Mistä rahat ylisuuriin sähkölaskuihin?

Yllätyin kun kokoomuksen edustaja esitti jossakin keskustelussa samaa jota minä olin ajatellut, eli hintakattoa. Se on yksinkertainen ja selvä ratkaisu. Kun sitten kuuntelin pääministerin selitystä miten oli päätetty tehdä toistaiseksi, niin siitä ei päässyt kärryille miten se loppujen lopuksi menee, kuka siinä joutuu maksumieheksi ja käyttääkö joku taho sitä ylisuurten voittojen keräämiseen. Pääministerin selitys oli niin monimutkainen että siitä ei saanut mitään selvää, että onko se hyvä vai huono suunnitelma. Kun asioita hämmennetään kaikin tavoin, niin silloin voidaan epäillä, että siinä yritetään huiputtaa tavallista kansalaista. Minä vähän epäilen, että jotkut sähköyhtiöt mielellään ottavat ylisuuret voiton tässä tilanteessa omiin taskuihinsa. Selostamalla asiaa hyvin monimutkaisesti voi se olla hämäystä, siitä ei saa selvää, onko se todellinen menettely todella oikeudenmukainen esim. tavalliselle kansalaiselle. Muuten tässä hyvin poikkeuksellisessa maailmantilanteessa ei radikaali valtion velan lyhentäminen taida olla se tärkein tärkein tavoite. Sitä voidaan lykätä myöhemmäksi. Aika on poikkeuksellinen, on mm. sota ja oli ja on edelleen myös korona.

0

137

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Ikävä sinua

        Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k
        Ikävä
        35
        4643
      2. Oletko sä oikeesti varattu?

        Että sen takii ei voida olla tekemisissä?
        Ikävä
        56
        3210
      3. Horoskooppikysely

        Oma ja ikävän kohteen horoskooppi? Sopivatko yhteen?
        Ikävä
        30
        2883
      4. Rakas, kerro mulle

        Miltä se tuntuu?
        Ikävä
        61
        2815
      5. Suuri tulipalo

        Missä mikä palaa?
        Kiuruvesi
        6
        2400
      6. Kesäseuraa

        Kesäseuraa mukavasta ja kauniista naisesta. Viesti tänään mulle muualla asiasta jos kiinnostaa Ne ketä tahansa huoli, t
        Ikävä
        54
        2185
      7. Miksi haluat pitää estettynä mutta täällä puhut?

        Eikö olisi parempi puhua ihan kasvotusten?
        Ikävä
        23
        1651
      8. Mies! Lupaatko

        enskerral kertoo mis mennään..? :D <3
        Ikävä
        18
        1601
      9. Tuksu on edelleen sinkku - nuori Joonas jätti!

        Hihhahihhahhaahheee Joonas keksi hyvän syy. : Tuksu on liian Disney-prinsessa hänelle. (Mikähän prinsessa lie kyseessä….
        Kotimaiset julkkisjuorut
        8
        1538
      10. Maailmassa monta

        On ihmeellistä asiaa. 😮
        Ikävä
        16
        1514
      Aihe