Eikö poliisin kaahailua saada kuriin, miksi poliisi provosoi moottoripyörän kovaan vauhtiin ja ajoi itsekin lähellä taajamaa törkeää ylinopeutta vaarantaen leikkivät pikkulapset. Törkeän vaarantamisen todistaa auton hallinnan menetys!
Poliisin lahjaksi saama ainutlaatuinen Jaguar-partioauto romuttui ajaessaan takaa moottoripyörää, jolla oli nopeutta jopa 230 km/t.
- Moottoripyöräilijän nopeus nousi vielä tuostakin korkeammaksi. Lähestyttiin asutustaajamaa ja siirryttiin pikkuteille. Nopeus oli edelleen korkea, vanhempi konstaapeli Liisa Hyytiäinen Vihdin poliisista kertoo.
4,5 kilometrin pakomatkan aikana moottoripyöräilijä ajoi enimmillään jopa 230 km/t. Poliisiauto seurasi pakenijaa noin sadan metrin etäisyydeltä.
S-mutkan jälkeen poliisimiehen ohjaama Jaguar ajautui ulos tieltä ja päätyi ojaan lähellä Lusilantien ja Valtatie 2:n risteystä.
Tapahtumapaikalla puhuttiin Jaguarin lentäneen ilmassa metrien matkan ennen päätymistään ojaan. Jaguarin etuosa vaurioitui ulosajossa. Autosta rikkoontui vasemman etupyörän tuenta, etulokasuoja ja etuspoileri.
Saa nauraa:
http://kuvat2.iltasanomat.fi/iltasanomat/iDoc/986092-GKQG5OLV.jpg
Poliisin lahjaksi saama ainutlaatuinen Jaguar-partioauto romuttui ajaessaan takaa moottoripyörää, jolla oli nopeutta jopa 230 km/t.
- Moottoripyöräilijän nopeus nousi vielä tuostakin korkeammaksi. Lähestyttiin asutustaajamaa ja siirryttiin pikkuteille. Nopeus oli edelleen korkea, vanhempi konstaapeli Liisa Hyytiäinen Vihdin poliisista kertoo.
4,5 kilometrin pakomatkan aikana moottoripyöräilijä ajoi enimmillään jopa 230 km/t. Poliisiauto seurasi pakenijaa noin sadan metrin etäisyydeltä.
S-mutkan jälkeen poliisimiehen ohjaama Jaguar ajautui ulos tieltä ja päätyi ojaan lähellä Lusilantien ja Valtatie 2:n risteystä.
Tapahtumapaikalla puhuttiin Jaguarin lentäneen ilmassa metrien matkan ennen päätymistään ojaan. Jaguarin etuosa vaurioitui ulosajossa. Autosta rikkoontui vasemman etupyörän tuenta, etulokasuoja ja etuspoileri.
Saa nauraa:
http://kuvat2.iltasanomat.fi/iltasanomat/iDoc/986092-GKQG5OLV.jpg
Vastaukset 55
Vanhimmat
Ei tossa ulosajossa ainakaan oo nopeus ollu lähelläkään 200km/h.
Jälki olis siinä tapauksessa ihan toisenlaista.
Pitäiskö poliisin vaan tyytyä toteamaan että "kappas vaan, kaveri pitäis pysäyttää mutta ei me voida lähteä takaa-ajoon ettei me vaan provosoida sitä ajamaan vieläkin kovempaa?
Toivotaan et kaveri päättää sittenkin tulla ite hakemaan sakkolappunsa".
Tai että poliisi ajelis nopeusrajoitusten mukaan 200km/h kiitävän prätkän perässä, toivoen että takaa-ajettava päättää pysähtyä odottamaan poliisia?
Eikä poliisitkaan mitään kaikenvoipia ja voittamattomia rattimiehiä tai naisia ole, ajavathan rallikuskitkin ulos vaikka on nuotit, alustan mukaan räätälöity huippukalusto ja kaikki.
> partioauto romuttui ajaessaan takaa moottoripyörää, jolla oli nopeutta jopa 230 km/t. >
-Ei siis enempää?
