Wokella tuntuu olevan rasismiin inklusiivinen lähestymistapa, mutta pikemminkin heidän omilla ehdoillaan kuin niiden ehdoilla joita yrittävät suojella. Tuntuu että heillä on jokin itsekeskeinen taka-ajatus vaikka yrittävät näyttää hurskailta.
Otetaan nyt vaikka Hollywoodin viimeaikaiset filmi- ja TV-sarjaprojektit. Jos filmatisoinnilla on jokin alkuperäinen lähde kuten kirja jossa tietyn rotuiset eivät luonnollisesti näkyisi (noin historiallisesti ottaen) niin heidät silti otetaan mukaan.
Ja tässä tulee mukaan se mikä siinä on epätervettä: Tulee outo vaikutelma että muun rotuisten pitää olla mukana ihaillussa valkoisten kulttuurissa, sen sijaan että heidän omia juuriaan ja kulttuuriaan vaalittaisiin ja niistä opetettaisiin. Eikö kaiken rotuisilla ole oikeus oman uniikkiin juuriin ja kulttuuriin sekä niiden aitoon esitystapaan?
Woket tuskin edes itse katsovat filmejä joita vaativat muuttamaan. Kunhan käyttäytyvät kuten Karenit.
Minulle ei ole koskaan ollut vaikeaa katsoa filmejä jossa hahmot ovat olleet pääsääntöisesti vaikka mustia kunhan tarina on hyvä ja hahmot mielenkiintoisia tai samaistuttavia. Kirikou ja Paha Noita? Bel Airin Prinssi? Cosby Show? Hyviä kaikki ja voivat näyttää meille jotakin uutta.
Aivan vastaavasti jos mustat eivät ole rasisteja niin heidän omien sanojensa mukaan heillä ei ole ollut mitään samaistumisongelmia filmaihin joissa on pääsääntöisesti valkoisia. He ovat jopa pitäneet niistä joten "helpompi samaistuminen" on näin ollen huono tekosyy pakonomaiselle rotudiversiteetille.
Antaa jokaisen kulttuurin olla sen sijaan oma itsensä ja painotetaan niistä jokaisen edustamista niiden omilla, luonnollisilla ehdoilla. Levitetään niitä maailmaan ja opitaan niistä. Jos sellaista lähestymistapaa ei nähdä ongelmana niin on pienempi todennäköisyys että rasismin vastaisen taistelun taustalla on itse piilorasismi.
Rasismi on todellinen ongelma mutta wokella on siihen epäterve lähestymistapa
7
174
Vastaukset
- Anonyymi
Keksikää nyt jo jotain muuta märehdittävää kun voket ja rasismi..
Siirrytään eteenpäin- Anonyymi
Minkäs teet kun aihe on yhä ajankohtainen.
- Anonyymi
Itselläni pisti silmään onko sattumaa, kun mainostettiin normi vaippoja,vaatteita,autoja.. ymm mainoksisssa oli pelkästään ei valkeita ihmisiä tai sekaisin. Sitten mainos jossa on isolla alkukin NISKAKAKKA VAROITUS... Niskakakkavaippaa mainostetaan harvinaisen sinisilmäisillä valkoihoisilla ihmisillä.
Musta poika pistelee normivaippa mainoksessa.
Jos mainokset olisi toisin päin? Mustallla perheellä niskakakka varoitus vaippa ja sinisilmäinen poika juoksee toisessa sit muu vaippa päällä. - Anonyymi
Miksi ette ole enemmän huolissanne PAAVO VÄYRYSESTÄ? Jos PAAVO VÄYRYSTÄ ei valita presidentiksi niin suomi tuhoutuu, koska PAAVO VÄYRYNEN on ainut joka hallitsee politiikan.
- Anonyymi
bill cosby huumasi ja piip olisitpa tiennyt silloin kun kehuit töllöstä katsoessasi 🤣
- Anonyymi
Tuomio joka sittemmin kumottiin, todettiin syyttömäksi. https://www.nytimes.com/2021/06/30/arts/television/bill-cosby-release-conviction.html
- Anonyymi
Mikään ei ole niin rasisti kuin muslimi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sdp on esittänyt maatalous- ja yritystuista leikkaamista
Joihin menee 10 miljardia euroa vuosittain. Minkä vuoksi äärioikeisto änkyttää jostain vuodesta 2026, kun ei demareiden1524606Sanna Marin pitäisi palauttaa pääministeriksi
Oikeisto "voitti" vaalit valehtelemalla äänistäjille päin naamaa, joten heidät tulisi tuomita menettämään vaalitulos ja953600Persut = far-right Finns Party?
Eikös tuo tarkoita, että persut ovat äärioikeistoa? "In 2023, Petteri Orpo, of the National Coalition Party, unseated M183307Ei me olla sielunkumppaneita
jos sellaisia edes on. En tiedä miksi niin kovasti pidin sinusta, varmaan olisi paljonkin hyviä syitä, mutta ehkä olit v392890Kokoomus kannatti aiemmin rahoitusmarkkinaveroa - kanta nyt muuttunut
Kokoomuksen linjanmuutos rahoitusmarkkinaveron suhteen on herättänyt kysymyksiä. Vielä aiemmin puolue antoi ymmärtää kan12463KÄVELYTREFFIT ?
Mikä on tuo konsepti. Ei kävely ole mitkään treffit. Se on hengailua, ilman mitään panostamista toiseen, go with the flo2421800Hevosmies kylän kunnioitettu herra
Hei, eikö olis aika pistää "nuoriso" kuriin? Tiedämme miten teidän "yhteisö" toimii sekä kylän vanhin herra, olet poruka261455Mies pelkää mahdollista raskautta
Millaisia ajatuksia seuraava herättää teissä? Olemme tunteneet miehen kanssa vuosikausia, seurustelleetkin jo pitkään j2421376Kiikkustuoli
Sunnuntai aamun hiljaisuutta ja rauhaisaa oloa. Aloitan taas uuden alustan, jospa edellisessä asiat tulee pohdittu ja sa1801324- 751270