata noista äänestää ketään.
äänestää miten vaan niin seuraava kausi on aiempaa vielä huonompi.
Päättäjien liksat pudotettava alas ja vasta ansioiden jälkeen korotuksia. - Anonyymi
Sinulla ei ole koskaan hyvin.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
äänestää miten vaan niin seuraava kausi on aiempaa vielä huonompi.
Päättäjien liksat pudotettava alas ja vasta ansioiden jälkeen korotuksia.Näin on. Yksikään hallitus ei ole ihmeidentekijä missään maassa.
- Anonyymi
Niin ja huolta aiheuttaa ajatus mahdollisesta suuronnettomuudesta. Miten silloin kävisi?
- Anonyymi
Jos ei ole statusta eikä rahaa, huonosti kävisi. Toivottavasti ne tapaukset sattuvat yltäkylläisille joilla parempi mahdollisuus selvitä niistä.
- Anonyymi
Englannissa on jo nyt tilanne niin kaoottinen jatkuvasti, että potilaita kuolee käytäville ja ambulansseihin, jotka odottavat vuoroaan pihalla...mikään ei suju kuten ennen.
Jos pääseekin sairaalaan sisälle, ei saa hoitoa.- Anonyymi
Ja sehän on tietysti myös pöpien mielestä Marinin syy.
- Anonyymi
suomen on pikaisesti lähetettävä kriisi apua paikalle lähimmäiset englannissa kärsii,täällä
meillä kun kaikki on hyvin viellä kun saataisiin valkea joulu niin kaikki olisi täydellistä.
- Anonyymi
Matujen ohituskaista kuitenkin näyttää toimivan koko ajan ja jopa toisarvoisiin kuten hammashoitopalveluihin joissa kiillotetaan kalusto...
- Anonyymi
Jopas on törkeää. Suomalainen ei saa mitään tai ehkä sen minimin. Hampaat irti revitään, halvin ja nopein toimi.
- Anonyymi
Oletko vieressä seuraamassa ihan ?
- Anonyymi
Toinen, kolmas ja neljäs rokotepiikki. Niin kuin pitikin.
- Anonyymi
Mikä? Mamut tietenkin. Ja ufot, jotka loi koronan, mutta rokotus oli se varsinainen tauti.
- Anonyymi
kokeellinen geeniterapia piikki näyttää tehoaan....
- Anonyymi
Toimialajohtaja, joka vastaa päivystyksistä, valittaa julkisuudessa sitä, että päivystykset ovat liian täynnä ja tilanne on kammottava ja vastaa suuronnettomuutta. Eli, kenen vastuulle tilannetta nyt yritetään sysätä? Äkillinen talven tulo ei suomessa ainakaan ole mitään uutta.
- Anonyymi
"HUS Akuutin toimialajohtaja Maaret Castrén kertoo Ylelle, että ongelmien juurisyynä on hoitajapula. Castrénin mukaan kriittistä hoitoa vaativat tapaukset hoidetaan, mutta muuten ihmisten tulisi nyt välttää sairaalaan joutumista."
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/35b5d0cc-c978-441b-aafe-d30147ab9b83
40% hoitajista (90000/210000) on piikkipassittomia ja heitetty ulos töistä. Loput on piikitettyjä ja ne sairastaa vähän väliä. Sitten ovista ja ikkunoista tunkee rokotehaittapotilaita, joita ei ole ketään hoitamassa. Toivottavasti ne passeja kannattavat natsit hurraavat nyt kun eivät saa hoitoa.- Anonyymi
Suomeksi tohtori Castrenin sanoma käännettynä:pysykää sairaat kaukana sairaaloista, olette vain kuormittava tekijä.
Voi verrata Nalle Wahlroosin joku vuosi sitten pankin asiakkaista lausumaan: tuovat vain hiekkaa tuulikaappiin. - Anonyymi
Ja monet hoitajat vaihtoivat alaa. Käskivät Valviran vielä ottaa oikeudet pois ettei koskaan enää tarvitse mennä käskystä mielivaltansa osoittaneeseen paikkaan.
Hyvä pointti kopuksi. Toivottavasti nyt saavat pakkotiikkien kannattajat ja muutkin asiattomat piikille painostajat huomata mitä uhkarohkeilusta seurannut ja kannattiko. (Varmaan tästäkin koetetaan jollakin kommervenkillä saada piikittämättömien aikaansaama kaaos. Jopa pressakin aiemmin syyllisti piikittämättömiä että pitävät piikitettyjä panttivankeina! Ja tuommoista yhä kuunnellaa Suomessa ja paapotaan ylellisyyksin, en kyllä tiedä miksi.)
Yhä Iltalehtikin aivopesee että koronaan on rokote ja jutuissan väittää sen olevan ERiTTÄIN turvalliseksi todettu. Kyllä on härskiä hommaa! Tuota kun tyypit päivästä toiseen lukevat niin vielä alkavat uskoa mainosmiesmäistä toistoa. Kieltää pitäisi tuommoinen vastuuton toiminta eli k-piikkilobbauskin.
- Anonyymi
Väittivät hoitajapulan aiheuttavan. Onko tässä tulos jatkuviin huononnuksiin eli säästöihin? No, ne säästöjen päättäjät eivät itse tilanteesta kärsi joten helppo toisille aiheuttaa.
- Anonyymi
Voi olla niinkin, että nyt kun liukastellaan paljon, niin ohjataan yksityiselle puolelelle. Äkillinen talvihan ei suomessa ole yllätys ja syy päivystysten ruuhkautumiseen löytyy hus sta.
- Anonyymi
Kiitos sipipersukokkarien koulutusleikkaukset.
- Anonyymi
puolet hoitajista joululomalla ja toinen puolikas sairaslomilla paistamassa kotona joulutorttuja,julkisen puolen saavutettu etu!
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial11586Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras981514Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot
Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks4221051Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva204966- 124849
Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."
Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt2797Kuka omistaa keltaisen vanhan aravan?
Pitäs saada rakennuksen omistajaan yhteys, rappukäytävät on siivottomassa kunnossa. Hiekkaa ja roskia rappusissa, lisäks29770Pirkanlinna yleisötapahtuma
Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks42751- 7724
- 60703