> - Moottoripyöräilijän nopeus nousi vielä tuostakin korkeammaksi. >
-Sittenkin yli 230km/h?
> pakomatkan aikana moottoripyöräilijä ajoi enimmillään jopa 230 km/t >
-Siis oliko sitä nopeutta enemmän kuin 230km/h vai ei?
Pitäisikö kaikkien kaheleiden antaa kaahata niinkuin huvitaa ja poliisin vain katsoa vierestä. Poliisille pitäisi antaa oikeus ampua karkuun lähtevää välittömästi niin saataisiin näitä hulluja kaahareitaa pois liikenteestä.
asennevammasta poliisia kohtaa?
silloin olisi tasapuolista tämän poliisi valtion hommat...
Tämä ei ollut minun kirjoituksiani, vaan jonkun, joka ei vaivautunut käyttämään omaa nimimerkkiään.
Minusta poliisille pitäisi ehdottomasti antaa valtuudet ampua pakenevaa, sillä ei ne pysähdy koskaan muuten kuin sitten vasta, kun on ajatettu piikkimattoon tai hurjastelija on lopulta suistunut pöpelikköön.
>Poliisin lahjaksi saama ainutlaatuinen Jaguar-partioauto
Vielä noille törpöille kiusanhengille LAHJAKSI kunnon autoja! Hulluus huipussaan.
Niinpä, otetaan niiltä loputkin pois niin eivät turhaan pääse kiusaamaan Tienkäyttäjiä.
Tiellähän ne vaan teillä on...
Ei ole Kuusankosken Trabant poliisi aiheuttanut moista!
liian tehokkaan auton kokemattomien poliisien käsiin...
kyllä poliisille pitäisi laittaa takaa-ajoon nopeuskatto koska ei auto pysy lapasessa ...mitenkäs kyydissä olevan poliisin työterveyden vaarantaminen....edes vastuuseen mokoma kädetön rattihenkilö
Lapset lapset, ei huudella aikuisille. Poliisi on sankari, poliisi on ystävä. Kuka tulee apuun kun todella on hätä? Vaikka autettava olisi millainen k*****ä hyvänsä? Minä en tulisi teitä edes kattomaan. Mutta poliisi tulee auttamaan, jopa minua.
Ei sillä motoristilla ollut kuule mitään hätää.
tulemaan aina se mulkuin poliisi (sitä ihmetellyt että onko niitä muita olemassakaan)
mutta enpä ole oikeesti missään tarvinnut (mikähän se olisi jotta soittaisin apua)
poliisi ei ole minun sankari ei ennen eikä nytkään,tuskin koskaan
Miten se poliisi tulee auttamaan kun auto on ojassa? Ei tarvitse ihmetellä että raiskaajat juoksee vapaana pelotellen kauniita naisia.
Saatiinko se motoristi kiinni? Ainakin rekkarin pitäisi olla tiedossa.
Lasku Jaggen korjauskuluista kuuluu ilman muuta piruntörkeään liikenteen vaarantamiseen syyllistyneen motoristin maksettavaksi. Hänhän se aiheutti koko jutun.
Yleensähän oikeudenkäynti- ja todistelukulutkin peritään syylliseltä.
ajovirheet pitää jonkun maksaa?..no maksakonn TM koska on antanut ajotaidottomille auton ,tämähän vasta vastuutonta onkin..
Motoristi pysähtyi kun huomasi että poliisit meni ojaan ja tuli kyselemään näiltä että kuinka kävi. Oli ainaki vähän järkeä päässä..
koska eihän se mopopoitsun vika ole jos ei auto pysy lapasessa ...viralta pois kädettömät tollot..tuollasethan voi ajaa vaikka köröttelijän päälle missä ja milloin vain..
Että Jaguarin kuskilla oli Vatasen jalat, mutta näköjään omat kädet
aina voisi syyttää jotain muuta ja laskuttaa vahingon siltä toiselta. Todella typerä ajatus. Jos joku on joskus ajanut autolla ja prätkällä, niin tietää, että mukaisilla teilla ei mopolla pärjää autolle. Eli poliisiauton kuskina on ollut "kädetön". Kortti pois moiselta.
