ET-opetuksen suosio kasvaa Tampereella

19

126

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Vapaa-ajattelijat ryhtyivät ajamaan kristittyjen kotien lapsien "etuja" kun yrittivät oikein kansalaisaloitteen voimin saada ET-opetusta kaikille oppilaille.
      Kansalaisaloitetta ajettiin kuin käärmettä pyssyyn mutta se
      tuupertui jo allekirjoitusvaiheessa, kun sai vain 30000 allekirjoittajaa.
      (0,5 % Suomen kansasta).

      On hyvä että kristittyjen kotien lapsia suojellaan tältä ET-huuhaalta. ET-oppikirjan mukaan kun jopa mieskin voi synnyttää😁
      Tämä marginaalinen ET-mätäpaise on syytä poistaa Suomen kouluopetuksesta.

      Vapaa-ajattelijoita on Suomessa vain noin 1300
      (0,02 % Suomen kansasta).
      Suomen yhtä neliö-km kohti vapaa-ajattelijoita on
      vain 0,004 vapaa-ajattelijaa.

      Siis ateistit ja vapaa-ajattelijat eivät tässä maassa juhli, eivätkä tule ikinä juhlimaan !

      Terveisin,

      Anti van Waparin

      • Anonyymi

        Uskonnolliset lahkot (kuten Suomen evlut.) yrittävät aina estää muun kuin oman propagandan levittämisen. Olisi vaarallista jos ihmiset saisivat tietoa muustakin kuin pikkulahkosta. Esim. helluntailaisia on maailmassa 6 - 7 kertaa enemmän kuin näitä luterilaisia.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Uskonnolliset lahkot (kuten Suomen evlut.) yrittävät aina estää muun kuin oman propagandan levittämisen. Olisi vaarallista jos ihmiset saisivat tietoa muustakin kuin pikkulahkosta. Esim. helluntailaisia on maailmassa 6 - 7 kertaa enemmän kuin näitä luterilaisia.

        Muslimeja 2 miljardia myös jihadissa Valiittoa vastaan
        Kommunistien suojelija Valiiton johto luulee, että riittää kun raakalainen sotarikollinen Venäjä tuomitaan sanomalla

        ""Valiitto tuomitsee Venäjän hyökkäyksen ... tekee ne amerikkalaisetkin ...""

        Ei tietenkään riitä. Venäjä on jokapäiväisissä törkeyksissään äärimmäisen julma. Lähes kaikki raketti- ja drone-iskut suuntautuvat siviilien elämänedellytyksien tuhoamiseen

        Toiminnalla pyritään asettamaan miljoonat ihmiset hengenvaaraan

        Valiitto on harvinsisen röyhkeä ja välinpitämätön valtiontukijärjestö joka vetoaa vain äärivasemmistolaiseen hallitukseen

        Valiiton julma suhtautuminen kumpuaa siitä, että se on
        Entisten Taistolaisten ET-porukka
        Gruppe von Ehemaligen Taistoist-Angehörigen


      • Anonyymi

        Kun vertaa muihin aloitteisiin, ei 30 000 ole vähän! Esimerkiksi tasa-arvoista avioliittolakia kannattaa varmaankin kolme neljäsosaa, mutta allekirjoituksia aloite sai reilut 150 000.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Uskonnolliset lahkot (kuten Suomen evlut.) yrittävät aina estää muun kuin oman propagandan levittämisen. Olisi vaarallista jos ihmiset saisivat tietoa muustakin kuin pikkulahkosta. Esim. helluntailaisia on maailmassa 6 - 7 kertaa enemmän kuin näitä luterilaisia.

        Helluntailaisuus edustaa varsin laajaa ja opillisesti laveaa evankelikaalista uskonnollisuutta. Helluntailaisuudessa ei ole yhtenäistä oppia ja liikkeeseen luetaan hyvinkin erilaisia uskonyhteisöjä. Opilliset erimielisyyden näkee jo Suomen melko vähälukuisten helluntailaisten kentässä. Mitä lienevätkään maailman mittakaavassa.

