Ei saada kouluverkkoa järkeväksi, kun valtaan ovat päässeet typerykset. Tiedoksi kaikille, että esimerkiksi kaksiopettajainen koulu on kaikkea muuta kuin nykypäivää. Kun kouluja ei saada kiinni, leikkaukset kohdistuvat kaikkiin oppilaisiin ja se on valitettavasti myrkkyä varsinkin tukea tarvitseville lapsille ja nuorille, joille ei sitten pystytä antamaan tukiopetusta, kun tuntikehyksestä on leikattava. Sehän on vääjäämättä edessä tällä menolla.
Kaipa se helpottaa poliittisten päättäjien toimintaa, kun suurin osa ei edes ymmärrä, mitä koko sana "tuntikehys" tarkoittaa. Onnittelut teille, jotka äänestätte valtaan näitä Ajatusten Tonavia.
Typerää touhua Alavudella
21
319
Vastaukset
- Anonyymi
Se, että koulu on juuri jossakin kylässä, ei ole olennainen juttu. Tärkeämpää luulisi olevan sen, että lapsilla on hyvä koulu.
Alavuden kokoisessa kunnassa on täydellisen järjetöntä ylläpitää esimerkiksi kahta yläkoulua.- Anonyymi
Te kelpaatte Naton tykinruokalistalle Venäjää vastaan vaikka ette osaisi nimeänne kirjoittaa. Menkää kiireellä armeijaan!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Te kelpaatte Naton tykinruokalistalle Venäjää vastaan vaikka ette osaisi nimeänne kirjoittaa. Menkää kiireellä armeijaan!
Tuo onkin jo sitten niin nerokas heitto, että taidat olla Valta Kuuluu Kremlille - puolueen kannattaja. Tiainen itse, ehkä?
Siitä huolimatta olettaisi, että kykenisit puhumaan edes auttavasti aiheesta. Oliko liikaa luultu? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tuo onkin jo sitten niin nerokas heitto, että taidat olla Valta Kuuluu Kremlille - puolueen kannattaja. Tiainen itse, ehkä?
Siitä huolimatta olettaisi, että kykenisit puhumaan edes auttavasti aiheesta. Oliko liikaa luultu?Kyläkoulut saa sulkea kaikki!
- Anonyymi
Tämä siitä seuraa, kun valtuustoon äänestetään populisteja, joista ei ole päätöksen tekoon.
Fiksuin väestönosa muuttaa Alavudelta pois ja jäljelle jää lähinnä väkeä, jolle jopa lukutaito on lähes turha asia. Tämän väen jälkikasvu tarvitsee valtavasti apua koulussa. Kun kouluja ei vähennetä, he eivät sitten saa sitä apua. - Anonyymi
Äänestäkää vain lisää persuja valtuustoon niin kyllä kohta on kaikki sekaisin.
- Anonyymi
Kiitos vain persut.
- Anonyymi
Täällä näköjään ei ole paikalla yhtäkään keskustelemaan kykenevää ihmistä.
- Anonyymi
Liekö sellaista edes koko Alavudella.
- Anonyymi
Tämä sälli on koronarokotteesta saanut liikaa piikkiproteinia ja mikrosiruja.
- Anonyymi
Sinullako on sellainen olo?
- Anonyymi
Ei ehdi muuta ku pitää puhua Hilkasta!
T. Todella terve ihminen - Anonyymi
Hilkka ja Paavo.
- Anonyymi
Molemmat ovat syyttömiä murhaan
- Anonyymi
Tässä olisi ollut ihan järkevä asia keskusteltavaksi, mutta ilmeisesti täällä ei ole ihmisiä, jotka kykenisivät sanomaan aiheeseen yhtä mitään asiallista. Eipä sitä toki voi persujen äänestäjiltä oikein odottaakaan mitään.
- Anonyymi
Kattokaa positeeveetä.Siellä on oikeaa tietoa.
- Anonyymi
Täyttä höpinää siellä on.
- Anonyymi
Ei koulua kukaa enää käy, se oli ennen se, nyt ollahan kotona.
- Anonyymi
Entä aulis
- Anonyymi
miksi jankutat itsellesi tätä viikosta toiseen?
- Anonyymi
Entä miksi sinä?
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut = far-right Finns Party?
Eikös tuo tarkoita, että persut ovat äärioikeistoa? "In 2023, Petteri Orpo, of the National Coalition Party, unseated M226131Sdp on esittänyt maatalous- ja yritystuista leikkaamista
Joihin menee 10 miljardia euroa vuosittain. Minkä vuoksi äärioikeisto änkyttää jostain vuodesta 2026, kun ei demareiden1574652Sanna Marin pitäisi palauttaa pääministeriksi
Oikeisto "voitti" vaalit valehtelemalla äänistäjille päin naamaa, joten heidät tulisi tuomita menettämään vaalitulos ja973625Ei me olla sielunkumppaneita
jos sellaisia edes on. En tiedä miksi niin kovasti pidin sinusta, varmaan olisi paljonkin hyviä syitä, mutta ehkä olit v423169Kokoomus kannatti aiemmin rahoitusmarkkinaveroa - kanta nyt muuttunut
Kokoomuksen linjanmuutos rahoitusmarkkinaveron suhteen on herättänyt kysymyksiä. Vielä aiemmin puolue antoi ymmärtää kan12463KÄVELYTREFFIT ?
Mikä on tuo konsepti. Ei kävely ole mitkään treffit. Se on hengailua, ilman mitään panostamista toiseen, go with the flo2461827Hevosmies kylän kunnioitettu herra
Hei, eikö olis aika pistää "nuoriso" kuriin? Tiedämme miten teidän "yhteisö" toimii sekä kylän vanhin herra, olet poruka301575Mies pelkää mahdollista raskautta
Millaisia ajatuksia seuraava herättää teissä? Olemme tunteneet miehen kanssa vuosikausia, seurustelleetkin jo pitkään j2821507Kiikkustuoli
Sunnuntai aamun hiljaisuutta ja rauhaisaa oloa. Aloitan taas uuden alustan, jospa edellisessä asiat tulee pohdittu ja sa1821354- 791315