Poliisit eivät varmasti kysyneet samaa motoristilta.Mahtoi virkapukuisia lähinnä vituttaa.Ajotaito ei riittänyt vaan auto karkasi lapasesta.Liian suuri tilannenopeus eli törkeä liikenteen vaarantaminen.Onni ettei ollut lapsia tai muita jalankulkijoita kohdalla.
miekkamiehet tyrivät taas..hahaa:)
On se niin polleaa nörttipoikien täällä uhota kun poliisi mokaa, oudosti se ääni vaan vapisee nörttipojalla kun jää kiinni ylinopeudesta ja tietää että kortti on lähdössä..
kjäh Kjäh..
mutta toisaalta, ymmärtäähän sen ettei kukaan sano Poliisille mitään vastaan oikeassa elämässä , tehdään se sitten keskustelufoorumissa eikö niin?
Voi teitä arkoja teinejä..
Sä et vissiin päässy poliisikouluun kun päädyit parkkipirkoks..? No komee vormu sullakin on..
ihan silmätystenkin kohdattaessa. Silloin vain pitää olla varovaisempi, ettei kyttä ala väittämään sanotun jotakin joka ylittää sakotuskynnyksen... Sekin kun onnistuu niiltä.
Teini...PÖH. Jospa olisinkin vielä....
Sitäpaitsi: kuinka monta onnettomuutta vuodessa ajetaan siitä syystä että on ajettu huimiakin ylinopeuksia? Niitä ajetaan paljon. Silti onnettomuudet mopoilla sattuvat yleensä risteyksissä ja niiden jälkeen....
... juttu,että paljon tiellä liikkuessani ja poliisien kanssa tekemisissä ollessani ei minullakaan ole tarvetta uhota poliiseille. Olen aivan samaa mieltä,että kun ei poliisille uskalla sanoa kasvokkain mitään,vaan tutistaan hampaat kalisten,niin tämä on oivallinen paikka uhota ja haukkua poliisia!!!
Tunnen poliiseja myös siviilissä ja jos ketkä,niin he ovat todella mukavia; leppoisia ja luotettavia. He ovat nähneet aivan tarpeeksi kolikon molempia puolia työssään ja osaavat asennoitua elämään oikein. Sama koskee tuntemiani palomiehiä. Heistä kenenkään ei tarvitse uhota ja jauhaa skeidaa.
Suomalainen poliisi on oikeudenmukainen,joustava eikä ole lahjottavissa!!!
Katsokaa te haukkujat peiliin ja miettikää,mahtaako syy poliisin käyttäytymiseen löytyä ihan omasta itsestänne!!! Poliisikin on inhimillinen ihminen. Mieti,jaksaisitko itse kuunnella saamaasi vittuilua ja pään aukomista suu hymyssä!! Et jaksaisi,aivan totta.
Osittain kirjoitus meni vähän väärän kommentin jatkeeksi,koska K2k1k2 on kuitenkin nähtävästi samoilla linjoilla kuin minä :)
Olet kuitenkin vain luultavasti palkattu auton kuljettaja joka ei vielä asiaa oikein ymmärrä.Ei käy kateeksi sillä lopetin itse ne hommat jo kauan sitten.Huono palkka tyhmä työ.
Kyllä sinulla täytyy olla pienet puitteet elämässäsi kun olet tavannut ja tuntenut vain mukavia poliiseja.Kyllä kuule siihenkin joukkoon mahtuu jos jonkin moista vinoutunutta tyyppiä.Eikä johdu vain siintä että virka olis noussu virtsarajan yläpuolelle.Osalla on jotain pätemiseen liittyviä ongelmia ja tulleet ilmeisesti jo varhain tai sitten on poliisina liikaa kiusattu.Mun puolesta saisivat mennä kaikki hoitoon.Katkaisuhoito keskeltä poikki.
