Rasismia ei voi olla olemassa.

Anonyymi-ap

Eri lajit eivät pysty lisääntymään keskenään, ja jos voivat niin jälkeläiset eivät( esim. muuli). Siitä huolimatta pohjoiseuroopassa ja venäjällä ihmisten genomista löytyy neandertalilaisen geenejä. Viite: https://www.is.fi/tiede/art-2000006655247.html
Tutkimuksissa neanderilaisgeenit ovat olleet enimillään noin 5%.
Mutta jos kaksi eri lajia ei pysty lisääntymään, miten neanderilaiset geenit selittyvät?? Neanderilainen ei siis ollut eri ihmislaji. Ei geenitodisteiden mukaan.

Jos neanderilainen ei ollut eri lajia, mutta hyvin erilainen nykyihmiseen verrattuna, mikä sitten on oikea termi? Mitä me sanomme kahdesta erilaisesta koirasta? Rotu.
Neanderilainen oli ihmisrotu! Mikä tarkoittaa, että nykyinen ja yleisenä tietona 1900-luvulla käytetty rodun määritelmä ihmisen kohdalla on ollut täysin väärä.

Muut ihmisrodut, siis neandertalilainen, denisovan ihminen, floresian ihminen ja mahdolliset muut, ovat kuolleet sukupuuttoon ja olemassa on vain yksi ihmisrotu.

Täten rodusta johtuvaa syrjimistä ei voi olla olemassa, koska on vain yksi ihmisrotu, sapiens.

1

200

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Pikkuvarpunen ja varpunen katsotaan eri lajiksi, mutta voivat lisääntyä keskenään .
      eli ehkä ihmislajeja on enemmän kun yksi , mutta ei siitä saa puhua 🤣
      kuin peppi pitkätossu ja kongon demokraatti 🤔

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      267
      2451
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      76
      2401
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      120
      1578
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      45
      1465
    5. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      64
      1367
    6. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      133
      1339
    7. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1240
    8. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      82
      1039
    9. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      1009
    10. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      999
    Aihe