Miten Venäjän saisi kuriin?

Venäjä on harjoittanut imperialismia vuosisatoja. Joskus sen perusteluna on ollut venäläisten kokema pelko. Ja onhan sinne Moskovaan historian saatossa pyrkijöitä ollutkin, vaikkakin vain mongolit siinä vähän pitemmäksi aikaa onnistuivat.

Nykyaikana on vähän vaikea tietää, onko Venäjän esittämät pelot, eli turvallisuusintressit, vain sumutusta valloituspyrkimysten peittämiseksi, vaiko todellista pelkoa. Ja voihan se tietenkin niinkin olla, että päättäjillä se on valloitushalua ja kansalla historiaan pohjaavaa pelkoa, jota päättäjät sitten ruokkivat.

Venäjän kuriin saattaminen tarkoittaisi sen imperialismin lopettamista, miksei samalla sen denatsifiointia ja deputinointia. Ei siis välttämättä demilitarisointia kuitenkaan, sillä pitäähän maalla jonkinlainen armeija olla, kunhan se on puolustarkoitukseen.

Vaan siinäpä se ongelma onkin, että millä Venäjään voisi vaikuttaa. Keppiä koitetaan nyt kauppasaarron muodossa, mutta Kiina ja Intia isoimpina tekijöinä ostavat minkä kerkiävät Venäjältä ja myyvätkin sinne. Mikäs olisi sellainen porkkana, jolla Venäjä saataisiin normalisoitua? Ei tule mieleen, koska Venäjään ei voi luottaa sopimuskumppanina ja siinä se iso ongelma onkin. Millä tavalla maailma paranisi, jos Venäjästä saataisiin aikaiseksi jättikokoinen Pohjois-Korea? Jos taas Venäjä hajoaisi oblasteikseen, niin miten moneen niistä jäisi ydinaseita?

Ihanteellistahan olisi, jos Venäjän johdossa olisi vähän juopottelevia Jeltsineitä, jotka vähintään kerran virkakaudellaan yrittäisivät myydä Karjalaa Suomelle, johon sitten Suomen kulloinenkin presidentti vastaisi, ettei nyt ole vara ostaa, mutta käydäänpä muuta kauppaa. Ja sitä sitten käytäisiinkin. Ja mikseipä sen Karjalankin voisi ostaa, jos Petsamon saisi samaan hintaan. Vaan tähän tilanteeseen en nyt polkua näe.

21

214

    Vastaukset 21

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei mitenkään. Sä voit vajakki lopettaa nää täysin turhat pohdinnat ja keskittyä sellaisiin asioihin joihin sä pystyt vaikuttamaan.

      • "Ei mitenkään." Se voisi tarkoittaa Venäjän imperialismin jatkumista loputtomiin, eikös vaan?


    • Anonyymi

      Suomi laittaa kuriin Venäjänkin. Pääministeri Marin polkaisee jalkaa ja sanoo, että Suomi on rikas maa, niin Venäjäkin hiljenee.
      Rikkaana maana voimme lähettää leipäjonolaiset Pietariin, näyttämään mallia siitä, kuinka rikas ja omahyväinen pikkuvaltio karsii köyhät pois. Pääministeri Marinkaan ei tiedä köyhistä yhtään mitään, hän keskittyy Ukrainan asepaketteihin!

      • Anonyymi

        Taitaa käydä toisinpäin.


      • Tässähän on vastaus, vaan sen uskomiseen ei rahkeet oikein riitä.


    • Anonyymi

      Sä oot koira ja sut laitetaan kuriin

    • Anonyymi

      Kaikki nauraa sun vajaaälyisille juorulehtien inspiroimille ajatuksille.

    • Ainakin yksi anonyymi on pahoittanut mielensä alkanut haukkumaan minua jopa siinä määrin, että yksi kommentti on poistettu. Kaipaisin kuitenkin vastausta kysymykseeni enemmän kuin haukkumisia. Toki on se minullekin ilo, jos jotakuta naurattaa.