Tässä asiassa olen kanssasi aivan samaa mieltä. Ei ole tarvetta morkata poliiseja, enpä ole huonoa kohtelua saanut osakseni. Päinvastoin, hymyillen ovat toivottaneet hyvää matkaa jokaisen puhalluksen jälkeen......ja niitä on ollut kymmeniä:)
Kyllä osui arkaan paikkaan kun kävit oikein henkilökohtaiseksi, tässä ei puhuttu nyt kirjoittajien ammateista..
Olen kuljetusyrittäjä. Perheyritys.
Itselleni on käynyt useasti siten, että poliisi on mahtiaan näyttäen pysäyttänyt ja mussuttanut jotain käsittämätöntä.
-Sain sakot ajettuani mopolla 121km/h edellä menevän auton takana samaa vauhtia. Ihan täsmälleen samaa vauhtia, mutta auto jatkoi matkaa.
-Soitin poliisiautolle torvea, kun se sekoili ilman mitään merkkejä (siis ei edes vilkkua) Mäntsälän ohitustiellä, josta seurasi "takaa-ajo" ja pysäytys ja saaran, että poliisille ei soitella torvea.
-Jouduin mopolla pysäytetyksi Pukaron suoralla. Ei siinä mitään, mutta kyttä väitti minun ajaneen hurjia ylinopeuksia joka ei todellakaan pitänyt paikkaansa, koska ajoin max. 10 yli mittarinäyttämän ja mopojen mittarit näyttävät yleensä ihan päin... Lisäksi ohitin kuulemma melkein keltaisilla viivoilla! Ensin väitti, että ohitin keltaisilla viivoilla, mutta sitten muutti lausuntonsa tuollaiseen muotoon. Joka toinen sana oli vittu. Erittäin asiallista.
Huomautan, että en koskaan ole aloittanut "viduilua" vaan olen vastannut sillä mitä minulle on annettu. Muutenkaan en ole provosoinut moiseen käytökseen. Ja tässä on vain osa vääryyksistä joita kohdalleni on tullut. Nykyään olen sen verran vanhempi, että otan seuraavan kerran kytän nimen ja esimiehen selville ja teen virallisen valituksen.
Outoja poliiseja tuolla landella... Vaikka kyllähän meitä on joka lähtöön..
Pitikö käyttää minun nimimerkkiäni.
Ei luulisi olevan vaikeaa keksiä omaa nimimerkkiä.
En ole viitsinyt alkaa rekisteröimään nimimerkkiäni ainakaan vielä.
Ehkäpä se pitäisi peräti vaihtaa.
Komenttiesi perusteella suosittelen lämpimästi vaihtoa.
Paremmin kuvaavia voisi olla esim. Omahyväinen, Minäminäminä tai Täydellinen kuljettaja.
Ekaks "mie vuan" tallaajalle.AINA MP AUTON MUTKA TIELLÄ JÄTTÄÄ ja vielä hyvin helposti.Varsinkin poliisiauton.
Tätä poliisien Jaggea kun on vielä kehua retosteltu kuin viimeistä päivää aiemminkin,ettei kannata edes yrittää karkuun.Koulun(?)(p.koulun???)käyneet ovat olleet lausunnoissaan kuin leikkikoulun lapsia,kun nämä saavat uuden leikkikalun.Jaggessahan ei ole mitään muuta liikaa kuin tehoa,kaikkea muuta aivan liian vähän.Se kun vielä annetaan hörhöille käsiin,niin kuka kantaa vastuun.Ei ainakaan syytteestä vapautettu epv ylin päällikkö joka ei erota ladaa mersusta.Täydelliset tollot liikenteessä,kun eivät tajua että jossakin tilanteessa olisi parempi antaa asian rauhoittua ja puuttua asiaan toisin.
Jossakin aiemmista kirjoituksista tuli mieleen että on poliisi aiemminkin aiheuttanut koheltamisellaan vaaraa liikenteessä,voin muistaa tietysti väärinkin.Tais lähialueella ainakin tönäistä jalankulkijaa suojatiellä(tais olla vielä kinaa,oliko hälyt päällä vai ei).Tosin aikaa on jo kauan.On niitä muitakin sitten vain ajotaidottomuudesta johtuneita romutuksia,mutta tekevillehän sattuu,heh,heh.
