Miten Venäjän saisi kuriin?

Venäjä on harjoittanut imperialismia vuosisatoja. Joskus sen perusteluna on ollut venäläisten kokema pelko. Ja onhan sinne Moskovaan historian saatossa pyrkijöitä ollutkin, vaikkakin vain mongolit siinä vähän pitemmäksi aikaa onnistuivat.

Nykyaikana on vähän vaikea tietää, onko Venäjän esittämät pelot, eli turvallisuusintressit, vain sumutusta valloituspyrkimysten peittämiseksi, vaiko todellista pelkoa. Ja voihan se tietenkin niinkin olla, että päättäjillä se on valloitushalua ja kansalla historiaan pohjaavaa pelkoa, jota päättäjät sitten ruokkivat.

Venäjän kuriin saattaminen tarkoittaisi sen imperialismin lopettamista, miksei samalla sen denatsifiointia ja deputinointia. Ei siis välttämättä demilitarisointia kuitenkaan, sillä pitäähän maalla jonkinlainen armeija olla, kunhan se on puolustarkoitukseen.

Vaan siinäpä se ongelma onkin, että millä Venäjään voisi vaikuttaa. Keppiä koitetaan nyt kauppasaarron muodossa, mutta Kiina ja Intia isoimpina tekijöinä ostavat minkä kerkiävät Venäjältä ja myyvätkin sinne. Mikäs olisi sellainen porkkana, jolla Venäjä saataisiin normalisoitua? Ei tule mieleen, koska Venäjään ei voi luottaa sopimuskumppanina ja siinä se iso ongelma onkin. Millä tavalla maailma paranisi, jos Venäjästä saataisiin aikaiseksi jättikokoinen Pohjois-Korea? Jos taas Venäjä hajoaisi oblasteikseen, niin miten moneen niistä jäisi ydinaseita?

Ihanteellistahan olisi, jos Venäjän johdossa olisi vähän juopottelevia Jeltsineitä, jotka vähintään kerran virkakaudellaan yrittäisivät myydä Karjalaa Suomelle, johon sitten Suomen kulloinenkin presidentti vastaisi, ettei nyt ole vara ostaa, mutta käydäänpä muuta kauppaa. Ja sitä sitten käytäisiinkin. Ja mikseipä sen Karjalankin voisi ostaa, jos Petsamon saisi samaan hintaan. Vaan tähän tilanteeseen en nyt polkua näe.

21

194

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei mitenkään. Sä voit vajakki lopettaa nää täysin turhat pohdinnat ja keskittyä sellaisiin asioihin joihin sä pystyt vaikuttamaan.

      • "Ei mitenkään." Se voisi tarkoittaa Venäjän imperialismin jatkumista loputtomiin, eikös vaan?


    • Anonyymi

      Suomi laittaa kuriin Venäjänkin. Pääministeri Marin polkaisee jalkaa ja sanoo, että Suomi on rikas maa, niin Venäjäkin hiljenee.
      Rikkaana maana voimme lähettää leipäjonolaiset Pietariin, näyttämään mallia siitä, kuinka rikas ja omahyväinen pikkuvaltio karsii köyhät pois. Pääministeri Marinkaan ei tiedä köyhistä yhtään mitään, hän keskittyy Ukrainan asepaketteihin!

      • Anonyymi

        Taitaa käydä toisinpäin.


      • Tässähän on vastaus, vaan sen uskomiseen ei rahkeet oikein riitä.


    • Anonyymi

      Sä oot koira ja sut laitetaan kuriin

    • Anonyymi

      Kaikki nauraa sun vajaaälyisille juorulehtien inspiroimille ajatuksille.

    • Ainakin yksi anonyymi on pahoittanut mielensä alkanut haukkumaan minua jopa siinä määrin, että yksi kommentti on poistettu. Kaipaisin kuitenkin vastausta kysymykseeni enemmän kuin haukkumisia. Toki on se minullekin ilo, jos jotakuta naurattaa.

    • Anonyymi

      Venäjä on rakentunut tappamisen ja tuhoamisen ihannoijaksi

      venäjä on kylmentänyt ihmisiä satoja miljoonia

      venäjä tuhoaa tykeillään ympäristönsä maat

      venäjä on täysin sairas kansa

      sitä on suomen ja koko mailman varottava

    • Anonyymi

      Venäjä ei pid ihmista ihmisena vaan kaikki pitas tapa

    • Anonyymi

      Aimoa keino on tehdä todeksi se, mitä venäjä on aina pelännyt. Annetaan nyt niiden olla kerrankin oikeassa ja hävitetään koko kansa.

