800euron autolla taksariksi. onnistuuko

Anonyymi-ap

eikös se niin mennyt että se uusi taksilaki mahdollisti sen että taksiautoilu muuttui kaikille sopivaksi elinkeinoksi ja nyt alalle pääsee helpolla. 800 euron taksiauto on näin ensialkuun varmaan hyvä valinta koska ei kannata investoida liikaa aluksi jos hommaa aloittelee. no tietysti maksaa ne maksupäätteet jotain ja aina se taksivälittäjä ottaa oman osansa. mutta jos ajat vain 800 euron autolla niin jää itellekin jotain kun ei tarvi maksaa sitä 50 tonnin mersua.

paikkakunnaksi voi valita jonkun pikkupaikan jostain paikasta mistä on pitkät matkat isoihin kaupunkeihin. saa usein sitten niitä sadan kilsan kyytejä. kuluja voi vähentää ostamalla tarjousbensiiniä isoja määriä kerralla. vaikka polttonesteet on nykyisin kalliita niin aina tulee niitä halpoja päiviä väliin. toinen on että voisi juoppoporukoille mainostaa palveluaan sellaisena hovitaksina joka kuskaa sitä juopporemmiä sopivaan hintaan. paljoahan ei tee jos on 5 asiakasta kimpassa maksamassa.

jos homma pyörii niin voi vaihtaa kalliimpaan 5 tonnin autoon. kalliimmalla ei tee mitään koska 5 tonnilla saa hyvin pidetyn ja huolletun vanhan mersun tai volvon. jos laskee että tyypillisesti taksiautoon tulee vuodessa se 50tkm jolla jo pitäisi pärjätä vaikka kyydin hakumatkoista ei palkkiota saakkaan. 25tkm jää kuitenkin laskutettavaa ja jos laskee että kilsasta saa nykyisin 2 euroa lähes niin 50 tonnin liikevaihdolla kyllä pärjää jos autoa ajaa renki öisin jonka ajoilla maksetaan auton kaikki vuoden kulut ja rengin palkka. omat päiväajot jää sitten omaksi palkaksi.

ylimenovaihe alkaa olla ohi taksiautoilussa ja nyt on jo paremmat ajat kun iso osa vanhoista lopetti autoilun kannattamattomana.

no yksi tapa hoitaa hommaa olisi myydä mainospaikkoja taksin sivut ja takalasit täyteen. no sillä ei rikastu mutta saa sentään auton polttoainekulut maksettua. sähköautossa olisi ilmaista lähes ajaa taksia mutta ne maksaa liikaa. lisäksi nyt on sähköstä pulaa niin uskon fossiilisten autojen olevan vielä 50 vuoden päästä taksiautoilussa valtavirtaa. autohan ei kulu jos sitä huolletaan. ei ne kilsat vaikuta auton kestoon. paljon on miljoona ajettuja laatuautoja ajossa maailmalla ja suomessakin. huollot ne ratkaisee.

yhteenvetona siis halpa 800 euron auto=ei pääomakuluja. tarroja auton sivut täyteen= pollttoainekulut pois. juopporengille hovitaksiksi= vakioasiakkaita. renki ajaa taksia yöt= auton kaikki kulut pois ja omat ajot palkaksi.

tältä pohjalta näen taksiautoilussakin mahdollisuuksia edelleen. koronakin on jo voitettu niin ihmiset liikkuu taas hulluina takseilla. näin äskenkin ajossa kaupungilla ainakin kaksi taksia joissa keltaine valo sammutettuna eli joku kyyti oli menossa.

1

169

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Mitään järkeä?

        Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
        Ikävä
        119
        1672
      2. Noniin rakas

        Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
        Ikävä
        99
        1488
      3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

        Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
        Maailman menoa
        36
        921
      4. Multa sulle

        Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
        Ikävä
        29
        859
      5. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

        Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
        Ikävä
        38
        821
      6. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

        Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
        Ikävä
        50
        796
      7. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

        Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
        Ikävä
        43
        748
      8. Olet myös vähän ärsyttävä

        Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.
        Ikävä
        37
        730
      9. Okei nyt mä ymmärrän

        Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
        Ikävä
        56
        728
      10. Onko sulla empatiakykyä?

        Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
        Ikävä
        37
        710
      Aihe