Joskus tuli mietittyä, kannattaisiko punalappuisia ruokia laittaa pakastimeen? Nyt sitä pohdintaa ei tarvitse enää tehdä, koska punalappuisten hyllyt ja laarit ovat tyhjillään. Toisaalta pakastinta käyttävällä ihmisellä tulisi olla aikaa odotella pakastetun tuotteen sulamista.
Oletteko te laittaneet punalappuisia elintarvikkeita pakastimeen, vai oletteko ottaneet elintarvikekierroksen aikana päivä tai pari kohtaisesti sen minkä olette tarvinneet alelaarista?
Oletteko te laittaneet punalappuisia elintarvikkeita pakastimeen, vai oletteko ottaneet elintarvikekierroksen aikana päivä tai pari kohtaisesti sen minkä olette tarvinneet alelaarista?
Vastaukset 9
Vanhimmat
kyllä, punalaut menee pakastimeen. Eikä sitä sulamisaikaa tarvitse tuotteen vieressä odotella. Jäisebn leivän tai lihan voi nostaa illalla huoneenlämpöön ja aamulla on sulana. Tai sulattaa mikrossa 1-3 minuuttia pakkauskoosta riippuen.
Häh? Kyllä itse nimenomaan pakastan ale-lihat ja kalat.
Miksi vanha tuote ei heti käyttöön ja uutta talteen, jos uuteen on varaa?
No vaikka siksi, että ostaa ison satsin mitä ei voi kerralla valmistaa tai on just nyt muuta syötävää. Valtavia määriä ei kannata koskaan hamstrata, kun ne tahtoo unohtua pakkaseen tai ei huvita kaivaa jostain arkun pohjilta. Itellä ei tuota ongelmaa, kun kaapissa pakastinosa ehkä kolmannes.
lajijasuris
Huh pakastatte vielä jätteitäkin.
Ostan ilta-alesta lihaa, lohta -60% pakkaseen ja sen mukaan päätän mitä syödään eli ostan riisit, pastat yms. Sen mukaan. K kaupassa käyn aamupäivällä katsomassa -50% leivät ja lihat pakkaseen. Resq sovelluksen kautta saatan ostaa välillä leipä, pulla ja eineskasseja. Niistäkin saa osan pakkaseen ja osa sitten syödään heti tai seuraavana päivänä. Maitotuotteet yleensä tuoreena, mutta joskus niitäkin löytää alesta.
Tänään taas täydensin pakkasen resq avulla. Tänään eineskassi, makkara/nakkikassi sekä leipäkassi kustansi yht 15 e. Eineskassissa oli melkein kaikki pakastettavia, joten saan niistä sitten kätevästi evästä töihin. Leipä taas riittää moneksi viikoksi. Niitä vähän pakastin pienempiin annoksiin, niin on helppo sulatella.
Tällä tavalla säästää paljon. Vähän tarvitsee nähdä vaivaa ostosten hakemusten kanssa, mutta kannattaa.
Lidlin hevihävikkilaatikko olisi taas kiva saada, mutta täällä ne menee heti.
Lisään vielä sen verran, että täydennä pakastimen maltilla. Eli jos ostan lohta, niin se syödään sieltä kahden viikon sisään, koska se ei säily pitkään. Saatan elää monta päivää kaapin antimilla, kun ei jaksa kauppaan mennä.
Vanhentuneita tuotteita ei pakastimeen laiteta vaan menee käyttöön.Tehkää mielummin isoja määriä ruokia ja ne pakastaa.
Punalaputetuissa viimeinen käyttöpäivä lihassa ja kalassa päivän kahden päässä.
Pelkoa ei ole ruokamyrkytyksestä, kunhan ei kylmäketju katkea.