    • Anonyymi

      Venäjä on rakentunut tappamisen ja tuhoamisen ihannoijaksi

      venäjä on kylmentänyt ihmisiä satoja miljoonia

      venäjä tuhoaa tykeillään ympäristönsä maat

      venäjä on täysin sairas kansa

      sitä on suomen ja koko mailman varottava

    • Anonyymi

      Venäjä ei pid ihmista ihmisena vaan kaikki pitas tapa

    • Anonyymi

      Aimoa keino on tehdä todeksi se, mitä venäjä on aina pelännyt. Annetaan nyt niiden olla kerrankin oikeassa ja hävitetään koko kansa.

    • Anonyymi

      Ei mitenkään. Venäjällä ei ole ihmisarvoa mutta muualla on ja se on niin mittaamattoman arvokas se hänenkin henkensä että vaikka miljoonia saa kuolla niin ei tapahdu mitään. Se on juuri naurettavaa näissä suomenkin ihmisarvon puolustajissa että tuodaan jostain viidakosta sekopäinen yön timo joka raiskaa ja tappaa ihmisiä hänellä on mustana niin korkea ihmisarvo ettei häntä voinut käännyttää vaikka tiedossa oli että sekopää. Ei levottomien maiden maaperässä ole mitään vikaa ei se itse maa ole sekopäinen vaan ne ihmiset jotka siellä on on vajaita ja jos ne ihmiset tulee vaikka tänne ne tuo mukanaan sen vajauden. Tätäkään ei moni näytä käsittävän.

    • Anonyymi

      Jeltsin oli varsin rauhallinen johtaja Venäjällä, kuten myös Gorbatsov Neuvostoliiton aikana. Putinin aikana on meno mennyt hieman villiksi.
      Putinin kausien välissä Medvedev oli aivan normaali presidentti. Tosin hän taisi olla enemmänkin Putinin bulvaani.
      Tuntuu nyt siltä, että nykyinen meno on seurausta Putinin henkilökohtaisista tavoitteista tehdä Venäjästä Neuvostoliiton veroinen. Mukana on varmasti myös hänen lähipiiriään. Tavoitteet ovat muuttuneet Putinin kauden alkuvuosista. Nämä vuodet olivat suuntautumista länteen ja maan talouden parantamista. Oli myös yhteisiä hankkeita lännen kanssa. Oikeasti se aika oli Venäjän edistymistä ja myös suhteiden parantumista muuhun maailmaan nähden.
      Venäjä kyllä rauhoittuu Putinin jälkeen, toivottavasti se aika koittaa pian.
      Ei pidä ajatella, että Venäjä jäisi unholaan pidemmäksi aikaa. Eristäminen ei tuo mitään hyvää.

      • En sinänsä väitä, että vastauksessasi olisi virheitä, mutta siitä puuttuu Venäjän vuosisataisen impperialismin huomiointi. Voi, jospa se olisikin vain johtajan persoonallisuuskysymys!


    • Anonyymi

      Suomessa isompi ongelma miten maahanmuuttaja nuorista koostuvat katujengit saataisiin kuriin.

      Sama tilanne muissakin EU maissa. Edes tuota ongelmaa ei EU päättäjät ilmeisesti kykene tai osaa ratkaista...joten lapsellista kuvitella että niiden äly tai osaaminen riittäisi ydinase-valtion kuriin saattamiseen.

    • Anonyymi

      miten koko amerikan saisi katoamaan?
      nuklea kehiin, maailmassa loppuu sodat välittömästi.

    • Anonyymi

      kuriin kuriositeetillä

    • Anonyymi

      Ei Venäjää saa kuriin muuten kuin ydinaseella ja kaiken aloittamisen siinä maassa alusta alkaen.

    • Anonyymi

      Venäjän saa kuriin sopimalla pelisäännöt Venäjän kanssa. Sen jälkeen Usa ei hääräile Venäjän lähipiirissä vallankaappauksia järjestellen.

      • Ongelma sopimisessa on, ettei Venäjään voi luottaa sopimuskumppanina lähipään sataan vuoteen.


