Päiväkoteja helsingissä kiinni

Ja maahanmuutolla ei mitään syytä asiaan tai yhteyttä?

haluaako kaikki hoitaa eri kulttuurin ihmisiä?

espoosta aikanin oli uutisia että kovvoo hommoo kulttuurit koulussa
10116
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

niin hoitajat ei jaksa monikulttuurisuutta 🤔

Äänestä

pakolaisiin menee n 4,5 miljardia euroa vuodessa

Vantaan Länsimäen päiväkodissa ei ole yhtään suomalaistaustaista lasta

Äänestä

Pakolaiset eivät muuta tee kuin kehdoissa huutavat ja paikat rikovat tuhoavat.

- nämä on niitä synynäisiä kiven heittäjiä ammatiltaan...

Äänestä
  • Se on rasssismia jos ei kestä kohti lentäviä kiviä.

    Äänestä

Hoitajia riitti aiemmin, ihmettelen miksi ei enää? Ryhmät täyttyvät jo yhden suurprseen mukuloista ja ryhmäkoot kasvavat, samoin hulina ja sekasorto.
Kovaääninen huuto ja meteli täyttää koko hoitopaikan aamusta iltaan, kuka
sitä jaksaa kovinkaan kauan sairastumatta. Keinoja ryhmäkokojen pienentämiseen
olisi hyvä miettiä syvällisemmin. Tarvitseeko päivähoitopaikkaa kuormittaa
sellaisista perheistä joissa jompikumpi vanhempi on kotosalla. Päivähoito on
alun perinkin tarkoitettu vain siinä tapauksessa, jos lapsella ei ole kotona ketään.
Muu tarkoitus päivähoidolle on vääristynyttä ja keksittyä toimintaa.

Äänestä

Lasten hoitopaikat järjestettiin työssäkäyvien lasten vanhemmille, lapset piti hakea pois hoitopaikasti heti työajan jälkeen. Politiikot valittavat alvariinsa syntyvyyden laskua, olisivat innoissaan ettei kuluttajia tule liikaa ja päiväkodit ylikuormitu, kun ei pärjätä tämän alhaisen syntyvyyden aikana.
Suomessa väestömäärä kasvaa alhaisesta syntyvyydestä huolimatta, silti valitetaan ettei ole tarpeeksi osaajia, vaan työvoimapula. Mitähän sakkia tähän maahan oikein tulee jos eivät muuta osaa kuin tulla.

Äänestä

Kannelmäessä suomalaiset vanhemmat ottaa lapsensa pois päiväkodeista kun kaikki lapset mamuja

Äänestä

Päiväkodit voitaisinn laittaa matuilta kokonaan kiinni.

Äänestä

Suomalaiset ei tee enää lapsia kun ei saa esikoisellekaan hoitopaikkaa.

Eiköhän palata entiseen, että lapselle päiväkotipaikka vain jos molemmat vanhemmat ovat töissä tai opiskelemassa.

Äänestä

ja osa lapsia on järjestettävä kolme rukoushetkeä päivässä

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Ja maahanmuutolla ei mitään syytä asiaan tai yhteyttä?

haluaako kaikki hoitaa eri kulttuurin ihmisiä?

espoosta aikanin oli uutisia että kovvoo hommoo kulttuurit koulussa

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu