Kuinka moni tietää, että EU jo asetti sähkölle hintakaton?

Anonyymi-ap

Eli antoi jo lokakuussa asiasta jäsenmaita velvoittavan asetuksen, jonka mukaan hintakatto 0.18 c/kWh. Toteutustavan suhteen on vähän valinnanvaraa, mutta pääperiaate on, että kuluttaja ei tuota enempää joudu maksamaan, ja tuottaja ei tuota enempää saa tuloa myymästään sähköstä.

https://eur-lex.europa.eu/legal-content/FI/TXT/?uri=CELEX:32022R1854

"Taso, jolle markkinatulojen yläraja asetetaan, ei saisi vaarantaa niiden tuottajien, joihin sitä sovelletaan, mukaan lukien uusiutuvan energian tuottajat, kykyä kattaa investointi- ja toimintakustannuksensa, ja sen olisi säilytettävä tulevat investoinnit vähähiiliseen ja luotettavaan sähköjärjestelmään tarvittavaan kapasiteettiin ja kannustettava niihin. Markkinatulojen yläraja, joka on yhtenäinen yläraja koko unionissa, on paras ratkaisu sähkön sisämarkkinoiden toiminnan säilyttämiseksi, koska se ylläpitää hintakilpailua eri teknologioita käyttävien sähköntuottajien välillä, erityisesti uusiutuvien energialähteiden osalta.

...

Ennen helmikuuta 2022 sähkön tukkumarkkinoiden keskimääräisten huippuhintojen odotettiin olevat unionissa viime vuosikymmeninä selvästi ja johdonmukaisesti alle 180 euroa megawattitunnilta huolimatta sähkön hintaeroista unionin eri alueiden välillä. Koska markkinaosapuolten alkuperäinen investointipäätös perustui oletukseen, jonka mukaan hinnat olisivat keskimäärin kyseistä tasoa alhaisemmat huipputunteina, markkinatulojen ylärajan asettaminen 180 euroon megawattitunnilta vastaa tasoa, joka on selvästi korkeampi kuin markkinoiden alkuperäiset odotukset. Jättämällä marginaali hintaan, jota sijoittajat olisivat kohtuudella voineet odottaa, varmistetaan, että markkinatulojen yläraja ei ole ristiriidassa investointien kannattavuutta koskevan alkuperäisen arvioinnin kanssa."

" 6 artikla

Markkinatulojen pakollinen yläraja

1.   Tuottajien 7 artiklan 1 kohdassa tarkoitetuista lähteistä tuotetusta sähköstä saamien markkinatulojen yläraja on 180 euroa tuotetun sähkön megawattituntia kohti.

2.   Jäsenvaltioiden on varmistettava, että markkinatulojen yläraja kohdistuu tuottajien ja tapauksen mukaan tuottajien puolesta sähkön tukkumarkkinoille osallistuvien välittäjien kaikkiin markkinatuloihin riippumatta markkinoiden aikavälistä, jolla transaktio toteutetaan, ja siitä, käydäänkö sähkökauppaa kahdenvälisesti vai keskitetyllä markkinapaikalla."

" Tämä asetus on kaikilta osiltaan velvoittava, ja sitä sovelletaan sellaisenaan jäsenvaltioissa perussopimusten mukaisesti.

Tehty Brysselissä 6 päivänä lokakuuta 2022."

Voi vittu tätä suomalaista salailua, valehtelua, mädätystä ja propagandaa.

12

169

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      0.18 e/kWh...

      • Anonyymi

        Sekin on hirvittävää ylihintaa kun voittoa tehden hinta on ollut 0.04 euroa /kwh.
        Siitäkin on siis saatu voittoa ja on yli tuottajan hintojen reilusti sekä myyjät että tuottajat.
        Mutta hyvä tietää että näin on. SDP pohtii asiaa ihan kun sillä olisi jotain pohdittavaa muuta kun EI VOI LYPSÄÄ VIHAAMAANSA KANSAA SUOMALAISIA.
        SDP on rottia täynnä ja kekkulit täydentää.