Tässä Nummelan tapauksessa vain ihmetyttää ettei lehti jutussa ollut ollenkaan hallinnan menetyksen vanhaa fraasia nyt: LIIAN SUURI TILANNE NOPEUS JA TÖRKEÄ LIIKENTEEN VAARANTAMINEN.Tämähän on se kuuluisa lause mitä kai siellä koulussa on vuosi TAVATTU.
MOOTTORIPYÖRÄ ON YKKÖNEN muut tulee perässä jos pysyvät tiellä.
Myyn muuten 12R jos kiinnostaa.Ei hakuja päällä,hakijat kun ovat jääneet johonkin kaus taa.
On muuten sama toinenkin 12R mutta pahasti rutussa.Kahdeksankympin tiellä viidenkympin vauhdissa livennyt moto ja ihan solmussa.On se vaan kumma että hiljaa ajaenkin voi pyörä mennä sellaseen kuntoon ku yli kahdessasadassa.Olisko mittarivirhe.
Kaikkihan ollaan sitten vielä vihtiläisiä kuuluja maanteiden ritareita,heh heh.Osta KAWA,ei roiku kukaan perässä.Viikonloppuna sitten kisaamaan Nummelaan.Kuka vetää nopeiten Nummelasta Senaatintorille.Osallistujia noin 8000-10000.
Poliisi saattaa palkita parhaat.
On se kauheata että Poliisi vaarantaa liikennettä, muut esim prätkäilijät evitä tee sitä, niinhän, ainakin he vaarantavat itsensä ajamalla 100kg painoisella putkirungolla 200km/h,
Turvallisuudessa tulee moottoripyörät perässä.
Asiaa voi katsoa monelta kantilta,turvallisuutta varsinkin.Putkirungosta meidän on aivan turhaa edes puhua,koska olet jumiutunut jonnekin kaukaiseen historiaan.Mitä taas muuhun tekniikkaan tulee niin kyllä autot tulevat kaukana perässä.Ajettavuus esimerkiksi on jotain aivan muuta kuin peltipurkeissa.Jarrut pysäyttävät pyörän puolet lyhyemmässä matkassa kuin auton.Ohittaminen käy hetkessä.Sekin autoilijoita vituttaa,kun ei pysty samaan.Olette vain niin saamarin kateellisia siinä kaikki.Kaikki jeesustelee että millaisia kaahaajia.Kaikki ovat varmasti ajaneet ylinopeutta jossakin vaiheessa.Ei vauhti elementtinä tapa,liikutaan vaan nopeammin.Vain ajotaidottomat ajajat eivät osaa sovittaa nopeutta tilanteen mukaan vaan söheltävät pöpelikköön,tuskimpa Jaggessakaan teknistä vikaa oli.On muuten vaan niin saamarin huono auto ajaa p.rallia taajamassa.Ominaisuuksiin nähden aivan liikaa tehoa.Olihan siinä joku maakasa osittain tiellä mutta kuis vain p.auto eikä muut.
Palaan asiaan,moottoripyörä on täysin turvallinen kulkuneuvo jos muut tienkäyttäjät eivät vaaratilanteita aiheuta.Harvinaisia pyöriä nuo on 100kg/200km/h.Mulla kyllä löytyy sellainen tallissa.Alle 100kg ja huiput venyy liki 300.Eikä varmasti aiheuta vaaraa maanteillä.
"Jarrut pysäyttävät pyörän puolet lyhyemmässä matkassa kuin auton."
Luulo ei todellakaan ole tietoa. TM:n moottoripyörätestissä vähän aikaa sitten pyörä pysähtyi satasen vauhdista lyhimmillään 41 metrin matkalla. Se siitä puolet lyhyemmästä matkasta.