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Huomenta

      Sinulle! Olen miettinyt sinua paljon yön aikana. 🫂
      Ikävä
      67
      1161
    2. Viesti sinulle

      Tiedät että tunteet ja ajatukset ja meillä on vahva yhteys mistä molemmat tiedetään. Odotan sinua ☀️
      Ikävä
      45
      865
    3. Mitä ihmettä pitäisi tapahtua

      Että me kohdataan ja saadaan tämä tilanne etenemään?
      Ikävä
      69
      792
    4. Olen kironnut sinut alimpaan helvettiin

      Hyvää matkaa.
      Ikävä
      82
      781
    5. Jos mies naisen prinsessakohtelu

      on sinulle liikaa, älä valitse prinsessaa 🦋🧚🏼‍♀️👸🏼
      Ikävä
      149
      736
    6. Mitä sinulle on tapahtunut lapsena

      Kun olet noin sairas päästäsi? Pikkupojalle ( Miehen kehossa)
      Ikävä
      80
      699
    7. Ikävö sinua nainen!

      Rakastan sua! ❤️💛❤️💜🧡🧡💚🤎:💜💜❤️
      Ikävä
      64
      693
    8. Miksi meille jäi

      Niin huonot välit vaikka meistä kumpikaan ei ole tunteilleen mitään voinut. Ehkä se kohtalo on sitä mieltä ettei kuitenk
      Ikävä
      37
      685
    9. Mikä on totta mikä ei?

      Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?
      Kuhmo
      12
      624
    10. Tunteiden käsittely kertoo ihmisestä.

      Kun puhutaan "tavallisesta" ihmisestä, joka on suht tasapainoinen eläjä, niin puhutaan oikeastaan taitavasta tunteiden k
      Sinkut
      202
      586
    11. Rakas, rakkaampi, rakkain

      Olen tullut siihen johtopäätökseen, ettei minun kannata rakastaa. Kaikki joita olen koskaan rakastanut vain kohtelevat m
      Sinkut
      117
      578
    12. Haluan purkaa vielä tuntemuksia

      Tykkään sinusta kovin paljon❤️ olen surullinen tilanteestasi ja siitä mitä me olemme yhdessä joutuneet kokemaan. Tämä ei
      Ikävä
      19
      575
    13. Kyllä tiedän sun

      Likaiset pelit selän takana
      Ikävä
      52
      539
    14. Sara Sieppi ja hissi tänään

      Voi helvetin helvetti. Nytkö tätä naikkosta täytyy palvoa ja antaa etuoikeus hissiin, kun hän on vääntänyt kakaran maail
      Kotimaiset julkkisjuorut
      115
      515
    15. Onko tuo joku katkera nainen oikeasti

      Joka sinua syyttää?
      Ikävä
      90
      508
    16. Ketä ajattelen

      kun mietin, mitä sinulle kuuluu? En tunne sinua oikeasti, ja se on ehkä hyvä, koska jos tietäisin enemmän, se varmaan v
      Ikävä
      18
      490
    17. Työttömän miehen ihmisarvo

      ..parisuhdemarkkinoilla on olematon. Työtön mies on naisille ihmisjätettä, varsinkin jos sattuu olemaan vielä kunnolline
      Sinkut
      114
      465
    18. Persujen Puhoksen retki

      Perussuomalaiset olivat tehneet turistibussimatkan Puhokseen. Tosin raukat olivat niin peloissaan, etteivät uskaltaneet
      Perussuomalaiset
      148
      451
    19. YLINEN pilaa Ähtärin mahdollisuudet.

      Vuodeosastopäätös jossa Nina Ylinen (sdp) äänesti niiden lopettamisen puolesta, hoitajille potkut ja silti arviointimene
      Ähtäri
      25
      446
    20. Pilkettä sunnuntain silmässä

      😉 Jos tästä ketjusta löytyisi yksi ihminen, joka saisi sut hymyilemään tänään… Millainen hän olisi? Ei tarvitse kerto
      Sinkut
      65
      441
    Aihe