    • Anonyymi

      Ei mitenkään. Venäjällä ei ole ihmisarvoa mutta muualla on ja se on niin mittaamattoman arvokas se hänenkin henkensä että vaikka miljoonia saa kuolla niin ei tapahdu mitään. Se on juuri naurettavaa näissä suomenkin ihmisarvon puolustajissa että tuodaan jostain viidakosta sekopäinen yön timo joka raiskaa ja tappaa ihmisiä hänellä on mustana niin korkea ihmisarvo ettei häntä voinut käännyttää vaikka tiedossa oli että sekopää. Ei levottomien maiden maaperässä ole mitään vikaa ei se itse maa ole sekopäinen vaan ne ihmiset jotka siellä on on vajaita ja jos ne ihmiset tulee vaikka tänne ne tuo mukanaan sen vajauden. Tätäkään ei moni näytä käsittävän.

    • Anonyymi

      Jeltsin oli varsin rauhallinen johtaja Venäjällä, kuten myös Gorbatsov Neuvostoliiton aikana. Putinin aikana on meno mennyt hieman villiksi.
      Putinin kausien välissä Medvedev oli aivan normaali presidentti. Tosin hän taisi olla enemmänkin Putinin bulvaani.
      Tuntuu nyt siltä, että nykyinen meno on seurausta Putinin henkilökohtaisista tavoitteista tehdä Venäjästä Neuvostoliiton veroinen. Mukana on varmasti myös hänen lähipiiriään. Tavoitteet ovat muuttuneet Putinin kauden alkuvuosista. Nämä vuodet olivat suuntautumista länteen ja maan talouden parantamista. Oli myös yhteisiä hankkeita lännen kanssa. Oikeasti se aika oli Venäjän edistymistä ja myös suhteiden parantumista muuhun maailmaan nähden.
      Venäjä kyllä rauhoittuu Putinin jälkeen, toivottavasti se aika koittaa pian.
      Ei pidä ajatella, että Venäjä jäisi unholaan pidemmäksi aikaa. Eristäminen ei tuo mitään hyvää.

      • En sinänsä väitä, että vastauksessasi olisi virheitä, mutta siitä puuttuu Venäjän vuosisataisen impperialismin huomiointi. Voi, jospa se olisikin vain johtajan persoonallisuuskysymys!


    • Anonyymi

      Suomessa isompi ongelma miten maahanmuuttaja nuorista koostuvat katujengit saataisiin kuriin.

      Sama tilanne muissakin EU maissa. Edes tuota ongelmaa ei EU päättäjät ilmeisesti kykene tai osaa ratkaista...joten lapsellista kuvitella että niiden äly tai osaaminen riittäisi ydinase-valtion kuriin saattamiseen.

    • Anonyymi

      miten koko amerikan saisi katoamaan?
      nuklea kehiin, maailmassa loppuu sodat välittömästi.

    • Anonyymi

      kuriin kuriositeetillä

    • Anonyymi

      Ei Venäjää saa kuriin muuten kuin ydinaseella ja kaiken aloittamisen siinä maassa alusta alkaen.

    • Anonyymi

      Venäjän saa kuriin sopimalla pelisäännöt Venäjän kanssa. Sen jälkeen Usa ei hääräile Venäjän lähipiirissä vallankaappauksia järjestellen.

      • Ongelma sopimisessa on, ettei Venäjään voi luottaa sopimuskumppanina lähipään sataan vuoteen.


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät

      Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain
      Maailman menoa
      61
      7520
    2. Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava

      valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak
      Maailman menoa
      123
      2946
    3. Minkälaisen viestin

      Laittaisit ikävöinnin kohteelle, jos rohkenisit?
      Ikävä
      142
      1776
    4. Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous

      saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha
      Maailman menoa
      65
      1659
    5. Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi

      Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim
      Maailman menoa
      115
      1468
    6. Miten voit olla niin tyhmä

      että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle
      Tunteet
      169
      1419
    7. Missä vaiheessa

      Päätit irl luovuttaa minun suhteeni?
      Ikävä
      131
      1163
    8. Millaisena uskot

      Kaivattusi kokevan tunteensa?
      Ikävä
      77
      863
    9. Kyriake=Kirkko

      Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko
      Kaste
      47
      812
    10. Mitä haluat eniten

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      52
      755
    Aihe