Kuinka moni tietää, että EU jo asetti sähkölle hintakaton?

Anonyymi-ap

Eli antoi jo lokakuussa asiasta jäsenmaita velvoittavan asetuksen, jonka mukaan hintakatto 0.18 c/kWh. Toteutustavan suhteen on vähän valinnanvaraa, mutta pääperiaate on, että kuluttaja ei tuota enempää joudu maksamaan, ja tuottaja ei tuota enempää saa tuloa myymästään sähköstä.

https://eur-lex.europa.eu/legal-content/FI/TXT/?uri=CELEX:32022R1854

"Taso, jolle markkinatulojen yläraja asetetaan, ei saisi vaarantaa niiden tuottajien, joihin sitä sovelletaan, mukaan lukien uusiutuvan energian tuottajat, kykyä kattaa investointi- ja toimintakustannuksensa, ja sen olisi säilytettävä tulevat investoinnit vähähiiliseen ja luotettavaan sähköjärjestelmään tarvittavaan kapasiteettiin ja kannustettava niihin. Markkinatulojen yläraja, joka on yhtenäinen yläraja koko unionissa, on paras ratkaisu sähkön sisämarkkinoiden toiminnan säilyttämiseksi, koska se ylläpitää hintakilpailua eri teknologioita käyttävien sähköntuottajien välillä, erityisesti uusiutuvien energialähteiden osalta.

...

Ennen helmikuuta 2022 sähkön tukkumarkkinoiden keskimääräisten huippuhintojen odotettiin olevat unionissa viime vuosikymmeninä selvästi ja johdonmukaisesti alle 180 euroa megawattitunnilta huolimatta sähkön hintaeroista unionin eri alueiden välillä. Koska markkinaosapuolten alkuperäinen investointipäätös perustui oletukseen, jonka mukaan hinnat olisivat keskimäärin kyseistä tasoa alhaisemmat huipputunteina, markkinatulojen ylärajan asettaminen 180 euroon megawattitunnilta vastaa tasoa, joka on selvästi korkeampi kuin markkinoiden alkuperäiset odotukset. Jättämällä marginaali hintaan, jota sijoittajat olisivat kohtuudella voineet odottaa, varmistetaan, että markkinatulojen yläraja ei ole ristiriidassa investointien kannattavuutta koskevan alkuperäisen arvioinnin kanssa."

" 6 artikla

Markkinatulojen pakollinen yläraja

1.   Tuottajien 7 artiklan 1 kohdassa tarkoitetuista lähteistä tuotetusta sähköstä saamien markkinatulojen yläraja on 180 euroa tuotetun sähkön megawattituntia kohti.

2.   Jäsenvaltioiden on varmistettava, että markkinatulojen yläraja kohdistuu tuottajien ja tapauksen mukaan tuottajien puolesta sähkön tukkumarkkinoille osallistuvien välittäjien kaikkiin markkinatuloihin riippumatta markkinoiden aikavälistä, jolla transaktio toteutetaan, ja siitä, käydäänkö sähkökauppaa kahdenvälisesti vai keskitetyllä markkinapaikalla."

" Tämä asetus on kaikilta osiltaan velvoittava, ja sitä sovelletaan sellaisenaan jäsenvaltioissa perussopimusten mukaisesti.

Tehty Brysselissä 6 päivänä lokakuuta 2022."

Voi vittu tätä suomalaista salailua, valehtelua, mädätystä ja propagandaa.

12

165

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      0.18 e/kWh...

      • Anonyymi

        Sekin on hirvittävää ylihintaa kun voittoa tehden hinta on ollut 0.04 euroa /kwh.
        Siitäkin on siis saatu voittoa ja on yli tuottajan hintojen reilusti sekä myyjät että tuottajat.
        Mutta hyvä tietää että näin on. SDP pohtii asiaa ihan kun sillä olisi jotain pohdittavaa muuta kun EI VOI LYPSÄÄ VIHAAMAANSA KANSAA SUOMALAISIA.
        SDP on rottia täynnä ja kekkulit täydentää.


      • Anonyymi

      • Anonyymi

        🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒

        💋 ­N­­y­m­­­f­­­o­­m­­a­­a­­­n­i -> https://ye.pe/finngirl21#17673302t

        🔞❤️💋❤️💋❤️🔞❤️💋❤️💋❤️🔞


    • Anonyymi

      Siis oikeasti, täällä käydään jotain typerää pseudokeskustelua siitä, pitäisikö hintakatto ottaa käyttöön. Vaikka EU on jo kaksi kuukautta sitten tuon päättänyt, ja Suomen hallitus on VELVOITETTU toimeenpanemaan tuon. Ja nyt esittävät, että tämä olisi jotenkin heidän oma päätöksensä... Suomen hallituksen päätös oli vain loppuun asti vitkutella asetuksen täytäntöönpanossa. Ja paskamedia ei ole maininnut mitään tuosta EU-asetuksesta. Kertoo helvetin hyvin siitä, miten mätä tämä maa on.

    • Anonyymi

      18 c/kWh hintakatto, eli artikla 6 on ollut voimassa joulukuun alusta lähtien...

      22 artikla

      Voimaantulo ja soveltaminen

      1.   Tämä asetus tulee voimaan sitä päivää seuraavana päivänä, jona se julkaistaan Euroopan unionin virallisessa lehdessä.