        Uskovilla on tällaisissa keskusteluissa tapana esitellä suuria lukuja. Mutta kun aletaan puhua siitä, kuka on oikeassa uskossa tai opettaa oikeassa hengessä, niin ryhmät sirpaloituvat varsin pieniksi.


    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Vuosi aiemmin lukema oli 15,5 %.

      • Anonyymi

        minusta tulos pitäisi vaparijunteilla antaa kolmella tesi maalilla tai tikkurilan


      • Tuon perusteella kasvu kiihtyisi, mutta en vetäisi yhdestä vuodesta laajempia johtopäätöksiä.

        Toisin päin voi miettiä mikä oli lukema kun tulevan kevään abiturientit olivat ekaluokkalaisia. Silloin ET oli vasta noussut pois marginaalista. Muutos on siis ollut jälkikäteen katsoen nopea. Mikä lienee tilanne, kun nykyiset ekaluokkalaiset lopettelevat toista astetta?


    • Anonyymi
    • Onko maalaiskunnista tai edes pienemmistä kaupungeista mitään lukuja? Rauma, Kajaani....?

    • Anonyymi

      Myös siirtymistä tänä vuonna lisää.

      • Siis? Onko ihan oikeaa tietoa siitä, että merkittävä määrä olisi siirtynyt uskonno(i)sta ET-opetukseen täällä tai yhtään missään?


      • Anonyymi
        jori.mantysalo kirjoitti:

        Siis? Onko ihan oikeaa tietoa siitä, että merkittävä määrä olisi siirtynyt uskonno(i)sta ET-opetukseen täällä tai yhtään missään?

        Ainakin Kaari Utrio riistyi 1970-luvulta pakoon Stadista taistolaisia ja muutti Somerolle
        koska 1970-luku ja taistolaisuus olivat hänestä hyvin raskasta aikaa
        ja Utrio toteaa että

        aika suuri osa taistolaisista on heilahtanut äärioikeistoon tai tullut uskoon

        esim Satu Hassin eliittimies eli ykkönen alkoi ortodoksimunkiksi taistolaisuuden jälkeen ja kirjoitti jmalakokemuksestaan
        pitkiä pöpinöitä


    • Anonyymi

      Tampereella ehdokkaana on nuori kaupunginvaltuutettu Joakim Vigelius
      äänestämällä häntä näytätte Mäntysalon olevan väärässä Et-opissa
      setaseksinhyysäyksessään


      Vigelius 1.2. 2023
      "" Translaki meni läpi. Nyt sukupuoli on lain silmissä pelkkä ilmoitusasia. Kerran vuodessa vaihdettavissa.

      Nyt punavihreät, Seta ja Amnesty jatkavat taisteluaan ulottaakseen translain myös alaikäisiin. Aikooko kokoomus kumartaa senkin edessä?""

    • Anonyymi

      Kasvuvaraa toki on.

    • Anonyymi

      Eka luokilla osuus suurempi kuin yseillä. Kastua tulossa.

    • Anonyymi

      Kesällä ehtii ilmoittaa koululle, että oppilas eli perheen lapsi siirtyy uskonnosta ET-opetukseen heti syyslukukauden alusta.

    • Anonyymi

      Osuus nousi lukuvuonna 2023-24. Oletettavasti nousee myös alkaneena lukuvuotena.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitkä asiat

      tekevät vaikeaksi kohdata kaivattusi?
      Ikävä
      74
      1094
    2. 69
      1024
    3. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      47
      952
    4. Miltä se tuntuu

      Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s
      Ikävä
      104
      948
    5. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      51
      895
    6. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      49
      694
    7. En mahda sille mitään

      Olet ihanin ja tykkään sinusta todella paljon.
      Ikävä
      32
      674
    8. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      34
      587
    9. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      50
      580
    10. Sinunkin pitää jättää

      Se kaivattusi rauhaan.
      Ikävä
      38
      536
    Aihe