      • Anonyymi

      • Anonyymi

        🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒

        💋 ­N­­y­m­­­f­­­o­­m­­a­­a­­­n­i -> https://ye.pe/finngirl21#17673302t

        🔞❤️💋❤️💋❤️🔞❤️💋❤️💋❤️🔞


    • Anonyymi

      Siis oikeasti, täällä käydään jotain typerää pseudokeskustelua siitä, pitäisikö hintakatto ottaa käyttöön. Vaikka EU on jo kaksi kuukautta sitten tuon päättänyt, ja Suomen hallitus on VELVOITETTU toimeenpanemaan tuon. Ja nyt esittävät, että tämä olisi jotenkin heidän oma päätöksensä... Suomen hallituksen päätös oli vain loppuun asti vitkutella asetuksen täytäntöönpanossa. Ja paskamedia ei ole maininnut mitään tuosta EU-asetuksesta. Kertoo helvetin hyvin siitä, miten mätä tämä maa on.

    • Anonyymi

      18 c/kWh hintakatto, eli artikla 6 on ollut voimassa joulukuun alusta lähtien...

      22 artikla

      Voimaantulo ja soveltaminen

      1.   Tämä asetus tulee voimaan sitä päivää seuraavana päivänä, jona se julkaistaan Euroopan unionin virallisessa lehdessä.

      2.   Rajoittamatta velvoitetta varmistaa ylijäämätulojen jakaminen 10 artiklan mukaisesti ja käyttää väliaikaisen solidaarisuusmaksun tuotto 17 artiklan mukaisesti sekä rajoittamatta 20 artiklan 2 kohdassa tarkoitettua raportointivelvoitetta, tätä asetusta sovelletaan 31 päivään joulukuuta 2023 noudattaen seuraavaa:

      a) 4 artiklaa sovelletaan 1 päivästä joulukuuta 202231 päivään maaliskuuta 2023;

      b) 5 ja 10 artiklaa sovelletaan 1 päivästä joulukuuta 2022;

      c) 6, 7 ja 8 artiklaa sovelletaan 1 päivästä joulukuuta 2022 30 päivään kesäkuuta 2023;

      d) 20 artiklan 2 kohtaa sovelletaan 15 päivään lokakuuta 2024.

    • Anonyymi

      Ei kai meitä kuseteta Suomessa?
      Suurin vaara Suomelle ja suomalaisille on suomalainen päättäjä.

      Huh huh

      • Anonyymi

        Kusetusta koska marin tarvii ne rahat omaan egoonsa ja sen pönkittämiseen. Duunarit kärsiköön kun punikkisanna pullistelee.


    • Anonyymi

      Onko teinit jopa salanneet tiedon, en muista tästä olleen hallituksen Ylessä tai Hs mediassa ennen tätä keskustelua? Miksi säädöstä ei noudateta vaan tämänpäivän ilmoituksen mukaan tukea annetaan vain sähkön suurkuluttajille 700 euroa kuukaudessa, mitään kattohintaa ei luihu Lintalan ilmoituksessa ollut ja Marin luimistelee jossain ikäviä kysymyksiä paossa vai joko joulujauhon ajat alkoi ?

    • Anonyymi

      Mää oon Puti nisti Lenin kraatista. Haluisko joku imee mun slaik karii?

    • Anonyymi

      Hei hei. Eihän sitä voi Nordpoolissa soveltaa. Se on valtioiden EU-direktiivi, joka antaa sähköyhtiöille vapaat kädet hinnoitella tuotteensa.
      Eli ,jos meitä nyt kusetaan perusteellisesti , niin se on EU:n mielestä markkinataloutta, johon ei voi puuttua. Tanska laittoi katon 11 snt/kWh ja Norja 6 snt/kWh kuluttajille.
      Nyt sähköntuottajat ottavat rumasti takkiin, koska tämä Nordpoolin hinta pyörii n .20 sentistä 60 senttiin. Eikä tuottajahinnat ole muuttuneet mihinkään viime keväästä.
      Eli ainut konsti on vähentää omaa kulutusta, josta laskutetaan . Minäkin vähensin kulutustani 150 kWh:sta 30 kymmeneen/kk.
      Eli minulle on aivan sama, mitä sähkö maksaa. Sääliksi vain käy heitä, joiden ainut lämmitysmuoto on sähkölämmitys omakotitoissa.

    • Anonyymi

      UP UP UP

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      73
      4271
    2. Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?

      Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt
      Maailman menoa
      17
      2738
    3. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      24
      2487
    4. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      15
      2432
    5. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      109
      2298
    6. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      110
      2194
    7. Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa

      Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e
      Maailman menoa
      99
      2151
    8. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      609
      1946
    9. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1935
    10. Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle

      Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S
      Maailman menoa
      23
      1683
    Aihe