      2.   Rajoittamatta velvoitetta varmistaa ylijäämätulojen jakaminen 10 artiklan mukaisesti ja käyttää väliaikaisen solidaarisuusmaksun tuotto 17 artiklan mukaisesti sekä rajoittamatta 20 artiklan 2 kohdassa tarkoitettua raportointivelvoitetta, tätä asetusta sovelletaan 31 päivään joulukuuta 2023 noudattaen seuraavaa:

      a) 4 artiklaa sovelletaan 1 päivästä joulukuuta 202231 päivään maaliskuuta 2023;

      b) 5 ja 10 artiklaa sovelletaan 1 päivästä joulukuuta 2022;

      c) 6, 7 ja 8 artiklaa sovelletaan 1 päivästä joulukuuta 2022 30 päivään kesäkuuta 2023;

      d) 20 artiklan 2 kohtaa sovelletaan 15 päivään lokakuuta 2024.

    • Anonyymi

      Ei kai meitä kuseteta Suomessa?
      Suurin vaara Suomelle ja suomalaisille on suomalainen päättäjä.

      Huh huh

      • Anonyymi

        Kusetusta koska marin tarvii ne rahat omaan egoonsa ja sen pönkittämiseen. Duunarit kärsiköön kun punikkisanna pullistelee.


    • Anonyymi

      Onko teinit jopa salanneet tiedon, en muista tästä olleen hallituksen Ylessä tai Hs mediassa ennen tätä keskustelua? Miksi säädöstä ei noudateta vaan tämänpäivän ilmoituksen mukaan tukea annetaan vain sähkön suurkuluttajille 700 euroa kuukaudessa, mitään kattohintaa ei luihu Lintalan ilmoituksessa ollut ja Marin luimistelee jossain ikäviä kysymyksiä paossa vai joko joulujauhon ajat alkoi ?

    • Anonyymi

      Mää oon Puti nisti Lenin kraatista. Haluisko joku imee mun slaik karii?

    • Anonyymi

      Hei hei. Eihän sitä voi Nordpoolissa soveltaa. Se on valtioiden EU-direktiivi, joka antaa sähköyhtiöille vapaat kädet hinnoitella tuotteensa.
      Eli ,jos meitä nyt kusetaan perusteellisesti , niin se on EU:n mielestä markkinataloutta, johon ei voi puuttua. Tanska laittoi katon 11 snt/kWh ja Norja 6 snt/kWh kuluttajille.
      Nyt sähköntuottajat ottavat rumasti takkiin, koska tämä Nordpoolin hinta pyörii n .20 sentistä 60 senttiin. Eikä tuottajahinnat ole muuttuneet mihinkään viime keväästä.
      Eli ainut konsti on vähentää omaa kulutusta, josta laskutetaan . Minäkin vähensin kulutustani 150 kWh:sta 30 kymmeneen/kk.
      Eli minulle on aivan sama, mitä sähkö maksaa. Sääliksi vain käy heitä, joiden ainut lämmitysmuoto on sähkölämmitys omakotitoissa.

    • Anonyymi

      UP UP UP

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Heh, Riikka runnoi Suomen BKT:n miinukselle

      Suomi on Riikan irvistysten ansiosta ainoa negatiivisen talouskasvun maa EU:ssa. Ei tästä ainakaan EU:ta voi syyttää, ku
      Maailman menoa
      65
      5265
    2. Erään T miehen viimeinen aloitus tänne

      Moi Olen kirjoittanut täällä säännöllisesti yli 5 vuotta. Kaivannut kuten kuuluukiin, mutta myös unohdellut ja selvitel
      Ikävä
      30
      2426
    3. Sanna vaihteeksi Australian "60 minuuttia" ohjelmassa

      Kansanvälinen superstaramme esiintyi tällä kertaa toisella puolen maapalloa esitettävässä ohjelmassa. Kiinnostus on kova
      Maailman menoa
      111
      2219
    4. HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta

      Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      120
      1905
    5. Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois

      Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v
      Maailman menoa
      15
      1859
    6. Minkä lempinimen olet

      antanut kaivatullesi?
      Ikävä
      111
      1770
    7. Nyt meni maku vas.liittoon, kun vaativat minimituntipalkkaa lakiin

      Sehän tarkoittaa samalla myös maksimituntipalkkaa, koska kun laki on kerran laadittu, niin sitä on vaikea muuttaa. Työma
      Maailman menoa
      53
      1214
    8. Björn Wahlroos ykkösaamussa nautittavaa kuunneltavaa

      Ehdottomasti viisaimpia ja tietävämpiä ihmisiä mitä Suomesta koskaan tullut. Naureskeli viherpiipertäjille jotka ihan p
      Maailman menoa
      262
      1202
    9. Yritän saada sinut pois mielestäni ja ajatuksistani nainen

      Turhaan. Mitä enemmän yritän, sitä enemmän haluan sinut ja sinua. Miten voitkaan olla niin ihana ja tuntua niin hyvältä.
      Ikävä
      51
      1094
    10. Kumpi teki aloitteen?

      🤗🤗🤗🤗
      Ikävä
      72
      980
    Aihe