Naiset ei osaa hoitaa raha-asioita

Anonyymi-ap

Lehtijutussa nainen valittaa ettei 491€/kk riitä mihinkään, ruokaan käyttää n. 350€/kk.

Itsellä jää tällä hetkellä 50€ vähemmän, silti on varaa pitää autoakin ja maksan itse sähkölaskun. Vähimmillään on jäänyt ruokaan vain 50€/kk ja silloinkin pärjäsin ilman leipäjonoa. Kannattaa opetella tekemään itse ruokaa.

5

646

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      "Suvi Kokkonen saa kuukausittain työmarkkinatuen, jonka suuruus ennen veroja on noin 768 euroa. Käteen pitäisi jäädä 614 euroa.

      Kokkosen asunnon vuokra on reilut 537 euroa, johon hän saa asumistukea noin 414 euroa. Vuokran jälkeen hänellä on käytettävissään noin 491 euroa.

      Esimerkiksi sähkölasku ja kotivakuutus korvataan hänelle toimeentulotukena.

      Marraskuun aikana Kokkonen käytti ruokaan ja muihin päivittäistavaraostoksiin yhteensä reippaat 367 euroa. Lisäksi hän lyhensi muutamia eri kulutusluottoja ja maksoi muita laskuja.

      Joulukuun 2. päivänä Kokkosen pankkitilillä oli käyttövaroja 3,52 euroa."
      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000009263391.html

      Miehen on turha edes hakea mitään toimeentulotukea, ainakin suomalaisen yksin asuvan, kelafemakot jakaa vain naisille, matuille ja perheellisille. Kuinka paljon tuo oilkein syö jos noin tarkasti laskee ruuan hinnan ja silti menee lähes satanen viikossa, minulla riittää 100-200€/kk monipuoliseen ruokaan. Ja mihin tarvitsee kotivakuutusta jos ei edes omista mitään.

    • Anonyymi

      Lähtökohtaisesti paska juttu naisen kannalta, tai kenen tahansa kannalta olla työtön ja vähätuloinen. Mutta.. rahankäyttö ei ole kunnossa olosuhteisiin nähden.
      Olen itsekin ollut työttömänä joitakin kertoja, ja kyllä se ärsyttää että pitää ostaa sitä halvinta, joka itse asiassa on aika paskaa, maultaan sekä sisällöltään. Mutta kyllä silloin tulee miettiä mihin rahansa käyttää. Kyllä minä miehenä leivoin leipää/sämpylää, mutta leipätarvikkeet maksaa kun tahdon juustoa sekä kinkkua päälle. Ehkä jopa tomaatin tai kurkun.
      Tälläkin hetkellä syön paljon pastaa koska se on halvempaa ja puuroa aamuisin kustannus-syistä. Enkä pidä puurosta. Kahvin olen lopettanut sekä tupakanpolton, syistä että on niin kallista kun Pirkka-kahvi ei ole hyvää. Työtuloni on tällä hetkellä 1200€ netto (osa-aika, n.120h/kk, pyrin vaihtamaan työpaikkaa parempituloiseen ja kokoaikaiseen) , vuokra 600€, -200€ vakuutuksia ja opintolaina etc. Ruoan jälkeen yleensä karvan vajaa 200€ tilillä kun kulut maksettu.
      Nyt ruokakulut 200€/kk. Ja se ei ole säästöbudjetti, ja inhoan mautonta tai yksinkertaista ruokaa.
      Lisään tähän vielä että on helppo mennä itsesääliin työttömänä, niin tein itsekin. Mutta kun on sitä aikaa pitää mennä ulos ilman kännykkää ja miettimään missä sitä oikein on. Miettiä mitä haluaa ja miten siihen realistisesti voi päästä. Ei ole helppoa kun sitä rahaa ei vaan tule vaikka on valmis tekemään töitä.
      Virossa on joku äppi jossa tarjotaan keikkatyötä, esim. yritys tarvitsee ikkunanpesijää, tai lehtien haravoimista kolmeksi päiväksi ym. Ei tarvitse käydä haastattelua tai muuta. Voi olla esim firman autolla jonnekin ja takaisin kertakorvauksella. En löytänyt googlella kyseistä sivua äkkiseltään, mutta suomessa ei tietääkseni nopeaa keikkahommaa löydä ihan helposti ja nopeasti.

      PS. Mäkki tai siivoushomma ei ole huonoa työtä, sieltäkin tulee rahaa, kontakteja ja parempi mieli kun saa 'järkevää' tekemistä. Ystäväni meni siivoustöihin paskalla palkalla, mutta pääsi siitä siirtymään työpaikka-siivoojaksi valitsemaan omat työajat, ja korvaus sama, teki kuinka hitaasti tai nopeasti.
      Kaveri teki sen verran nopeasti että pääsisi kotiin nopeasti, että siltä kysyttiin voisiko hän hoitaa myös erästä varastoa 2-3krt viikossa. No hän ei sitä vienyt eteenpäin työnantajalleen, vaan perusti oman toiminimen ja veloittaa 4000€, pienehköstä työstä. Toki kulut pois, mutta kotona ennen yhdeksää aamulla ja tilillä helpot 2000€/kk.

    • Anonyymi

      Aikamoinen haaste kaikille että raha-asiat osataan niin miehisesti että on varaa naisiakin alentaa. Saas nähdä että voitatko kaikki jotka ei ole samaa mieltä kanssasi.

      • Anonyymi

        Naisille kaikki on haastavaa ja rahat kuluu pääasiassa turhuuksiin etenkin parisuhteessa, erossa sitten ovat viemässä kuitenkin vähintään puolet vaikeivat olisi kustantaneet mitään yhteisiä menoja.


    • Anonyymi

      Nainen ei pysty elättämään itseään vaan tarvitsee virkanilkin holhousta.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      204
      11511
    2. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      102
      10962
    3. Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta

      Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t
      Maailman menoa
      67
      8555
    4. Marinin tuhojen korjaaminen kestää kahdeksan vuotta

      Nyt on vasta neljännes mennyt ja ensimmäiset korjausliikkeet saatu liikkeelle. Innokkaimmat olivat odottaneet että jo t
      Maailman menoa
      134
      8425
    5. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      71
      8065
    6. Se oli Orpo joka rynni Eagle S -alukselle

      Vastoin kaikkia kansainvälisen merenkäynnin sääntöjä. Kunpa olisi ollut purjehtija Harkimo Suomen johdossa silloin. ht
      Maailman menoa
      11
      7489
    7. Suomen velka kasvoi ennätysvauhtia - Mäkynen repostelee

      – Velka kasvoi eniten tilaston historiassa, Mäkynen kirjoittaa. – Vuoden 2025 toisella neljänneksellä selvästi eniten k
      Maailman menoa
      6
      5996
    8. Giorgia Meloni vs Riikka Purra

      Kyllä Italian pääministeri on kauniimpi ja seksikkäämpi, kuin Suomen valtiovarainministeri Riikka Purra. Mitä jotkut näk
      Maailman menoa
      22
      5890
    9. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      91
      5872
    10. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      59
      5333
    Aihe