Mä tos näin lehes kuvan jossa oli vertailtu rekan, ha:n ja mp:n pysähtymistä 80kmh vauhdista. Siinä rekka oli menny tosi pitkälle, ha ja mp lähes vierekkäin, toki mp oli pysähtyny nopeemmin mutta ei läheskään "puolta", vaan eroa oli alle 5m.
jos väität että mopolla hakkaa auton (siis en tarkoita ladoja yms.) mutkatiellä. Mutkatie on verrattavissa rata-ajoon ja radalla autolla pieksää helposti mopon (joka ei ole oikea kisapeli).
Ja varsinkaan 12r ei Jaggea tiputa mutkateillä. Hanki parempaa tietoa, ennen kun alat elvistellä.
Tuossa Jaggessa on muuten aivan helevetin hyvä alusta ja voimaa, joten normaalitasolla oleva kuski ei tipu mopolle, jos ei ole pitkiä suoria.
Ihan taustaksi: olen ajanut mopoilla yli 30 vuotta sekä radoilla että maanteillä.
Se lehti ei osaa testata mopoja. Se siitä.
Siinä olet oikeassa että ei mopo polta lyhyemmässä matkassa pysähdy pienillä nopeuksilla, mutta suuremmissa kyllä. Jos ajaa 200km/h ja löysää kaasun niin nopeus tippuu ihan hetkessä 100-120m/h paikkeille. Jos siihen vielä lisätään jarrutus, niin tietenkin vielä nopeammin. Johtuu mopon ilmanvastuksesta.
autoa ajanut. Voin vakuuttaa, että on sitten yksi parhaimmista autoista ajaa. Joten älä mussuta. Hanki kokemusta niin tiedät.
putkirunkoja on vielä aika monessa uudessakin pyörässä.
Perus 600:n päihittää jopa lamborghini gallardon mutkaisella radalla. Voin väittää että gallardo on nopeampi kuin yksikään jagge.
Fifth gear testasi tätä joka aika sitten ja tulos oli mp:n puolella. MP:llä pitää vain osata ajaa!
Porsche 911 vastaan mp. Porsche voitti. Mp oli nopeampi suorilla, mutta Porsche selvästi nopeampi kurveissa.
ahvenistolla en ole yhdenkään auton ajalle vielä jäänyt. liekö autot paskoja vaiko mp:ssä vain niin pirun hyvä kuski.
haha...
Civic TypeRän radalla jättää.
mulle mopo joka kulkee 200kmh! Moottoripyörillä taasen ei suomessa saa ajaa niin lujaa..
älä käy hiuksia halkomaan.
"normaalitasolla oleva kuski ei tipu mopolle, jos ei ole pitkiä suoria". Suomessa yhdelläkään radalla ei mopolla ole kovempaa kierrosaikaa kuin autolla. Siis kun puhutaan edes jonkun tasoisesta autosta, esim juuri tuosta Jaggesta.
http://www.hotrodsandclassics.com/FunnyVideos/Stills/going_to_fast_.htm
Kyllä ei voi syyttää muuta kun motoristia joka on niin helvetin tumpelo et pitää lähteä karkuun kun tietää et perässä tullaan,koska on pakko ja tommonen ylinopeutta kaahava pölkkypää on riski liikenteessä kaikille ja pitäisi viedä saunantaakse ja poks...
Koska on pakko,MITÄ?Poliisi voi keskeyttää takaa-ajon jos katsoo sen aiheuttavan lisää vaaraa.Taitaa vain olla enemmän ala-arvoisen ammatin arvovalta kysymys.Luulisin että tämäkin tapaus olisi ratkennut muutenkin ja kuski saatu kuultavaksi.
Saipahan kansa taas hymyssä suin lukea suoraselkäisen suomalaisen poliisin saaneen kaahajan kiinni onnettomuuspaikalla,heh,heh.Näitä suoraselkäisiä viime aikoina on riittänytkin.Ylhäältä lähtien.
poliisit va motoristi...
Onko tämä kaahari pidätetty jo virantoimituksesta? Jos ei niin ei muuta kuin tutkintapyyntö heti kehiin.
Poliisit on poliiseja XD. Ketkä muut meitä muuten suojelee jos ei poliisit? Palomiehet?