kavioöljy vai kaviorasva?

Jerry

Kumpi on hevoselle parempi? Ja kuinka usein kaviot voidellaan jos ne eivät ole kuivat? Tallilla jossa käyn ei voidella kavioita ollenkaan. Onko siis tarpeellista jos kaviot ovat kunnossa?

9

4504

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Suvi

      Kaviorasvaa. Mutta mun hepalla on niin hyvät kaviot, että eipä se sellasta tarvii. Mutta noin kerran kuukaudessa laitan rasvaa kavioihin.
      Tallilla, jossa oma polleni on ei myöskään voidella kavioita. Hevosilla, joilla kaviot halkeilee tai on muuten vaan huonot niin kannattaa voidella.. Noin 1-3 kertaa viikossa. Mutta ei ole tarpeellista jos kaviot kunnossa :)

      • yukidama

        Kaviot halkeilevat. Onko hyviä kokemuksia, jostakin hyvästä kaviorasvasta? Toivon pikaista vastausta, asia on tärkeä =)


    • Marzu-79

      Ei ole tarpeellista jos kaviot on kunnossa. Rasvaa korkeintaan ruununrajaan, mistä se imeytyy.

    • Marzu-79

      Ei ole tarpeellista jos kaviot on kunnossa. Rasvaa korkeintaan ruununrajaan, mistä se imeytyy.

    • Miia

      kumpaakaan, vesivalelua vain...

      • Taatu

        Ei kannata laittaa rasvaa, jos kaviot on kuivat. Rasvan on tarkoitus estää kosteuden haihtumista kaviosta. Tämä toimii siis myös toistepäin, eli estää kosteuden imeytymistä kavioon ulkopuolelta. Kuiviin kavioihin sitä ei siis kannata laittaa (voi pahentaa tilannetta) ja terveisiin, hyväkuntoisiin kavioihin ei tarvitse mitään rasvoja. Parasta kuiville kavioille on oikeanlainen kosteahko kuivike, esim. turve, biotiini isoina annoksina ja hevosen seisottaminen vedessä lyhyen aikaa niin, että kaviot imevät kosteutta.


    • hieman jäljessä

      eiei ja ei, kengittäjät ovat itse sanoneet että kaviorasvojen ja öljyjen kemikaalit saattavat epätasapainoittaa ongelmaa (sisäisesti) entisestään, vaikka ulkoinen ongelma näyttäisi poistuneen. EI rasvoja, vesihauteita, alustat kuntoon,
      ruununrajan (=verenkierron parantaminen) hankaaminen kovalla harjalla saattavat auttaa - jokainen hevonen on tosin yksilöllinen.

      Tämä siis tiedoksi 2013 lukijoille :)

    • Anonyymi

      Saako kavio rasvaa laittaa hevosen kavion pohjaan

      • Anonyymi

        Vastatkaa nopeesti


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Oppilas puukotti kolmea Pirkkalan koululla

      Tämänhetkisen tiedon mukaan ainakin kolme oppilasta on loukkaantunut puukotuksessa Pirkkalan Vähäjärven koululla. Myös e
      Pirkanmaa
      234
      6120
    2. Jos olisit täällä

      Tosin en tiiä miks oisit. (Ja hävettää muutenkin kun ei muka muulla tavoin osaa kertoa tätäkään) Jos jollain pienellä
      Ihastuminen
      49
      2715
    3. Tämän hetken

      Terveiset kaivatullesi ⬇️
      Ikävä
      156
      2262
    4. Jos yhdistät nimikirjaimet

      Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne
      Ikävä
      43
      2238
    5. Kesän odotuksia hyrynsalmella

      Kyllä kesällä hyrynsalmellakin on mahdollisuus osallistua kylän menoon monella tavalla . On kaunislehdon talomuseolla
      Hyrynsalmi
      16
      1779
    6. Vieläkö sä toivot

      Meidän välille jotain?
      Ikävä
      82
      1424
    7. Pirkkalan koulussa puukotus, oppilas puukotti kolmea

      Ilmeisesti tyttöjä ollut kohteena.
      Maailman menoa
      162
      1407
    8. Voi Rakas siellä

      Olet ollut mun ajatuksissa taas koko päivän. Olet ihmeellinen kertakaikkiaan ja arvostan sinua niin paljon❤️Minulla ei o
      Tunteet
      24
      1321
    9. Ohhoh! KAJ laukoi suorat sanat somessa - V-sana mainittu!

      Ohhoh! Mitäs mieltä olet tästä huumoriryhmä KAJ:sta? Bara bada bastu on kyllä aikamoinen korvamato... Lue lisää: https
      Euroviisut
      35
      1291
    10. Erika selvisi hienosti ennakkosuosikin paineista

      Hienostihan se meni. Erika jätettiin yksin, eikä häntä tuettu, oli euroviisukiusattu, silti suoriutui ensiluokkaisesti.
      Maailman menoa
      109
      1007
    Aihe